Вибори на Суспільному, культурна стратегія та новий витвір «Кварталу 95»
Вибори на Суспільному, культурна стратегія та новий витвір «Кварталу 95»

Вибори на Суспільному, культурна стратегія та новий витвір «Кварталу 95»

«ДМ» проаналізував і розібрав теми, які обговорюють цього тижня.

Субота, 5 квітня 2025 року

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа»

Привіт. На зв’язку команда «Детектора медіа», яка продовжує працювати попри всі складнощі.

Вибір Суспільного

14 травня цього року закінчується контракт чинного голови правління Суспільного Миколи Чернотицького, тож 25 лютого 2025 року наглядова рада Суспільного мовлення оголосила конкурс на посаду голови правління.  Хто очолить Суспільне на найближчі чотири роки? Хто буде керувати компанією, яка зараз є найбільшим незалежним мовником країни?

Ми  знаємо імена кандидатів — їх шестеро. Це нинішній голова правління Микола Чернотицький, який очолив Суспільне у 2021 році; колишній міністр культури та інформаційної політики та екскерівник медіагрупи «1+1» Олександр Ткаченко; колишній  керівник департаменту інформполітики в адміністрації президента Порошенка, а зараз помічник нардепки Ірини Геращенко Володимир Горковенко. Також  на конкурс подалися колишній керівник напрямку платного ТБ та дистрибуції у Starlight Media Микола Фаєнгольд; керівник запорізького телеканалу МТМ Юрій Юрченко та політконсультант, колишній перший заступник голови НТКУ Олександр  Харебін.

Від цих виборів, які, на відміну від президентських та парламентських, під час воєнного стану провести можна, залежить майбутнє  мовника. Тож розповідаємо,  хто та як буде обирати керівника Суспільного і хто ті люди, які  його хочуть очолити.

Зробимо Америку християнською знов

Багато американців розглядають Америку як твердиню християнства та керуються Божими законами в житті. Про віру йдеться в присязі президента, її символи є на американських банкнотах. Так було і раніше. Однак тепер релігія впливає на політичні рішення, державні інституції та навіть суд.

За останнє десятиліття цей вплив посилюється багато в чому завдяки підтримці Дональда Трампа. Та й сам він для прихильників став не просто політичним лідером, а «Божим обранцем», який має відновити християнську Америку. Натомість його політичні опоненти стверджують, що такий «християнський націоналізм» може стати загрозою для демократії.

Що таке християнський націоналізм, коли він з'явився, і чи справді в ньому є потенційні негативні наслідки для американської демократії — читайте в тексті Артура Колдомасова.

Стратегічний підхід

28 березня Кабінет Міністрів ухвалив стратегію розвитку культури до 2030 року, а також затвердив операційний план її реалізації на період 2025–2027 років. Ця стратегія стала першим за останні кілька років стратегічним документом, що містить бачення державою актуальної стратегічної рамки розвитку культурної сфери.

Аналітикиня культури Анастасія Платонова уважно прочитала цей документ і з’ясувала, що стратегія виглядає трохи як «за все хороше, проти всього поганого». І така кількість і розмаїтість державних пріоритетів у сфері культури за умов дуже серйозних викликів та обмежень ресурсів постає сумнівною з погляду практичної реалізації. Детальний аналіз цього документа, який у самому міністерстві назвали лише «першим підходом», читайтеза посиланням.

Миротворці, окупанти, інтервенти

Російська пропаганда вже рік не може визначитися з тим, чи висміювати їй ідею присутності миротворчого контингенту в Україні, чи залякувати ним. Попри те, що й сама Європа не може вирішити, чи буде надсилати в Україну військових, за яких умов, коли і скільки,  пропагандисти  одночасно залякують «окупацією» та «інтервенцією» українську аудиторію і заспокоюють внутрішню російську аудиторію, переконуючи її в тому, що ніяких миротворців в Україні не буде,  бо Росія не допустить, а Європа злякається. А якщо й не злякається, то миротворців буде мало, і далеко від кордонів, і всі вони будуть невдахи.

Щоб дослідити зміни в пропагандистському наративі щодо миротворців, Центр досліджень «Детектора медіа»  проаналізував  тисячі повідомлень у 245 пропагандистських телеграм-каналах за рік. Читайте дослідження  за посиланням.

 Раша, гудбай. «Квартал», привіт

І наостанок: Антоніна подивилася новий витвір «Кварталу 95» під назвою «раша гудбай»  про пропагандистку-телеведучу з окупованої Горлівки, яка помилково опинилася в Ужгороді. Оригінальний, ніде раніше не бачений сюжет і його реалізація викликали в Лєни Чиченіної бурхливу реакцію, яка втілилася в цілий лонгрид. Головне її запитання до творців фільму: навіщо випускати в український прокат стрічку, яка великою мірою призначена росіянам? Адже до них звертаються безпосередньо. Заїждженими словами пояснюють, що їм треба отямитися і покаятися. 

«Коли вийшов трейлер цієї кінопоробки, автори нам обіцяли, що вона стане “прививкою від руського міра”. Проте “Квартал” уже четвертий рік численними скандалами доводить, що таке щеплення потрібне якраз їм. Ба більше — тривале лікування від того, чим забита їхня голова. Натомість вони продовжують поширювати цей вірус», — пише Чиченіна. Але є і гарні новини. Судячи з невеликої заповненості залів у кінотеатрах й істотного зменшення сеансів, люди добре відчувають, до чого наближатися вже не варто.   

Наразі це все.

Дякуємо, що дочитали цей лист до кінця.

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Весь зворотний зв’язок також пишіть сюди — нам на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям і задонатите нам та іншим якісним медіа, які зараз потребують підтримки.

До зустрічі. Переможемо!

Ваша команда «ДМ»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader