Договір про поділ майна подружжя: що треба знати
Договір про поділ майна подружжя: що треба знати

Договір про поділ майна подружжя: що треба знати

Договір про поділ майна подружжя: що треба знати

Роз'яснення дали у Мін'юсті.

В Україні, відповідно до Сімейного кодексу, чоловік і дружина мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. У пресслужбі Мінсоцполітики розповіли, яке майно вважається особистою власністю та як укласти договір про поділ майна подружжя.

Що таке договір про поділ майна подружжя

У Мін'юсті пояснили, що у законодавстві відсутнє визначення договору про поділ майна подружжя, однак на практиці такий договір є дієвим інструментом для захисту майнових прав подружжя.

«Договір про поділ майна подружжя є домовленістю між чоловіком та дружиною про порядок та умови розподілу рухомого та нерухомого майна, яке перебуває в їх спільній сумісній власності», – йдеться у повідомленні.

Після укладання договору спільне майно розподіляється між подружжям, в результаті чого спільна власність на таке майно припиняється.

Особиста приватна власність подружжя: що не підлягає поділу при розірванні шлюбу

Фахівці зазначили, що не підлягає включенню в договір про поділ майна подружжя майно, яке належить одному із подружжя на праві особистої приватної власності.

Так, відповідно до статті 57 Сімейного кодексу України особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

  • майно, набуте до шлюбу;
  • майно, набуте за час шлюбу, на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
  • майно, набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;
  • житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації;
  • земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки;
  • речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані спільним коштом подружжя;
  • премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги;
  • нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв її одержанню;
  • кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди;
  • виплати (страхові виплати та виплати викупних сум), одержані за договорами страхування життя та здоров’я;
  • майно, набуте нею, ним за час їхнього окремого проживання у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин;
  • якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю.

Як відбувається поділ майна подружжя

У Мін'юсті підкреслили, що у разі поділу майна, яке є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

Тому при укладенні договору про поділ майна, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності, сторони можуть відступити від засад рівності часток подружжя.

На що звернути уваги при укладанні договору про поділ нерухомості

Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений (ч. 2 ст. 69 Сімейного кодексу України).

У Мін'юсті зауважили, що істотною умовою договору про поділ майна подружжя є предмет договору.

«Предметом договору про поділ спільного майна подружжя (колишнього подружжя) є майно, яке вже належить подружжю на праві спільної власності, – це може бути як все майно (майнові права), що було набуто подружжям за час шлюбу, так і його частина. При цьому майно (майнові права), яке не увійшло до предмета договору, залишаються у спільній сумісній власності подружжя (колишнього подружжя)», – йдеться у повідомленні.

Також при укладанні договору необхідно встановити обсяг спільного нажитого майна, джерела його придбання та його вартість.

Після укладання договору про поділ майна подружжя (колишнього подружжя) відповідні відомості повинні бути внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

«У договорі про поділ майна подружжя зазначається перелік майна, яке переходить в особисту приватну власність до кожного з подружжя. Також те, яким чином буде здійснюватися і як оформлятися (за необхідності) передача майна, строки його передачі та інше», – пояснили фахівці.

Чи можна розірвати договір про поділ майна подружжя

В Україні, відповідно до законодавства, розірвання договору про поділ майна подружжя допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

У Мін'юсті додали, що договір про поділ майна подружжя також може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору іншою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

«У разі розірвання договору про поділ майна зобов’язання сторін припиняються», – резюмували у відомстві.

Нагадаємо, як перевірити право власності на квартиру перед купівлею нерухомості.

Джерело матеріала
loader
loader