Імунолог про сезонну алергію: Стрес може спровокувати хворобу у дорослому віці
Сезонна алергія - тип алергічної реакції, який проявляється у певний сезон року. Найчастіше алергія дається взнаки навесні або влітку. Вона пов'язана з цвітінням рослин, а також пліснявою та пилом у повітрі.
Про причини алергії, її симптоми та про те, що з нею робити, Коротко про розповіла доктор наук, професор кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика Лариса Кузнєцова.
Алергія не може виникнути виключно через психологічні фактори
- Ларисо Володимирівно, чому взагалі виникають алергії? Зокрема сезонні.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F11%2F382335a45f2f28ec5aed355fb32e4766.jpg)
Лариса Кузнєцова. Фото: особистий архів
– Алергії виникають через особливості організму. Зміни в імунній системі, які в майбутньому здатні викликати алергію, можуть передаватися генетично. Ця особливість не залежить від самої людини.
Незабаром, наприклад, починається цвітіння різних рослин, включаючи амброзію. Пилок цих рослин має мікроскопічну будову та складається з білків (протеїнів). Людина, схильна до алергії, вдихає цей пилок, - це викликає різні алергічні реакції: чхання, свербіж шкіри та інші симптоми. Все це – імунологічні зміни, які необхідно лікувати.
– Періодично зустрічається така думка, що алергія – це психосоматичне захворювання. І, мовляв, варто виправити якусь психологічну проблему - і хвороба зникне сама собою.
- Алергія не може виникнути виключно через психологічні чинники. Вона розвивається внаслідок комплексу причин.
Психосоматика справді пов'язана з нервовою системою, де "сома" - це організм загалом. Психосоматика відбиває загальний стан організму, включаючи психологічні аспекти.
Але алергія не залежить безпосередньо від емоційного стану людини, хоча імунологічні показники тісно пов'язані з нервовою та ендокринною системами. У людини є нервова система, ендокринна, харчова. Імунна система пов'язана з ендокринною та нервовою. Ці три системи становлять гомеостаз організму.
Стрес може спровокувати алергію
– Як зрозуміти, що в тебе алергія? Які у неї симптоми?
- Основні – чхання, кашель, свербіж шкіри, висипання, кропив'янка. Однак подібні симптоми можуть бути при інших захворюваннях, тому важливо звернутися до лікаря для точної діагностики. Крім алергічних висипань, можуть виникати захворювання шкіри, дерматози - їх лікують іншими препаратами.
- Чи може виникати алергія вже у дорослому віці на квіти, котиків, пилюку?
- Так, може. Наприклад, в умовах війни було проведено чимало досліджень, пов'язаних із імунологічним станом військових. Різні захворювання, поранення та стресові ситуації сильно впливають на алергічні реакції.
Нині ці питання активно вивчаються, хоча, наприклад, у військово-медичній академії немає окремої кафедри алергології. Є хірургія, терапія та інші основні спеціальності. Тим часом імунологічні показники відіграють ключову роль у стані здоров'я. Особливо в умовах стресу.
Від імунологічних показників залежить дуже багато станів, які слід лікувати. Особливо у воєнний період. За таких умов нервова система ослаблена. Стрес діє на нас гнітюче - у результаті погіршується стан здоров'я.
- Тобто стрес може сприяти виникненню алергії?
- Може. Стрес здатний знижувати імунологічні показники та захисні реакції організму. Наприклад, у клініці "Форпост", якою керує Олександр Павлович Назаренко, ми займаємося такими випадками. Однак в умовах війни алергію часто не сприймають серйозно, хоча вона може бути дуже небезпечною.
Сімейні лікарі знають про алергію в основному в контексті щеплень. Вони можуть відповісти на запитання, чи можна робити щеплення за різних інфекційних захворювань.
Тим часом алергія може бути дуже небезпечною. Наприклад, бронхіальна астма. Відомі випадки, коли людей із бронхіальною астмою беруть на фронт. Цього в жодному разі робити не можна: астма може спричинити анафілактичний шок та миттєву смерть. Дуже добре, що зараз ці питання почали переглядати.
Алергія сама не пройде. Але її можна перерости
- Це правда, що алергія може виникати на щеплення?
- Так, це можливо як ускладнення чи паралельна патологія. Для таких випадків існують спеціальні методи лікування, які включають гормональну та антигістамінну терапію.
- А існують якісь засоби для профілактики алергії?
– Профілактики алергії як такої немає: це індивідуальний стан організму. Здоровий спосіб життя, правильне харчування та фізична активність можуть покращити загальний стан організму, але не позбавлять уже існуючої алергії.
Якщо алергія виникла, вона не пройде. Обов'язково потрібно звертатися до лікаря та лікуватися.
- Чи можна вилікувати алергію? Чи вона з тобою залишається на все життя?
- Алергію не можна повністю вилікувати, але можна перевести у стан стійкої ремісії. Приблизно після 55 років алергічні реакції часто слабшають без лікування. З цього часу вже не виникає алергія на ліки чи пилок рослин, хоча може залишатися реакція на свійських тварин, котів чи собак.
До речі, алергія на кішок - це алергія не на шерсть, а на слину та сечу тварини. Буває, квартира чиста, а в людини алергія на кліщів чи демодекс (мікроорганізми на шкірі обличчя).
Чому так відбувається? Наприклад, дитина ходить до школи, у когось із однокласників удома є котик чи собачка, які мають кліщів. Кліщі також можуть бути в повітрі простору, в якому живемо. І все це впливає на людину, схильну до алергії. Тому рекомендація не тримати алергікам удома кішок може не спрацювати.
– Що можна прийняти від алергії? Чи в цьому питанні важливо не займатися самолікуванням?
- Багато хто просто йде в аптеку і беруть антигістамінні та антивірусні препарати (алергія часто пов'язана з паралельною вірусною інфекцією). Якщо це початкова стадія алергії, така симптоматична самодопомога полегшує стан людини, але не лікує, а лише дає тимчасовий ефект.
Для повноцінного лікування потрібен комплексний підхід, включаючи імуномодулюючу терапію. Обов'язково слід звертатися до лікаря. Лікар може призначити і антигістамінні, і антивірусні, і імуномодулюючі препарати. Зараз існує дуже багато імуномодулюючих засобів, що підвищують ту чи іншу ланку імунітету. Важливими є клітини імунітету, Д-клітини, В-клітини, що становлять частину імунної системи.
У лабораторіях можна зробити імунологічне обстеження та дізнатися про свою імунологічну картину. Але в лабораторії не розкажуть, як цим згодом користуватися. Там можуть лише підказати за рекомендацією лікаря, які ланки імунітету слід вивчати.
– Як виявити, на що саме у тебе алергія?
- Для цього існують шкірні тести та імунологічні дослідження. Вони допоможуть визначити чутливість до конкретних алергенів, а це дозволить не лише їх уникати, а й правильно лікувати алергію.
– Коли стали відомі алергени, їх треба уникати?
- Так. Але це не допоможе позбавитися алергії. На початковій стадії може бути легше, але лікувати її потрібно у лікаря.
Буває, що людина може перерости алергію. Як я вже говорила, після 55 років алергічні стани вже практично не виникають. До цього моменту потрібно лавірувати чи лікуватися.
– Що буде, якщо алергію не лікувати?
– Алергія нікуди не зникне. Наприклад, бронхіальна астма залишається з людиною на все життя, хоча може переходити до стану ремісії. Однак при стресі чи інших несприятливих умовах її симптоми можуть повернутись.

