Зеленський підписав скандальний закон, який може легалізувати земельні схеми
Зеленський підписав скандальний закон, який може легалізувати земельні схеми

Зеленський підписав скандальний закон, який може легалізувати земельні схеми

Президент Володимир Зеленський 7 квітня підписав Закон "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача" (законопроєкт №12089). Про це свідчить інформація в картці документа на сайті Верховної Ради. Однак антикорупційні організації вважають, що документ може лише легалізувати земельні схеми.

Цей закон - одна з ключових ініціатив, на якій наполягала Рада з підтримки бізнесу. Документ встановлює чіткі терміни, протягом яких правоохоронні органи можуть подати позов до підприємця про недобросовісне набуття землі. Окрім того, він визначає перелік об’єктів, на які право добросовісного набувача не поширюється. Ще одна норма – гарантія відшкодування інвестицій підприємцю у разі рішення суду про повернення активу державі.

Незаконне заволодіння землею – одна з поширених причин, через які правоохоронці відкривають справи, повʼязані з бізнесом. Новий закон передбачає, що держава та місцева влада не зможуть вимагати у суді повернення незаконно проданої землі, якщо з моменту її передачі у приватну власність минуло понад 10 років, а її власник за цей час змінився і може вважатися добросовісним набувачем.

Антикорупційні організації вважають, що документ може легалізувати земельні схеми і просили президента ветувати закон. Навіть відповідну петицію створили на сайті Офісу президента.

- Усупереч назві, законопроєкт спрямований на захист недобросовісних набувачів, тих, хто незаконно, через підставних осіб, отримав у приватну власність землі, які належать державі та територіальним громадам. Ідеться про ліси, водойми та прибережні смуги, пам’ятки археології, землі оборони, які водночас можуть бути лісами, землі природно-заповідного фонду. Нині такі землі повертаються в судовому порядку державі та територіальним громадам. Утім, законопроєкт №12089 обмежить термін, протягом якого незаконно відчужені землі можна буде повернути у державну та комунальну власність. Крім того, необхідно буде за бюджетні кошти оплатити незаконним власникам ринкову вартість таких земельних ділянок! Позови про повернення таких земель буде можливо предʼявити лише за попереднього внесення на депозит суду їх ринкової вартості, - йдеться у петиції, автор якої колишній мер Глухова, нащадок Терещенків – Мішель Терещенко.

  • 3 квітня мер Києва Віталій Кличко звільнив сімох чиновників, які фігурували в схемі заволодіння столичною землею. 
  • 10 лютого НАБУ повідомила, що ексдепутат Київської міської ради Денис Комарницький, який фігурує у справі про земельні махінації у столиці, переховується в Україні, але намагається втекти. 
Теги за темою
Володимир Зеленський Верховна Рада Законопроект
Джерело матеріала
loader
loader