Зеленський підписав закон «про добросовісного набувача» — він може дозволити залишати у приватній власності незаконно відчужені землі
Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12089 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача». Він може дозволити залишати у власності землі, що були незаконно відчужені.
Що це означає?
Документ встановлює 10-річний термін, після якого держава або громада не можуть повернути землі, яку незаконно перейшли в приватну власність. Зокрема це стосується:
- лісів;
- прибережних смуг;
- археологічних та природоохоронних територій;
- памʼяток в аварійному стані або ті, що вже зруйновані.
Повернення незаконно відчуженої землі державі або громаді можливе, якщо суд ухвалить відповідне рішення раніше, ніж за 10 років після зміни власності. Втім у такому випадку приватному власнику мають компенсувати ринкову вартість. А от компенсації втрат державі та громаді у законі не передбачені.
Водночас законопроєкт передбачає винятки для земель стратегічного значення, об’єктів критичної інфраструктури, культурної спадщини та природоохоронного фонду. Проте активісти вказують на прогалини у документі, які можуть унеможливити повернення землі.
«Запропоновані у законопроєкті формулювання можуть ускладнити повернення майна та земель на тимчасово окупованих РФ територіях України, хоча на це прямо вказало головне юридичне управління Верховної Ради», — пише рух «Чесно».
Окрім цього, законопроєкт не враховує, що межі земель природоохоронного фонду чи культурної спадщини можуть бути не чітко визначеними та зафіксованими у Державному земельному кадастрі. На думку активістів, у таких випадках держава повністю втрачає механізми повернення цих активів на свою користь.
Як на це відреагували у суспільстві?
17 березня 2025 року на сайті президента України опублікували петицію із закликом ветувати законопроєкт №12089. Її автор — Мішель Терещенко, ексмер Глухова та нащадок родини меценатів, які володіли садибою Терещенків у Києві.
Петиція зібрала необхідні 25 тисяч підписів, але її так і не розглянули. Окрім цього, низка громадських організацій підписали звернення до народних депутатів із вимогою не підтримувати законопроєкт, однак його також не розглянули.
Центр протидії корупції зазначає, що головний ризик закону в тому, що він дозволяє легалізувати будь-яку незаконно виведену з-під власності держави чи територіальної громади землю, якщо пройшло 10 років з часу такого виведення.
Читайте також: Понад 2 тисячі компаній мають дозвіл на користування надрами в Україні
