Україні бракує валютних резервів для пом’якшення наслідків війни – експерт
Україні бракує валютних резервів для пом’якшення наслідків війни – експерт

Україні бракує валютних резервів для пом’якшення наслідків війни – експерт

Україні бракує валютних резервів для пом’якшення наслідків війни – експерт

Ізраїль є лідером за валютними резервами серед країн у стані конфлікту, але Україні ще далеко до його рівня.

Україна відстає у забезпеченості валютними резервами, що дає змогу пом’якшувати економічні наслідки геополітичних шоків, порівняно з сусідніми центральноєвропейськими країнами, і навіть Туреччиною, Індією та Колумбією, і тим більше з Ізраїлем, який є лідером із забезпечення резервами серед країн, що перебувають у стані конфлікту, пише у статті «Економічна безпека по-ізраїльськи — приклад для України» економіст Віктор Козюк.

Експерт зазначає, що запас валютних резервів країни є ключовим для здатності держави протистояти масштабним шокам. І хоча українські резерви в останні роки війни тримаються на рекордних рівнях, питання їхньої достатності, особливо зважаючи на війну, досі актуальне.

Так, найбільш забезпеченими  валютними резервами відносно ВВП з-поміж країн із військовою напругою та збройними конфліктами – Туреччина, Ізраїль, Пакистан та Індія, Колумбія – є Ізраїль.

ZN.UA

Козюк вказує, що попри перманентне протистояння з низкою збройних угруповань та окремими країнами, Ізраїль за останні два десятиліття суттєво наростив обсяги валютних резервів.

Водночас такі країни, як Туреччина та Пакистан, мають найнижчі обсяги резервів із своєї групи країн, що відображається у значних макроекономічних негараздах.

Водночас інший Композитний критерій МВФ достатності міжнародних резервів (ARA) вказує, що країни Центрально-Східної Європи демонструють досить впевнену позицію – відносні обсяги їхніх резервів суттєво вищі, ніж у нестабільних в економічному плані Туреччині та Пакистані. Особливе місце посідає Чехія, яка змогла покращити свої позиції відносно недавно.

ZN.UA

«Середні значення відносної забезпеченості резервами України впродовж двох десятиліть суттєво поступалися показникам і сусідніх центральноєвропейських країн, і тим більше Ізраїлю. За показником ARA впродовж 2000–2024 років Україна поступалася навіть Туреччині і ще досі не досягнула рівня Індії та Колумбії», - зазначає він.

Джерело матеріала
loader