Чи оголосять Трампу імпічмент? Хто тоді буде замість нього? Чому цей сценарій поганий для України? Відповідаємо
Чи оголосять Трампу імпічмент? Хто тоді буде замість нього? Чому цей сценарій поганий для України? Відповідаємо

Чи оголосять Трампу імпічмент? Хто тоді буде замість нього? Чому цей сценарій поганий для України? Відповідаємо

Імпічмент не означає автоматичне усунення Дональда Трампа з посади.

Америкою прокотилися масові акції протесту проти політики Дональда Трампа та його адміністрації. Протестувальники у різних штатах закликали "покласти край захопленню влади мільярдерами" й виступали проти "наступу на американські права та свободи" з боку чинної влади.

Під час мітингу у Вашингтоні конгресмен-демократ Ел Грін заявив, що планує підготувати подання про імпічмент президенту США протягом наступних 30 днів. За його словами, Трамп "не заслуговує" обіймати президентську посаду.

"Телеграф" пояснює, чи дійсно Дональду Трампа загрожує вже третя спроба імпічменту. І головне — чому ця історія може лише погіршити ситуацію для України.

Не все так просто

За законом, імпічменту можуть підлягати президент, віцепрезидент і всі державні службовці Сполучених Штатів.

Процедура імпічменту не означає автоматичного усунення президента. Це лише висунення обвинувачень.

Ініціювати процедуру може будь-який член Палати представників Конгресу США. Той же конгресмен Грін під час першого терміну Трампа очолював кілька безнадійних спроб імпічменту. А у лютому цього року сипав погрозами висунути обвинувачення Трампу через його пропозицію взяти під контроль США сектор Гази.

Після старту процесу проходить розслідування за участю всіх відповідних комітетів, яке зазвичай контролюється Комітетом з юстиції Палати представників. Комітетське розслідування визначає, чи вчинив державний службовець одне з трьох правопорушень, зазначених у Конституції: хабарництво, державну зраду або тяжкий злочин і проступок.

За відповідного колективного рішення Комітет з юстиції формує резолюцію, у якій викладає так звані Статті про імпічмент, що детально описують конкретні обвинувачення.

Представлену резолюцію більшістю голосів має схвалити Палата представників; йдеться про мінімум 218 голосів із 435. Надалі резолюція потрапляє до Сенату, який проводить "суд". Якщо процес стосується президента, то головує на ньому Голова Верховного Суду США.

Після всіх розслідувань і обговорень Сенат голосує за обвинувальний вирок за усіма статтями імпічменту, при цьому голоси "за" і "проти" фіксуються по кожній статті обвинувачення окремо. Для засудження й відсторонення держслужбовця від посади потрібно дві третини голосів Сенату (67 зі 100) хоча б за однією статтею.

Трамп уже має досвід

В історії США процедура імпічменту застосовувалася проти чотирьох президентів: Ендрю Джонсона, Річарда Ніксона, Білла Клінтона та Дональда Трампа. При цьому жоден не був усунений з посади, а Ніксон сам подав у відставку ще до голосування в Конгресі.

Проти Трампа серйозних спроб було дві. Перша мала місце 2019 року, коли у телефонній розмові з президентом України Володимиром Зеленським Трамп нібито тиснув на нього з вимогою почати розслідування проти Джо Байдена та його сина Гантера. Це розглядалося як зловживання владою з особистою політичною метою.

Палата представників під контролем демократів оголосила імпічмент. Сенат, де більшість мали республіканці, виправдав Трампа. Та й Зеленський заперечив, що американський колега чинив якийсь тиск.

Друга спроба стосувалася обвинувачень президента США у підбурюванні до повстання. 6 січня 2021 року після виступу Трампа натовп його прихильників рушив штурмувати Капітолій, намагаючись зірвати затвердження перемоги Джо Байдена на виборах.

Палата представників знову оголосила Трампу імпічмент. У Сенаті 57 сенаторів проголосували "за", але цього не вистачило для необхідної більшості. Обвинувачення з республіканця було знято.

Чому імпічмент не увінчається успіхом

Нині більшість (хоч і невелику) як у Палаті представників, так і в Сенаті має Республіканська партія.

"Трамп повністю контролює Республіканську партію. Яка контролює обидві "гілки" Конгресу. Республіканці, очевидно, контролюють Білий дім. Тому навряд Трамп серйозно сприймає критику, яка лунає звідусіль", — пояснює обізнане джерело "Телеграфу" в США.

Якщо хтось із законодавців ініціює імпічмент президенту, справа навряд дійде до голосування в Палаті представників. Не кажучи вже про Сенат.

Але уявімо, що невдоволення політикою Трампа поширилося навіть на його найбільш лояльних соратників, і вперше президента усувають з посади таким чином. Що далі?

Президента на посаді замінює віцепрезидент. Нині це Джей Ді Венс. Як для України, так і всього світу такий сценарій може виявитися ще складнішим за президентство Трампа.

За менше ніж три місяці на посаді Венс встиг відзначитися участю в так званому "Сигналгейті";Мюнхенською промовою, в якій безцеремонно звинуватив європейських союзників у підриві демократичних цінностей; та сваркою в Овальному кабінеті, під час якої повчав українського президента через нібито недостатню вдячність за підтримку Штатів.

Венс — завзятий критик допомоги Україні — вірить в обережне використання ресурсів США по всьому світу. Його погляди на зовнішню політику міцно переплетені з ідеологією "Америка передусім". На думку деяких оглядачів, саме Джей Ді Венс штовхає Трампа шляхом ізоляціонізму в зовнішній політиці. Себто обмеження зобов'язань Штатів перед союзниками й фокусу на внутрішніх проблемах.

Очевидно, що 40-річний Венс затримається в американській політиці надовго. В осяжному майбутньому він навіть може прийти до найвищої державної посади, але шлях через імпічмент Трампа — найменш імовірний з усіх. Принаймні на зараз.

Теги за темою
США Дональд Трамп
Джерело матеріала
loader
loader