Вербна неділя 2025 року: дата, історія, традиції
Вербна неділя 2025 року: дата, історія, традиції

Вербна неділя 2025 року: дата, історія, традиції

Ось вже зовсім скоро Вербна неділя - важливе релігійне свято, яка поєднує у собі біблійні події, стародавні символи та народну мудрість. Згадки про цю подію сягають перших століть християнства, адже вона відзначає урочистий вхід Ісуса Христа до Єрусалима, коли натовп вітав його пальмовими гілками.

На українських землях свято почали відзначати після Хрещення Київської Русі у 988 році. Оскільки в нашому кліматі не ростуть пальми — головний символ цієї події — довелося знайти заміну.

- Раніше свято називалось "пальмова неділя". Але, оскільки у нашому регіоні немає пальм, люди шукали певний замінник цієї символічної рослини, тому що у середземноморських країнах ця рослина символізує перемогу і життя. І на наших теренах схожий символізм має верба. А ще верба перше дерево, яке зацвітає з приходом весни. Тому йому надають таку символіку воскресіння, - зазначила культурологиня Наталія Лисовець.

Вона додала, що ще до християнства верба асоціювалася з весною, оновленням природи, життєвою силою й родючістю. Саме  тому рослина швидко стала центральним елементом святкування. Освячена у церкві, вона набувала статусу оберега, якого з пошаною зберігали в хаті цілий рік. Українці вірили: освячена верба є захистом від хвороб, блискавок і злих духів.  

Якого числа Вербна неділя 2025 року

У 2025 році Вербна неділя припадає на 13 квітня. Це свято відзначається за тиждень до Великодня і символізує урочистий вхід Ісуса Христа до Єрусалима. Дата святкування змінна, оскільки залежить від дати Пасхи, яка у 2025 році буде 20 квітня.

Що значить Вербна неділя?

Вербна неділя, або Шоста неділя Великого посту, має важливе значення для християн. За Євангелієм, у цей день Ісус Христос в'їхав до Єрусалима, і його зустрічали як царя — з пальмовими гілками, які люди клали на дорогу. В українській традиції замість пальм використовують гілки верби, оскільки це одне з перших дерев, яке прокидається навесні та символізує оновлення і життя.

Історія свята

Свято Вербної неділі має глибоке біблійне коріння. У той день, коли Ісус в’їжджав до Єрусалима на ослі, натовп зустрічав його вигуками «Осанна!» і стелив перед ним пальмове віття. Саме з цієї події розпочався останній тиждень життя Христа на землі — Страсний тиждень, що завершується Воскресінням Господнім. Візуальною ознакою свята стали освячені гілки, які вважаються оберегом.

Вербна неділя: українські традиції

В Україні Вербна неділя має не лише релігійне, а й глибоке народне значення. Основні традиції включають:

  • Освячення верби в церкві під час святкової служби. Після цього віряни зберігали гілочки вдома як оберіг.
  • Легке “биття” вербою членів родини зі словами: "Не я б’ю — верба б’є, за тиждень — Великдень!" Це вважається побажанням здоров’я та очищення від зла.
  • Шоб захистити домівку,  вербові гілки ставили за ікони, клали на підвіконня, щоб уберегти дім від блискавки, хвороб і нещасть.
  • З верби варили відвари, які застосовували при застудах і болях.
  • У народній традиції було заведено закопувати кілька гілочок у полі чи саду для майбутнього врожаю.

Також цей день пов'язаний із весняним пробудженням природи, тому вважалося сприятливим почати садові роботи — із молитвою та благословенням.

Теги за темою
Великдень
Джерело матеріала
loader
loader