Федеральні витрати в США зросли з моменту вступу на посаду президента Дональда Трампа, навіть попри те, що очолюваний мільярдером Ілоном Маском Департамент урядової ефективності (DOGE) активно займається скороченням державних витрат і кількості держслужбовців.
Аналіз щоденних фінансових звітів Міністерства фінансів США, проведений Wall Street Journal, показав, що державні витрати в Штатах з моменту інавгурації Трампа на $154 мільярди доларів більші, ніж за аналогічний період 2024 року часів адміністрації колишнього президента Джо Байдена.
DOGE заявляє про скорочення витрат на $150 мільярдів, втім, аналіз WSJ показує, що робота Департаменту Маска ще не вплинула на “кінцевий результат”. І хоча доходи американського уряду (податки й надходження, включаючи тарифи) також зросли, цього недостатньо, щоб “встигнути” за зростанням федеральних витрат.
Минулого фінансового року близько 73% федеральних витрат у США пішли на виплату відсотків по боргу та обов'язкові програми, такі як соціальне забезпечення й медичне страхування (це склало $4,9 трильйона). Цього року виплати на соціальне забезпечення на $32,7 мільярда вищі відтоді, як Трамп вступив на посаду.
DOGE розпочав скорочення витрат з різких кроків, звільнивши щонайменше 25 тисяч федеральних службовців, які перебували на випробувальному терміні, та урізавши кошти на іноземну допомогу. Деякі звільнені державні службовці повернулися на роботу, а звільнення працівників, які перебували на випробувальному терміні, наразі оскаржується в суді.
Виплати федеральних зарплат на $2,8 млрд вищі, ніж рік тому, частково через схвалене Байденом підвищення зарплат на 2% у січні. Крім того, тисячі інших працівників, які прийняли пропозицію відставки з виплатою “компенсацій”, отримуватимуть зарплату до вересня.
Існує ймовірність того, що такі пропозиції про добровільне звільнення з виплатою “компенсацій” зрештою збільшили витрати на заробітну плату цього року, кажуть економісти. Деякі держслужбовці, які планували вийти на пенсію або звільнитися, замість цього, можливо, погодилися на пропозицію адміністрації Трампа й “залишилися на заробітній платі”.
Тим часом робота адміністрації зі скорочення витрат Агентства США з міжнародного розвитку наштовхнулися на перешкоди. Спочатку витрати Агентства різко скоротили. Однак у березні Верховний суд відхилив запит адміністрації на затримку низки програм іноземної допомоги, й останніми тижнями ці витрати майже повернулися до рівня 2024 року.
Водночас, DOGE здобув кілька “маленьких перемог” у деяких із понад сотні категорій витрат, які відстежуються у звітах Мінфіну США. Наприклад, витрати Адміністрації транспортної безпеки країни майже не зростали протягом кількох тижнів у лютому та березні. У Міністерстві освіти, процес ліквідації якого запустив Трамп, витрати скоротилися приблизно на $4 мільярди.
Повною мірою результати роботи DOGE, імовірно, будуть проявлятися протягом багатьох років.
“Я думаю, що чистий вплив DOGE на федеральні витрати, принаймні, наскільки ми можемо відстежити його в щоденних звітах Мінфіну, був досить незначним”, - каже Дон Шнайдер з інвестиційного банку Piper Sandler.
За його словами, знадобиться час, щоб ця “економія” накопичилася, але багато чого залежатиме і від того, чи вдасться адміністрації Трампа виграти деякі справи в суді.
Повідомлялося, що робота DOGE загрузла в десятках судових позовів, які оскаржують звільнення працівників на випробувальному терміні, раптове закриття кількох федеральних агентств і доступ до конфіденційних комп'ютерних систем, наданий співробітникам Департаменту Маска. Профспілки, опозиційні демократи й експерти з питань управління кажуть, що грубий підхід мільярдера спричинив хаос.
Демократи хочуть зробити Департамент Маска підзвітним Конгресу — двоє конгресменів Палати представників від Демократичної партії підготували законопроєкт, який вимагає від DOGE ділитися інформацією про свою роботу стосовно звільнення держслужбовців та інших змін у федеральних відомствах Штатів.