/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2Fa6889fb45e8ca53de479b0426fae4670.jpg)
«Заплатять усі»: Гетманцев про нові податки на доходи, отримані через інтернет — принесуть 10 млрд грн щороку
Міністерство фінансів підготувало новий законопроєкт щодо оподаткування доходів українців. Якщо його ухвалять, популярні інтернет-сервіси — наприклад, ті, де замовляють таксі, доставку їжі чи знаходять майстрів — самі автоматично зніматимуть 10% податку з доходів своїх користувачів.
Тобто, наприклад, з кожної заробленої таксистом чи кур’єром 1000 грн одразу відраховуватимуть 100 грн у бюджет. Про податкові ініціативи Мінфіну розповів голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев («Слуга народу»).
Гетманцев каже, що зараз всі ці водії, кур’єри, ремонтники тощо самі мають подавати декларації та платити податки — 18% ПДФО та 1,5% військового збору (до 2025 року). Але, за словами нардепа, майже ніхто цього не робить. А податкова майже не має інструментів, щоб це проконтролювати.
Та це не означає, що нічого не буде. Якщо хтось отримує дохід і не звітує про нього, він завжди ризикує отримати проблеми — податкова має право діяти.
Що пропонує новий законопроєкт Мінфіна
Ідея така: платформи на кшталт Uber чи Glovo самі утримуватимуть менший податок — по 5% ПДФО і 5% військового збору — і передаватимуть ці гроші до бюджету. Тобто фрілансеру чи водієві вже не треба буде самим щось рахувати — все зробить сервіс, через який вони працюють.
Ці цифрові платформи стануть «податковими агентами». І це стосуватиметься як українських компаній, так і закордонних, якщо вони працюють в Україні. Гетманцев каже, що наразі бізнес особливо не протестує проти цього закону, тож його можуть ухвалити вже в найближчі кілька місяців.
За підрахунками, завдяки цьому держава може отримати до 10 млрд грн щороку. Хоча насправді, можливо, буде ще більше.
Є ще одна частина законопроєкту, яка стосується інтернет-майданчиків — таких як OLX, Prom чи Rozetka. За словами депутатки Ніни Южаніної, планується, що ці платформи теж передаватимуть податковій дані про своїх продавців — незалежно від того, скільки вони заробляють. Ці сервіси теж будуть податковими агентами — тобто самі зніматимуть податки з доходів фізичних осіб та передаватимуть їх у бюджет.
Гетманцев підтвердив цю ідею, але сказав, що Мінфін ще не вніс цей законопроєкт до ВРУ, і у ньому можливі зміни. Він пообіцяв, що закон обов’язково врахує ситуацію людей, які просто продають свої старі речі — для них має бути неоподатковуваний мінімум.
Раніше Мінфін уже повідомляв, що уряд хоче, щоб усі сервіси — таксі, оренда житла, торгівля онлайн — збирали дані про доходи користувачів і передавали їх до податкової.
Тим часом, податкова вже працює в цьому напрямку. Вона перевіряє підприємців і просто громадян, які регулярно продають товари через інтернет і отримують гроші на свої картки. Особливо активізувалися перевірки з березня цього року. Податкова отримує інформацію із системи реєстраторів розрахункових операцій (РРО) і бачить, хто постійно заробляє онлайн.
Наприклад, перевіряють:
- людей, які часто щось продають і отримують гроші на картку, але офіційно не зареєстровані як підприємці;
- підприємців, які працюють без РРО — хоча повинні його мати.
Тільки за перші 20 днів березня податкова виявила десятки тисяч таких випадків.
Разом з тим уряд планує підвищити податки для ФОП до 17% та ускладнити «спрощенку».
Джерело: censor

