Журналісти видання CNN на тлі заяв зі США про можливу втрату Україною територій у рамках врегулювання війни поспілкувалися з українцями, які перебувають під російською окупацією. Одна з них представилась як учасниця жіночого партизанського руху "Зла Мавка" та пояснила, чому вона та інші українці вирішили продовжувати жити в окупації.
"Я не знаю, як пояснити це почуття. Ти просто не можеш повірити, що зло може перемогти. Навіть через три роки люди не можуть повірити, що це все. Вони все ще вірять, що окупація закінчиться. Тому вони досі залишаються тут і не тікають", — пояснила жінка, яка живе в окупованому місті на південному сході України.
Вона додала, що життя в окупації є виснажливим і неймовірно страшним. За словами жінки, росіяни можуть за будь-що заарештувати, тому треба хвилюватися про все: перевіряти телефон, квартиру, приховувати багато речей, нікому не довіряти.
"Люди за кордоном завжди говорять про території, і вони, можливо, забувають, що справа не тільки в територіях. Справа в людях. А тут люди все ще чекають. Люди не переїхали і не хочуть переїжджати. І чому вони повинні виїжджати зі своїх домівок?", — додала вона.
Журналісти також поспілкувалися з 22-річним Степаном, який минулого місяця виїхав з окупації та переїхав до Херсона. Його разом з батьками влітку 2022 року затримали росіяни. Його два тижні неодноразово били та катували струмом, батьків же відпустили через кілька місяців. При цьому вони не знали, за що саме їх затримали, звинувачень окупанти не висували. Після звільнення Степан опинився на окупованому Росією лівому березі, а мати Ольга потрапила на підконтрольну територію навесні 2023 року.
"Кожного разу, коли я виходив на вулицю, я озирався навколо, щоб побачити, чи вони там, щоб мене знову забрати або щось зі мною зробити. Я б не виходив з дому, якби мені не довелося. Так було щодня", — розповів Степан журналістам.
Минулого місяця Степан возз’єднався з родиною. За словами начальника Херсонської міської військової адміністрації Романа Мрочко, його вдалося повернути за участю українського спецназу "Ангели", який рятує цивільних з окупованих територій. Степану та родині заборонили розповідати подробиці операції.
І Степан, і жінка з руху "Зла Мавка" зазначили, що навіть найменша підозра в "проукраїнськості" може мати жахливі наслідки для людей, які живуть в окупації.
"Моїх друзів і знайомих часто забирали через те, що вони не хотіли отримувати російський паспорт або за те, що не записалися на військовий облік. Їх забирали і через тиждень привозили з поламаними руками і ногами, іноді головами. Мова йде про десятки людей", — каже Степан.
За даними правозахисників, росіяни активізували свою кампанію з "русифікації" окупованої України останніми місяцями. Жінка з руху "Зла Мавка" зазначила, що з її міста намагаються прибрати усе українське. Одним із завдань її групи є збереження української культури в умовах окупації. За її словами, життя в її місті нагадує часи СРСР.
"Тут і пропаганда, і радянські пам’ятники, і радянські свята, і ми завжди стоїмо в чергах, як у радянські часи, щоб отримати допомогу, або піти до лікаря, або отримати якісь документи, ви повинні чекати в цих довгих чергах, і немає нормальних магазинів і немає брендів… тільки речі, які можна купити на вуличних ринках, і якісь дивні китайські товари", — сказала вона.
На окупованій частині України росіяни знищують українську ідентичність, релігію та мову. Місцевих змушують приймати російське громадянство.
Зокрема, минулого місяця очільник Кремля Владімір Путін підписав новий указ, який зобов’язує українців "врегулювати свій правовий статус" шляхом прийняття російського громадянства. Ті, хто цього не зробить, вважатимуться іноземцями та зможуть перебувати на окупованій туриторії лише обмежений час. Але росіяни і так змусили багатьох українців приймати паспорти РФ, бо жити без них майже неможливо.
Без російського паспорта не можна отримати роботу, пенсію, найелементарніші медичні послуги, також позбавляються люди права володіти власністю. Правозахисники неодноразово заявляли, що Москва таким чином порушує міжнародне право.
"І потім велика проблема для чоловіків, чоловіків, які (були змушені отримати) російські паспорти, їх зараз намагаються мобілізувати в російську армію. Вони хочуть змусити їх воювати проти власного народу", — пояснила жінка з руху опору.
Мільйони українців відмовляються залишати свої домівки на окупованих територіях, бо все ще вірять, що Київ за допомогою своїх західних союзників зрештою звільнить свою землю. За словами Степана та жінки, з якою спілкувались журналісти, симпатиків Росії в окупації незначна меншість.
"Це часто люди, у яких раніше було не дуже добре життя. Наприклад, у них не було освіти і не було хорошої роботи, а тепер, якщо вони кричатимуть вголос "Я люблю Росію", вони влаштуються на роботу в уряд, отримають допомогу і гроші з Росії", — розповіла жінка.
Українська влада вказувала, що заради безпеки люди в окупації можуть отримати документи, яких від них вимагають, але найкращим рішенням у Києві називали виїзд на підконтрольну територію. Проте для багатьох це занадто небезпечно та дорого. Для виїзду треба пройти фільтрацію.
Росіяни можуть затримати навіть за коментар у соцмережах та депортувати до Росії. Таким чином були затримані тисячі українців. Є також випадки, коли людей відправляли на об’єкти за тисячі кілометрів від України. Журналісти нагадали, що для виїзду на підконтрольну Києву територію треба їхати у Росію, а потім через Європу повернутися в Україну.
Зараз жінка з руху опору та мільйони інших українців залишаються в окупації та з жахом дивляться новини, що надходять із Білого дому та інших місць, пише CNN.
"Люди дуже нервують і дуже бояться почути про переговори, і як наші міста стануть Росією, це найбільший страх. Але можу вам сказати, що навіть якщо це станеться, опір не припиниться", — розповіла жінка.
Раніше Трамп заявляв, що переговори щодо завершення війни в Україні йдуть добре, але "є момент, коли потрібно просто змиритися або замовкнути". Таку заяву він зробив на борту літака Air Force One після того, як висловив розчарування Росією і закликав її "рухатися" до досягнення угоди.