В CNN розповіли про те, чи дослухаються європейці до рекомендацій щодо підготовки до можливих конфліктів
В CNN розповіли про те, чи дослухаються європейці до рекомендацій щодо підготовки до можливих конфліктів

В CNN розповіли про те, чи дослухаються європейці до рекомендацій щодо підготовки до можливих конфліктів

В CNN розповіли про те, чи дослухаються європейці до рекомендацій щодо підготовки до можливих конфліктів

Європейські країни все більше усвідомлюють загрозу війни й прагнуть підготувати населення до можливих викликів.

Інструкції з виживання, накопичення запасів та масштабні навчання з евакуації — Європа активно готує своїх громадян до зростаючої загрози війни поблизу її кордонів. Останніми місяцями кілька європейських країн почали видавати серйозні рекомендації — від перетворення гаражів і метро на укриття до просування ідеї психологічної стійкості, зазначає Софі Танно, автор новин для CNN Digital Worldwide. 

Головна думка полягає в тому, що людям потрібно змінити своє мислення і бути готовими до війни.

 "Настав час перейти до ментальності воєнного часу", — зазначив генеральний секретар НАТО Марк Рютте на конференції в Брюсселі.

Європейські лідери побоюються, що Владімір Путін, підбадьорений успіхами в Україні, може спробувати просунутися далі вглиб континенту, в той час як давній і потужний союзник Європи, США, займає більш ворожу позицію щодо підтримання європейської безпеки, що викликає сумніви щодо того, наскільки серйозно Америка буде готова вступити в конфлікт у разі вторгнення до країни НАТО.

Автор додає, що залишаються питання про те, наскільки ефективними будуть ці плани на випадок надзвичайних ситуацій, і — більше того — чи сприйматимуть цивільні особи ці вказівки серйозно.

Європейська комісія закликала всіх громадян запастися достатньою кількістю їжі та інших необхідних речей, щоб протриматися щонайменше 72 години у випадку кризи. У рекомендаціях, опублікованих у березні, Комісія наголосила на необхідності для Європи розвивати культуру "готовності" і "стійкості".

Це сталося в той час, коли окремі країни також запроваджували власні інструкції на випадок надзвичайних ситуацій, в тому числі конфліктів.

У червні минулого року Німеччина оновила свою Рамкову директиву з питань загальної оборони, даючи вказівки щодо того, що робити, якщо в Європі спалахне конфлікт. Документ передбачає повну трансформацію повсякденного життя німецьких громадян на випадок війни.

Швеція випустила посібник з виживання під назвою "Якщо прийде криза або війна", який був розповсюджений серед мільйонів домогосподарств у листопаді, після того, як його оновили вперше за шість років у зв'язку зі зростанням рівня військової загрози.

Він інформує шведів про те, як будуть поширюватися попередження в разі війни, в тому числі про зовнішню систему оповіщення, яка, як стверджується, працює в більшості районів. В ньому даються поради, де можна сховатися під час повітряної тривоги, зокрема, у підвалах, гаражах і підземних станціях метро. Якщо ви опинилися на вулиці без негайного укриття, рекомендується лягти на землю, "бажано в невелику яму або канаву".

Танно додає, що для Фінляндії, яка має 1340-кілометровий кордон з Росією, найдовший з усіх країн-членів НАТО, захист свого суверенітету від Москви вже давно став частиною ментальності країни. Два роки тому, під впливом російської війни, уряд Фінляндії провів інвентаризацію наявних у країні укриттів на випадок надзвичайних ситуацій і виявив, що їх налічується 50500 — в них можуть розміститися близько 4,8 мільйона людей у країні з населенням 5,6 мільйона.

У листопаді Міністерство внутрішніх справ Гельсінкі також випустило нову інструкцію на випадок кризових ситуацій, даючи читачам поради, як підготуватися до тривалих відключень електроенергії, перебоїв у водопостачанні, перебоїв у роботі телекомунікацій, екстремальних погодних явищ і військових конфліктів.

"Хоча країни оновили свої інструкції з цивільного захисту, немає жодних гарантій того, скільки уваги приділятимуть їм окремі громадяни. Для деяких країн, особливо тих, що перебувають у сфері впливу Москви, загроза з боку Росії є більш відчутною. Для інших її важче усвідомити", — пише автор.

Клаудія Майор, старший віцепрезидент з питань трансатлантичної безпеки Німецького фонду Маршалла, сказала в інтерв'ю CNN, що до порад країн потрібно ставитися серйозно. Майор вказала на необхідність бути готовими не лише до прямої військової загрози з боку Росії, але й до того, що вона назвала "сірою зоною" між війною і миром, яка охоплює нижчі рівні агресії й гібридної війни.

"Очевидно, що тонка грань, яку потрібно пройти, полягає в тому, щоб підвищити готовність, не впадаючи при цьому в паніку. Ми хочемо, щоб люди були обізнані, ми не хочемо, щоб вони були налякані", — додала вона.

Серед країн, де загроза з боку Росії менш присутня в національній свідомості, Майор назвала Португалію, Італію та Велику Британію. За її словами, Італія більше стурбована загрозою тероризму з боку нестабільних держав, розташованих поблизу південного кордону країни.

Нагадаємо, що Росія потенційно зможе розпочати масштабну збройну агресію проти держав-членів НАТО вже за кілька років — у 2029-му. Таку оцінку висловив Карстен Броєр, генеральний інспектор німецьких збройних сил, у своєму інтерв’ю виданню Welt am Sonntag.

Джерело матеріала
loader
loader