ЄСПЛ звернувся до уряду Росії через незаконне всиновлення українських дітей в окупованому Криму
Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) повідомив урядові Росії про заяву, подану Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) в інтересах десяти українських дітей, вивезених із Криму після окупації півострова у 2014 році, та запросив у росіян офіційні зауваження. Про це йдеться у пресрелізі ЄСПЛ.
«За даними УГСПЛ, дітям нав’язали російське громадянство, їх віддали на усиновлення і, можливо, усиновили. Інформації про їхнє місце перебування немає з 2014 року, незважаючи на неодноразові запити української влади», — йдеться в повідомленні.
Згідно із заявою правозахисників, йдеться про дітей віком від одного до п’яти років, які на момент окупації перебували під опікою держави у дитячих установах.
Після окупації Криму у 2014 році Росія оголосила понад чотири тисячі українських дітей із Криму, які не мали батьківського піклування, своїми громадянами. Окупанти відмовилися повернути дітей Україні та не повідомили про місце їхнього перебування.
За даними УГСПЛ, десять дітей у цій справі були передані на усиновлення. УГСПЛ припускає, що деяких дітей могли всиновити, оскільки інформація про них зникла із російського сайту для всиновлення у 2023 році.
Звернення російському уряду із запитаннями від ЄСПЛ направили 25 березня. Росіяни мають подати свої зауваження до 31 липня 2025 року.
Представниця Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, Ольга Алтуніна навела дані Національного інформаційного бюро, за якими 19 546 українських дітей вже були депортовані і примусово переміщені до РФ.
Водночас, за твердженням російської влади, від початку повномасштабного вторгнення з України вже було «евакуйовано» понад 700 тисяч дітей.
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт очільника Кремля Володимира Путіна та уповноваженої президента РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової через скоєння ними воєнного злочину — незаконної депортації та переміщення дітей з окупованих районів України до РФ, яке відбувалося щонайменше з 24 лютого 2022 року.
27 квітня 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію Росії.
Читайте також:
- Депортація дітей. Як держава повертає маленьких українців додому
- Депортація під виглядом порятунку. Про що фільм «Діти для Путіна»
- Олеся Біда: «Через війну діти опинялися на вулиці і їх просто викрадали»
Фото: European Court of Human Rights / фейсбук
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

