/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F6397341842c5fe509ab0b58277fca073.jpg)
Чи може комп’ютерна томографія викликати рак – дослідження
Нове дослідження показало, що іонізуюче випромінювання під час проведення комп’ютерної томографії може призвести до раку.
Оцінка ризику
Щоб дізнатися, чи може комп’ютерна томографія викликати рак, науковці університету Каліфорнії у Сан-Франциско проаналізували 93 млн даних людей, які проводили КТ.
Дослідники стверджують, що найбільший тягар майбутніх захворювань припадає не на дітей, хоча їхній ризик вищий, а на дорослих через масове використання КТ саме в цій віковій групі.
Результати показали, що серед різних форм онкохвороб, викликаних КТ-опроміненням, найпоширеними були рак легень, товстої кишки, сечового міхура, лейкемія, а в жінок — рак молочної залози.
А найнебезпечніші обстеження черевної порожнини та малого таза, які дали найбільший внесок у прогнозовану захворюваність.
Чи варто відмовлятися від обстежень
Комп’ютерна томографія є важливим інструментом діагностики та лікування різних захворювань — від травм до вроджених аномалій.
Однак як і будь-яка медична процедура, вона має певні ризики, які слід враховувати перед початком обстеження.
Дослідники не радять відмовлятися від КТ назавжди, адже в екстрених ситуаціях це може врятувати життя.
Вони закликають лікарів до обережного підбору доз іонізуючого випромінювання та пропонують бдоступні і безпечні альтернативи, як-от ультразвукові дослідження та магнітно-резонансна томографія.
Джерело: JAMA Internal Medicine
