/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F43%2Faaff701c208737a5efa388437a324c91.jpg)
ЦПК: директор Агенції оборонних закупівель звільнив Артема Ситника з посади заступника
Директор Агенції оборонних закупівель (АОЗ) Арсен Жумаділов звільнив свого заступника Артема Ситника. Про це стало відомо Центру протидії корупції (ЦПК) з офіційної відповіді АОЗ на інформаційний запит.
«Ситник Артем Сергійович звільнений із посади 10.04.2025 у зв’язку зі скороченням чисельності та штату працівників (п.1 ст.40 Кодексу законів про працю України, наказ від 14.03.2025 №159-К)», — повідомив Жумаділов у відповіді.
Артем Ситник обіймав посаду заступника директора АОЗ з 2023 року. До того, у 2015–2022 роках, він очолював Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), ставши першим керівником органу, створеного в межах антикорупційної реформи.
За інформацією ЦПК, звільнення Ситника супроводжується згортанням системи внутрішнього контролю закупівель, яку він впровадив в АОЗ. Система дозволяла уникати закупівель через посередників, забезпечуючи прямі контракти з виробниками або постачальниками першої ланки.
У ЦПК вважають, що звільнення Ситника є черговим кроком міністра оборони Рустема Умєрова та Арсена Жумаділова до контролю над АОЗ і фактичного повернення її в структуру Міністерства оборони. Це суперечить принципам реформи, яка передбачала створення незалежної агенції, що діє за стандартами НАТО.
Раніше Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) викрили корупційну схему під час розробки автоматизованої системи «Дзвін» для ЗСУ. Через зловживання держава втратила 246 млн грн.
Нагадаємо, Міністерство оборони України під’єднали до Єдиного порталу викривачів, що дозволить громадянам повідомляти про можливі факти корупційних правопорушень. Це повідомлення може бути анонімним.
Наприкінці 2023 року в Україні спалахнув інший корупційний скандал. За даними слідства, львівський бізнесмен Ігор Гринкевич і його спільники отримали від Міноборони контракти на постачання одягу й білизни для ЗСУ. Однак багато контрактів не було виконано, а деякі не в повному обсязі або за завищеними цінами. За попередніми оцінками, сума збитків може сягати понад 1 млрд грн.
На початку розгорівся інший скандал навколо закупівель продуктів для військових після публікації розслідування видання «Дзеркало тижня». У матеріалі стверджувалося, що Міністерство оборони України закуповувало харчі для військовослужбовців за завищеними цінами — у 2–3 рази вищими за ринкові.
Зокрема, яйця закуповували по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в київських магазинах на той момент становила близько 7 грн. Картоплю закуповували по 22 грн за кілограм, коли ринкова ціна була 8–9 грн.
Розголос довкола закупівель призвів до гучного суспільного резонансу, ініціювання розслідування з боку НАБУ та відставки міністра оборони Олексія Резнікова у вересні 2023 року.

