Дуда підтримує доступ Польщі до французького ядерного щита
Дуда підтримує доступ Польщі до французького ядерного щита

Дуда підтримує доступ Польщі до французького ядерного щита

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що його країна повинна шукати захисту в силах ядерного стримування Франції від потенційної російської загрози та знову закликав до розміщення американської ядерної зброї у Польщі.

Про це він сказав у інтерв’ю Bloomberg у Варшаві, передає Укрінформ.

«Я вважаю, що ми можемо прийняти обидва рішення. Ці дві ідеї не є ані суперечливими, ані взаємовиключними», - сказав президент Польщі.

Прем’єр-міністр Дональд Туск заявив у парламенті в березні, що Польща може отримати доступ до ядерної зброї. Він додав, що веде «серйозні переговори» щодо пропозиції президента Франції Еммануеля Макрона використовувати ядерний потенціал Парижа для захисту європейських союзників, йдеться у публікації.

Ядерний поштовх доповнює і без того амбітну програму переозброєння Варшави, що була викликана повномасштабним вторгненням Росії в Україну, зазначає видання.

Польща є лідером НАТО за витратами на оборону - 4,7% ВВП. Варшава також заручилася фінансовою підтримкою Європейського Союзу для укріплення свого кордону з російським союзником Білоруссю та російським ексклавом Калінінградом. Але спроби Польщі лобіювати попередню адміністрацію США, щоб Варшава залучилася до її програми розподілу ядерної зброї, не дали результатів, пише Bloomberg.

При цьому зазначається, що спільне використання ядерної зброї може набувати форми розміщення американської атомної зброї на території союзника, як це роблять деякі члени НАТО в Європі, або надання літаків супроводу чи розвідки для ядерної місії.

У 2023 році очільник Росії Володимир Путін заявив, що Москва розмістила частину своєї тактичної ядерної зброї в Білорусі, викликавши схвилювання членів східного флангу альянсу. «Як НАТО на це відповість? Моя відповідь дуже проста. Ми запрошуємо вас поширити ядерну присутність на нашу територію», - сказав Дуда.

Тим часом, як припускає агентство, польське сприйняття пропозиції Макрона може зіткнутися з низкою перешкод, оскільки ядерний щит Франції не залежить від гарантій безпеки НАТО, які поширюються на Польщу. Варшава також зобов’язалась сама не купувати атомну зброю як підписант Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Згідно з дописом президента Франції у соцмережі X минулого тижня, Париж і Варшава зараз завершують двосторонню угоду, яка серед інших питань охоплюватиме оборону, ядерну енергетику та наукову співпрацю.

Вторгнення Росії в Україну призвело до збільшення розгортання військ США на території Польщі, оскільки аеропорт Ряшів - Ясьонка на сході країни став центром для 90% західної військової допомоги Києву, йдеться у публікації. А нещодавнє рішення передислокувати американські війська з Ясьонки викликало занепокоєння, що президент США Дональд Трамп може планувати ширший відхід зі східного флангу НАТО, намагаючись домовитися про перемир’я в Україні.

Як повідомляв Укрінформ, в Європарламенті відбулися дебати, що Європа має відповісти на пропозицію Франції та визначити французький ядерний щит як європейський, а також збільшити закупівлю зброї і створити війська «під європейським прапором».

Експерти вважають, що скорочення американської присутності на східному фланзі НАТО послабить позиції Альянсу щодо Росії та не залишає іншим членам блоку часу сплановано заповнити цю прогалину.

Фото: ОП

Теги за темою
Польша Франція
Джерело матеріала
loader
loader