США обговорювали з Європою заморожування війни в Україні: Bloomberg про ключові умови
США обговорювали з Європою заморожування війни в Україні: Bloomberg про ключові умови

США обговорювали з Європою заморожування війни в Україні: Bloomberg про ключові умови

США представили союзникам пропозиції щодо мирної угоди між Росією та Україною, які передбачають умови припинення бойових дій та пом'якшення санкцій проти Москви у разі тривалого припинення вогню.

Як повідомляє Bloomberg, ця ініціатива з'являється навіть попри заяву держсекретаря США Марко Рубіо, який у п'ятницю натякнув, що адміністрація Трампа готова "рухатися далі" від своїх мирних зусиль, якщо прогрес не буде досягнуто швидко. Водночас віцепрезидент США Джей Ді Венс у п'ятницю в Римі заявив, що "оптимістично" оцінює шанси на завершення війни.

Контури американського плану були представлені під час зустрічей у Парижі в четвер, згідно з інформацією європейських посадовців, знайомих із ситуацією.

Пропозиція фактично "заморозить" війну, при цьому українські території, наразі окуповані Росією, залишаться під контролем Москви, повідомили джерела. Прагнення Києва приєднатися до НАТО також буде знято з порядку денного. Співрозмовники відмовилися надати додаткові подробиці, посилаючись на конфіденційний характер переговорів.

Паризькі переговори включали зустріч між президентом Франції Еммануелем Макроном та посланцем США Стівом Віткоффом, а також обговорення за участі Рубіо, радників з національної безпеки та переговорників з Франції, Німеччини, Великої Британії та України.

Американські посадовці заявили, що хочуть досягти повного припинення вогню протягом кількох тижнів. Союзники знову зберуться в Лондоні наступного тижня для продовження обговорень.

Один із посадовців заявив, що плани, які потребують подальшого обговорення з Києвом, не означатимуть остаточне врегулювання, і європейські союзники не визнаватимуть окуповані території російськими. Посадовці наголосили, що переговори будуть безглуздими, якщо Кремль не погодиться припинити бойові дії, і що надання Україні гарантій безпеки для забезпечення дотримання будь-якої угоди є важливим.

У п'ятницю Рубіо заявив, що гарантії безпеки не є "незаконним бажанням" з боку України, але переговорники поки що не заглиблювалися в такі деталі.

"Кожна суверенна нація на Землі має право на самозахист. Україна матиме право захищати себе та укладати будь-які угоди, які вона захоче укласти на двосторонній основі з різними країнами", – заявив він.

Київ вже погодився на припинення вогню, і його позиція полягає в тому, що Москва також повинна погодитися на це, перш ніж обговорювати інші питання, повідомила особа, знайома з ситуацією. У Парижі завданням української делегації було обговорення того, як контролювати будь-яке припинення вогню, а також миротворчий контингент.

Європейські посадовці назвали паризькі зустрічі конструктивними та позитивними. Обговорення стали останньою спробою Європи вплинути на результат, продемонструвавши, що разом із Києвом вони повністю підтримують зусилля США щодо припинення війни, і що саме Росія має довести, що серйозно ставиться до переговорів про припинення вогню.

Від'їжджаючи з Парижа, Рубіо сказав журналістам, що сподівається, що Велика Британія, Франція та Німеччина зможуть допомогти "просунути м'яч" до вирішення — але також натякнув, що терпіння США щодо власних посередницьких зусиль вичерпується.

"Ми не збираємося продовжувати цю справу тижнями та місяцями. Нам потрібно дуже швидко визначити, і я говорю про питання днів, чи це можливо зробити в найближчі кілька тижнів. Якщо так, ми в справі. Якщо ні, то у нас є інші пріоритети", – сказав Рубіо.

Росія продовжує бомбардувати українські міста після відмови від запропонованого часткового перемир'я, що охоплює Чорне море. Кремль заявив, що окреме 30-денне часткове перемир'я щодо енергетичної інфраструктури закінчилося в п'ятницю. Тиждень тому російські сили випустили балістичні ракети, включаючи одну з касетними боєприпасами, по північно-східному місту України Суми, вбивши 35 людей.

Паризькі переговори також базувалися на франко-британських зусиллях з формування післявоєнних "сил заспокоєння" в Україні, а також планах забезпечення того, щоб Київ мав адекватно забезпечені ресурсами та укомплектовані збройні сили як частину пакету гарантій безпеки.

Зняття санкцій, поки Росія продовжує окупувати великі території України, може виявитися проблематичним для кількох союзників Києва. Скасування обмежень Європейського Союзу, включаючи розморожування іммобілізованих активів, вимагає підтримки всіх держав-членів.

Віткофф заявив Fox News цього тижня, що ключ до загальної угоди обертається навколо "п'яти територій", не надаючи додаткових деталей. Росія наполягає на тому, що її військове захоплення частин України з 2014 року, включаючи Кримський півострів та великі території чотирьох областей – Запорізької, Херсонської, Луганської та Донецької – має бути визнане в будь-якій угоді.

Росія також пов'язала зусилля з припинення бойових дій зі звільненням від економічних санкцій і вимагала припинення поставок зброї в Україну як умову для припинення вогню.

Виступаючи перед журналістами в Києві в четвер, президент України Володимир Зеленський розкритикував Віткоффа за "прийняття російської стратегії" і заявив, що посланець Трампа не має "мандата обговорювати українські території, оскільки ці території належать нашому народу".

"Ми не обговорюємо території до припинення вогню", – сказав Зеленський. "Ми ніколи не вважатимемо українські землі російськими".

Теги за темою
Володимир Зеленський
Джерело матеріала
loader
loader