Сьогодні у Ватикані помер Папа Римський Франциск. Католики по всьому світу гадають, хто може стати наступним очільником Святого Престолу. Видання Politico та інші західні ЗМІ тим часом називають імена п'яти претендентів.
1. П'єтро Паролін. Він — державний секретар Ватикану. 70-річний Паролін народився в Італії. Влітку 2024-го він відвідував Україну — Львів, Одесу, Київ. Також держсекретар очолив паломництво до Всеукраїнського Санктуарію Пречистої Діви Марії в Бердичеві. Сьогодні, після смерті Франциска, саме він обіймає найвищу посаду Святого Престолу. Політичні погляди Пароліна є поміркованими: в одному з інтерв'ю він сказав, що "для досягнення миру не можна просто нав'язувати мир, що може потопити права цілих народів".
2. Петер Ерде. Цього угорського кардинала у 2003-му висвятив Іван Павло II. Ерде був президентом Ради єпископських конференцій, є прихильником культу Марії Богородиці. Кардинал — консерватор: виступає за заборону причастя для розлучених католиків, а також за заборону одружуватися вдруге, адже "таїнство шлюбу є нерозривним". А прийняття Європою біженців Ерде називав тотожним торгівлі людьми.
3. Луїс Антоніо Тагл. Філіппінський кардинал, висвячений Папою Бенедиктом XVI, який має можливість бути першим Папою з Азії. Його політичні погляди схожі до поглядів Франциска I: потрібно послабити ставлення католицької церкви до розлучень, одностатевих стосунків та взяття другого шлюбу, щоб церква йшла в ногу з часом.
4. Маттео Дзуппі — кардинал-італієць, який був мирним посланцем Франциска в Москві. Також він зустрічався з президентом Володимиром Зеленський. Він — президент Італійської єпископської конференції з 2022-го, тоді як кардиналом став у 2019-му. Дзуппі вважає, що церква має краще ставитися до спільноти ЛГБТК+.
5. Раймонд Лео Берк. Кардинал-американець, консерватор і традиціоналіст. Отримав титул еміненції у 2010-му, висвячений Папою Бенедиктом XVI. Вступав у публічні перепалки з, на його думку, надто ліберальним Франциском. Берк проти дозволу розлученим і наново одруженим приймати Таїнство Євхаристії, не підтримує церкву в прийнятті геїв, цивільних шлюбів і штучної контрацепції. Він вважає, що в церкві повинні діяти абсолютна ієрархія і послух. За критику церковної політики у 2023-му він виселяв з Ватикану і позбавляв зарплати.
Нагадаємо, конклав для обрання нового Папи зазвичай відбуваєтьсяміж 15-м і 20-м днями, коли офіційно Ватикан не має чинного понтифіка. Для обрання наступного очільника Святого Престолу необхідні дві третини голосів кардиналів плюс один. Коли виборники завершують процедуру, з димаря Сікстинської капели йде білий дим.