Справа Національного антикорупційного бюро щодо адвокатів компанії «Гарантія ваших прав», яку очолював колишній прокурор та ексзаступник головного військового прокурора України Анатолія Матіоса Дмитро Борзих, щодо систематичного незаконного втручанні в роботу Єдиного державного реєстру судових рішень є однією із найбільших корупційних історій у судовій системі та вказує на глибоку кризу в правосудді, пише у матеріалі «Справа адвокатів-хакерів. Як НАБУ виявило паразитів» редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.
Як заявили слідчі органи, адвокати компанії, включно з Борзих,мали несанкціонований доступ до матеріалів судових рішень не менш як 100 кримінальних проваджень правоохоронних органів. В тому числі мова йде про 30 справ НАБУ про корупцію у верхівці влади. Таким чином мова йде не про окремі епізоди втручання, а в системне порушення та глибоку кризу на перетині правосуддя, цифрової безпеки та системи антикорупційного контролю.
«Мова про інвазію системи. Про паразитів, які висмоктують не лише документи, а взагалі саму суть і адвокатури, і закону, і права як такого», - вказує на глибину проблеми авторка.
Таке втручання ставить під загрозу роботу антикорупційних правоохоронних органів.
«Грубе порушення таємниці слідства призвело до витоку конфіденційної інформації, попередження клієнтів про обшуки, знищення доказів, фальсифікації експертиз і підкупу суддів. Ці дії підривають легітимність розслідувань і створюють пряму загрозу безпеці держави в умовах війни», - наголошує Ведернікова.
З іншого боку, підкреслює авторка, історія оголила глибину кризи в адвокатському самоврядуванні, оскільки Національна асоціація адвокатів України, яку з 2012 року очолює Лідія Ізовітова (в ЗМІ її називають людиною Медведчука), встала на захист фігурантів справи та подала заяву до Офісу генерального прокурора з вимогою відкрити справу проти детективів НАБУ начебто через «порушення адвокатської таємниці». Це демонструє падіння професійних стандартів в адвокатурі України та відсутність бажання самоочищення.
Змінити систему не хочуть і у владі. Офіс президента воліє використовувати хаос у судовій і правоохоронній системах на свою користь.
«Замість того щоб відновити контроль допустимими Конституцією інструментами (зокрема законами), Банкова воліє управляти цим хаосом, отримуючи політичні й економічні дивіденди. Фігура Олега Татарова, якого неодноразово згадували в журналістських розслідуваннях як неформального координатора силового блоку, лише посилює це відчуття. З огляду на активні контакти Борзих як із Татаровим, так і з іншими людьми з оточення президента», - підкреслює журналістка.
«Справа Борзих» демонструє системні патології в правосудді, що в умовах війни в країні може мати стратегічних для держави наслідків.