Зеленський: США офіційно не пропонували деокупацію та спільний контроль над Запорізькою АЕС
Зеленський: США офіційно не пропонували деокупацію та спільний контроль над Запорізькою АЕС

Зеленський: США офіційно не пропонували деокупацію та спільний контроль над Запорізькою АЕС

Володимир Зеленський (Фото: EPA)

Україна не отримувала офіційних пропозицій від США щодо виходу Росіян з окупованої Запорізької атомної станції та спільного використання об'єкта Києвом і Вашингтоном. Про це президент Володимир Зеленський заявив під час брифінгу.

"Якщо американці будуть з нами, і росіяни вийдуть, ми відновлюємо це разом [зі США] і заробляємо гроші на електриці тощо – я думаю, що це нормально. Але я жодного разу не чув таку [пропозицію] офіційно... Таких меседжів [у медіа] і чуток багато – офіційно жодного разу не чув пропозицію", – розповів глава держави.

За його словами, Україна не проти партнерства зі Штатами стосовно відновлення роботи будь-якої інфраструктури або підприємства.

Водночас Зеленський нагадав, що Запорізька АЕС наразі не працює, й не буде функціонувати без України: "І Сполучених Штатів, при всій повазі, не вистачить – потрібен наш технічний склад".

Читайте також
Зеленський: ЗАЕС не працюватиме без України. В Росії ж заявили, що це їхній ядерний об'єкт

"Америка абсолютно на технічному рівні, на політичному рівні точно розуміє, що якщо вона піде в формат менеджменту цієї станції, то піде тільки з нашими технічними працівниками", – додав президент.

Також він зауважив, що в такому випадку постануть питання доступу станції до води, стосовно інфраструктури, життя та безпеки співробітників станції, повернення з Росії їхніх дітей, статус окупованого РФ Енергодару тощо.

"Якщо ця станція сьогодні конкретно під росіянами, а завтра може бути під американцями, [то] а все інше? Що з людьми?", – зауважив голова держави.

  • У березні президент США Трамп заявляв, що його держава веде переговори з Україною стосовно її електростанцій. Зеленський заявляв, що Україна не планує приватизовувати Запорізьку АЕС.
  • Місто Енергодар у Запорізькій області та розташована поряд з ним Запорізька АЕС окуповані РФ з березня 2022 року. До окупації Запорізька АЕС виробляла до 20% всієї електроенергії в Україні.
  • Всі три роки станція не віддає електроенергію в мережу, і, за оцінками Міністерства енергетики, для перезапуску всіх шести енергоблоків Запорізької атомної електростанції після повернення її з окупації знадобляться роки. Профільний міністр заявляв, що навіть один енергоблок буде складно запустити з технічного погляду.
Читайте також
Атомні станції – нові рідкісноземи. Які перспективи повернення Запорізької АЕС Україні
Джерело матеріала
loader
loader