«Стійка Україна важлива для стійкої Європи». У Києві розпочався Kyiv Stratcom Forum 2025
24 квітня у Києві розпочався четвертий щорічний «Kyiv StratCom Forum 2025: Інформаційна стійкість України в умовах глобальних змін».
Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей повідомив, що метою форуму є обмін досвідом та підходами до протидії інформаційній агресії та побудові стратегічної комунікації держави на зовнішню та внутрішню аудиторію.
«Цьогоріч у нас особливий привід для зустрічі. Щороку ми збираємося 30 березня в день заснування Центру стратегічних комунікацій. Цього року у нас фактично два дні народження, тому що додалося 17 лютого - день створення державної установи "Центр стратегічних комунікацій". Я дуже хотів би подякувати всім за те, що ви з нами і що ми спільно продовжуємо працювати на користь України», - сказав Ігор Соловей.
З вітальним словом також виступили міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький та тимчасовий повірений у справах Європейського Союзу в Україні, Заступник Голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло.
«Висока освіченість та культура є запорукою в стійкості суспільства до руйнівних інформаційних впливів, - зазначив Микола Точицький. - На фахівцях з комунікацій, інформаційних технологій національної безпеки, на журналістах, лідерах громадських думок, психологах, діячах культури лежить велика відповідальність. Органи влади потребують вашої експертизи і громадянської позиції, щоб ефективно реалізувати стратегію інформаційної безпеки, підтримувати культурний суверенітет, мати конструктивний діалог з суспільством, що глибоко травмоване війною».
Микола Точицький додав, що Росія ніколи не залишить Україну в спокої і не визнає її право на існування як окремої суверенної нації. Тому захистити і утвердити право на це існування – найголовніша задача для всієї системи державних стратегічних комунікацій України. Але варто зважати на глобальний контекст.
«Очевидно, що відбувається зміна політичного стилю і цінностей, згортання простору свободи. Ми є свідками фундаментального підриву міжнародно-правової та безпекової системи, яка повстала у часи після Другої світової війни. В умовах наближення світової кризи формується ідеальне середовище для екстремістських ідей, поляризацій, дезінформацій та диверсій. Нові технології приносять для сучасних суспільств не лише блага, але й стратегічні виклики, які ми зможемо долати тільки спільними зусиллями та глобальними домовленостями. Ми маємо навчитися працювати з невизначеністю та наростаючою складністю технологій та інформаційного впливу», - сказав міністр.
Ремі Дюфло виділив п’ять ключових пунктів щодо стану стратегічних комунікацій в Україні з європейської точки зору:
Іноземні інформаційні маніпуляції та втручання (FIMI) - це спільна загроза і спільна відповідальність. За його словами, це не є проблемою лише однієї країни. «Це виклик, з яким стикаються разом і Україна, і країни-члени ЄС. А це означає, що рішення має бути спільним. Стійкість України має важливе значення для стійкості Європи. Україна продемонструвала справжнє лідерство в цьому питанні, різні частини уряду серйозно поставилися до цієї інформації і тісно співпрацювали з міжнародними партнерами», - сказав Ремі Дюфло.
Робота з громадянським суспільством та об'єднання зусиль з медіа-організаціями - це пріоритет. Минулого місяця Верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас оприлюднила звіт, згідно з яким зафіксовано 505 іноземних інформаційних маніпуляцій та втручань, спрямованих на 90 країн і 322 організації, розподілених по 38 тисяч унікальних окремих онлайн-каналів.
Друга думка полягає в тому, що треба підвищувати рівень і більше інвестувати в протидію дезінформації та розвиток комунікаційних навичок. Це стосується журналістів, державних службовців, і організацій громадянського суспільства. Медіаграмотність - це та сфера, де нам потрібно робити більше.
Третій меседж - іноземні інформаційні маніпуляції та втручання (FIMI) є частиною російської військової машини. Це один із найпотужніших типів зброї в гібридній війні Росії проти Заходу, а не лише проти України.
Четвертий пункт стосується медіа. Незалежні ЗМІ та свобода слова зараз важливі як ніколи. Незалежна журналістика - це один з найсильніших інструментів у боротьбі з дезінформацією.
«Громадянське суспільство, звичайно, відіграє ключову роль у перевірці фактів, у підвищенні обізнаності, у підготовці громадян і в допомозі людям розібратися в інформації, що їх оточує. Особливо, коли вона містить суперечливі повідомлення. Щоб ще більше посилити ці зусилля, ми, ЄС, надаємо додаткові 10 мільйонів євро на підтримку незалежних ЗМІ в Україні. Про це було оголошено два місяці тому, і я просто повторюю це. Це на додачу до понад 100 мільйонів євро, які ми вже інвестували в цей сектор з 2017 року. І ми будемо продовжувати. Це чітка ознака нашої довгострокової прихильності до вільного, динамічного та стійкого українського медіа-ландшафту», - зазначив Ремі Дюфло.
Останній пункт - важливість партнерства. За його словами, інформація також використовується як зброя. Вона фінансується з військових бюджетів і нею керують спецслужби. Коли є співпраця між країнами і секторами, є протистояння ерозії довіри. Це важливо в будь-якому суспільстві, і це ще більш важливо під час війни. «Ми боремося зі страхом, ми боремося з плутаниною, яка супроводжує цю інформацію, і ми відстоюємо факти, прозорість, свободу і, зрештою, демократію», - підсумував Дюфло.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
