Американські вчені наблизилися до розуміння мови китів
Американські вчені наблизилися до розуміння мови китів

Американські вчені наблизилися до розуміння мови китів

Американські вчені наблизилися до розуміння мови китів

Дослідники навіть планують розробити щось на кшталт Google-перекладача з китової мови на людську.

Дослідники проєкту CETI (Cetacean Translation Initiative) на чолі з морським біологом Девідом Ґрубером (США) наблизилися до розшифровки принаймні частини того, про що говорять кашалоти. Це результат кількох десятиліть досліджень, пише National Geographic.

Для китів ехолокація – критично важливий засіб для виживання. Вони майже безперервно підтримують голосовий контакт з родичами. Спілкування китів схоже на азбуку Морзе, а їх поведінка – на поведінку людських племен зі своєю культурою, оскільки вони здатні передавати між поколіннями соціально важливу інформацію. 

У них є специфічна взаємопідтримка під час народження китенят – зграя збирається біля породіллі, хором вокалізує, утримує новонароджене дитинча над водою, поки у нього остаточно не розправляться плавники. Клани відрізняються  діалектами, способом життя та соціальними звичаями. Коли води різних племен перетинаються, члени клану часто тримаються осторонь. 

Проєкт CETI зібрав десятки лінгвістів, біологів, робототехніків і експертів зі штучного інтелекту. Команда Ґрубера працює над перекладом китової мови з безпрецедентною насиченістю та деталізацією. За основу взято спілкування кашалотів острова Домініки на межі Карибського моря та Атлантичного океану.  

Окрім іншого, вчені працюють над розробкою квазі-Google-перекладача для китоподібних, який би перетворював звуки кашалота на людську мову і навпаки. Їхня робота спирається на дослідження спілкування не лише кашалотів, а загалом тваринного світу: від синтаксису співочих птахів до жестів шимпанзе та репертуару річкових черепах. 

Переклад мови кашалотів може стати юридичним прецедентом у сфері захисту прав тварин. CETI сподівається, що переклад в майбутньому послужить свідченням реальних відчуттів і переживань тварин для пред’явлення їх на слуханнях у судах. Зараз права тварин задекларовані у низці законодавчих актів, але на практиці урядові інституції ними нехтують. Адже дуже складно довести, що тварини справді страждають від порушення їх прав. 

Наприклад, промисловий шум в океані сильно впливає на життя китоподібних – робота двигунів корабельних суден, розвідка родовищ нафти і газу, військові гідролокатори, будівництво суттєво забруднюють підводний простір своїми звуками. Китоподібні потерпають від постійної надмірної звукової стимуляції. Зоозахисники зазначають, що сенсорна депривація та надмірна стимуляція за міжнародним правом  є одним із підвидів катування і заборонена у світі людей. Якщо кити зможуть «говорити», то з’явиться шанс розширити захист від тортур і на них.  Водночас дослідники і захисники прав тварин наголошують, що розуміння мови одних тварин не повинно знецінювати інших простіших істот.

«Відсутність насиченого спілкування не робить життя менш особливим. Але все одно було б чудово дізнатися, що говорять кашалоти. Це можна розглядати як початок, а не пункт призначення, на шляху до оцінки всіх істот», – зазначив директора проєкту «Більше, ніж права людини» Сесар Родрігес-Гаравіто. 

Нагадаємо, ще одною унікальною властивістю китів є стійкість до раку. Клітини гренландського кита краще відновлюють ушкодження ДНК, ніж клітини людини, мишей та корів. За словами вчених, кити наче припиняють пошкодження ДНК у зародку «з унікально високою ефективністю та точністю порівняно з іншими ссавцями».

Джерело матеріала
loader
loader