На порталі Кабміну зареєстрували петицію із закликом створити систему захисту від домагань в університетах
На порталі Кабміну зареєстрували петицію із закликом створити систему захисту від домагань в університетах

На порталі Кабміну зареєстрували петицію із закликом створити систему захисту від домагань в університетах

Авторкою звернення є комунікаційниця експертного ресурсу «Гендер в деталях» Олена Грузіна.

На порталі Кабміну зареєстрували петицію №41/008098-25еп із закликом створити систему захисту від сексуальних домагань у закладах вищої освіти.

Як зауважила авторка звернення, комунікаційниця експертного ресурсу «Гендер в деталях» Олена Грузіна, випадки сексуальних домагань в університетах широко відомі з 2017 року.

Так, вона згадала випадки, пов’язані з Володимиром Годовським у Рівненському університеті, Петром Романенком із Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а також Володимиром Талашком з Київського національного університету театру, кіно й телебачення імені Івана Карпенка-Карого.

«Попри те, що тема є резонансною та привертає увагу як медіа, так і активістів майже 10 років, не зробили системних кроків для її виявлення та вирішення. Це, зокрема, підтверджують випадки сексуальних домагань, пов'язані з Андрієм Білоусом і Йосипом Лосем, які стали відомі у 2025 році й викликають серйозне занепокоєння.

Незважаючи на новий суспільний резонанс, ці справи не отримали належного законодавчого розгляду, а університети досі не мають систематизованої комплексної політики протидії сексизму, сексуальним домаганням і гендерно зумовленому насильству», — йдеться в петиції.

Міністерство освіти і науки України закликають впровадити механізм запобігання сексизму, домаганням і гендерно зумовленому насильству в ЗВО. Відомству пропонують, зокрема, ухвалити відповідну політику, створити механізми подання й розгляду скарг, призначити відповідальних осіб, проводити тренінги, просвітницькі заходи, формувати культуру нульової толерантності до насильства та розвивати культуру доброчесності.

Авторка петиції також переконана, що сексуальна освіта має починатися ще у школі та включати базові знання про згоду, особисті кордони, розпізнавання домагань і механізми протидії насильству. 

Водночас відсутність сексуальної освіти у школах наразі не має бути перепоною для єдиної системи протидії сексизму, сексуальним домаганням та гендерно зумовленому насильству у закладах вищої освіти.

«Ми переконані, що впровадження цих заходів сприятиме створенню безпечного та сприятливого середовища для навчання й роботи в українських університетах, а також підвищить довіру до системи вищої освіти в цілому», — підсумували в петиції.

Фото: «Радіо Свобода»

Читайте також
ООН в Україні запустила кампанію проти гендерно зумовленого насильства
500 жертв сексуального насильства росіян отримають по 3 тисячі євро від Global Survivors Fund
Не петицією єдиною! Розбираємо найкращі варіанти для допомоги громадським активістам
Сімейних лікарів в Україні навчають, як виявляти та повідомляти про сексуальне насильство
UNFPA запустив телефонну лінію сексуально-репродуктивного здоров’я
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
Освіта
Джерело матеріала
loader