Дональд Трамп відзначає свої перші 100 днів повернення до влади так і не вирішивши проблему війни в Україні, яку він обіцяв завершити в перший же день свого перебування при владі. Але американська дипломатія залишається на максимумі: держсекретар Марко Рубіо назвав наступні сім днів "вирішальними" і (знову) погрожує, що США облишать мирні зусилля, якщо не буде результату.
Сторонам не вдалося подолати головні розбіжності: поєднати вимоги України щодо гарантій безпеки з прагненням Росії до публічної капітуляції Києва. Водночас учасники переговорів говорять про нову динаміку — вперше українські перемовники налаштовані обережно оптимістично, йдеться в матеріалі журналу The Economist.
"Ми намагаємося покращити свої позиції. Але всі блефують. І є ризик, що хтось переграє", — каже високопоставлений український посадовець.
"Крихка впевненість України не випливає з віри в те, що Трамп ось-ось принесе мир на віки. Це радше зміна настроїв, відчуття того, що американський президент, можливо, нарешті дізнався номер Владіміра Путіна і, можливо, після місяців погроз і шантажу, почав поважати свого українського колегу", — пише The Economist.
Українські джерела повідомляють, що Зеленський використав свої 15 хвилин під час зустрічі з Трампом в Римі, щоб донести простий меседж: Україна готова до безумовного припинення вогню, Росія — ні, і Трамп не повинен відмовлятися від миру, який може забезпечити лише він. Допис у соціальних мережах, який американський президент написав після цього, свідчить про те, що він зрозумів цей меседж.
Реакція Росії була не надто вражаючою. Американський чиновник заявив, що Білий дім не вражений останньою пропозицією Путіна про триденне припинення вогню з 8 по 11 травня; ця ідея також була відкинута прессекретарем Трампа Керолайн Левітт у телевізійному виступі.
Масовий ракетний обстріл Києва 24 квітня, в результаті якого загинуло 13 осіб, помітно розлютив президента США.
"На початку процесу Трамп був дуже розчарований Зеленським. Тепер він переключився на Путіна", — каже американське джерело.
Формальні умови мирної пропозиції Трампа, що потрапили в пресу, як і раніше здаються українцям неприйнятними. Вони включають юридичне визнання Америкою Криму російським і зняття санкцій без будь-яких очевидних обіцянок міцного миру. Водночас українці розуміють, що без їхньої згоди Трампу буде важко просунути через Конгрес юридичне визнання Криму.
"Один із західних чиновників висловив сподівання, що угода про припинення вогню може бути досягнута вже цього тижня", — додає The Economist.
Росія також дещо відсунула свої червоні лінії, публічно прийнявши ідею прямих переговорів з адміністрацією Зеленського, яку вона колись висміювала як нелегітимну. Але в інших сферах її публічна позиція стала жорсткішою, і вона повернулася до того, що вміє робити найкраще: повільно обговорювати "деталі".
28 квітня Сєргєй Лавров, міністр закордонних справ, заявив, що Росія потребує повного визнання всіх своїх анексованих територій, включно з частинами чотирьох областей, які вона не повністю контролює.
Ця жорстка риторика, ймовірно, відображає впевненість Росії в тому, що вона зможе досягти своїх цілей шляхом війни на виснаження та психологічного тиску. Це може виявитися небезпечним, враховуючи сильне прагнення Трампа укласти мирну угоду.
"Однак було б помилкою вважати, що для росіян гра закінчена: вони продемонстрували вміння пропонувати американцям вигідні та корумповані бізнес-угоди, які виходять далеко за межі України. Путін, безумовно, розуміє, що йому потрібно, аби Трамп залишався залученим у переговори про мир — хоча б тому, що це сприяє подальшій нормалізації відносин — і, ймовірно, намагатиметься піти на поступки", — вважають в журналі.
Немає жодних ознак того, що американський президент готовий справді реалізувати свої погрози посилити тиск на Росію — подібні заяви він уже неодноразово робив у минулому без жодних наслідків. Трамп натякав на можливість запровадження вторинних санкцій проти покупців російської нафти, а деякі інші чиновники припускають, що він міг би навіть розширити військову підтримку України, яка майже повністю вичерпається за місяць через брак фінансування.
Однак його позиція виглядає показовою і нещирою. Історичний досвід свідчить, що одна розмова між двома лідерами з авторитарними нахилами цілком може повернути ситуацію на користь Кремля.
"Половина нашої роботи в перший термін полягала в тому, щоб не допустити його [Трампа] до розмов із Путіним. Ми знали, що Росія "грає на ньому, як на скрипці", — зізнається один чиновник, призначений республіканцями.
Раніше Роджер Бойс, іноземний кореспондент в The Telegraph писав, що невдалі спроби Трампа нав'язати Україні погану угоду виявляють його недоліки як державного діяча. Президент США має усвідомити, що тільки справедливий мир триватиме довго.