Навіщо ЗСУ потрібні австралійські Abrams, постачання яких гальмують США
Австралія затримує передачу Україні обіцяних танків M1A1 Abrams. Причина проста - потрібен дозвіл на це країни-виробника, США. Трамп зараз призупинив проєкт.
Коротко про - про те, що це за танки і в чому їхня значимість в умовах сучасної війни.
Фортеця на гусеницях
Австралійський парк із 59 списаних танків M1A1 Abrams було придбано у 2007 році, але жодного разу не було розгорнуто у зоні бойових дій. На зміну їм приходять нові бойові танки M1A2. Законсервовані, але все ще боєздатні машини було запропоновано передати Україні.
Abrams - основний бойовий танк 3-го покоління виробництва США. Він названий на честь генерала Крейтона Абрамса, командувача збройних сил США у В'єтнамі в 1968-1972 роках.
Abrams знаходиться на озброєнні армії США з 1980 року і все ще використовується американцями у всіх військових операціях. Завдяки модернізації в США планують продовжити термін служби танка до 2050 року.
М1 Abrams є одним із найважчих танків ХХ століття, його бойова маса перевищує 60 тонн. Саме в цьому танку вперше було застосовано комп'ютерну систему управління вогнем.
Розрахований на екіпаж з чотирьох осіб – командира, навідника, заряджувача та механіка-водія, танк оснащений 120-мм гладкоствольною гарматою з боєкомплектом 40 пострілів. Також Abrams має підкаліберний боєприпас M829, здатний пробивати не менше ніж 700 мм броні на відстані 2 км.
На M1A1 в основний приціл навідника вбудовані покращений лазерний далекомір і тепловізійна камера, що має стабілізацію в двох площинах. Є цифрова система управління та контролю Blue Force Tracking (розпізнавання "свій-чужий"). Машина покрита композитною бронею зі сталі, кераміки та кевлару, а також додатково покривається захистом над ходовою та кормовою частинами і паливними баками. Починаючи з 1987 року танки M1A1 отримали покращені бронепакети, скомпоновані зі збідненого урану.
У чому перевага Abrams
Військові аналітики вважають, що ці танки дають українським військовим перевагу у протистоянні з російським основним танком Т-72. Abrams вже продемонстрували свою головну перевагу над радянськими/російськими танками: їх не розриває на шматки після влучення, і екіпажі можуть евакуюватися. Також танки мають мобільність, маневреність, надійність, сучасні системи і потужну гармату.
Крім цього, ці танки можуть використовувати так звану тактику «швидкого нальоту»: коли танк швидко виїжджає у напрямку позицій окупантів, завдає вогневого удару та їде назад. Така тактика надає українській піхоті потужну вогневу підтримку і зупинятиме просування російських штурмовиків.
Танки все ще потрібні
Деякі військові експерти вважають, що танки вже застаріли перед новою високоточною протитанковою зброєю – дронів, протитанкових та ракетних комплексів. Про це свідчать втрати танків з обох сторін під час війни в Україні.
На багатьох відео видно, як танкові колони розстрілювалися з протитанкових ракетних комплексів і вражалися з повітря безпілотниками. За останніми доступними оцінками, окупанти втратили половину (за непідтвердженими даними, понад 1200 одиниць) з довоєнного парку найпоширеніших танків Т-72.
Є втрати й у підрозділах ЗСУ, хоч вони й засекречені, але однозначно можна сказати, що вони в рази менші. Одна з причин цього – велика живучість західних, у тому числі Abrams, танків.
Але ще рано говорити про повний захід ери танків. Без великих механізованих з'єднань звільнення втрачених територій неможливе. Танк - це засіб загальновійськового бою, що поєднує захищеність, рухливість і вогневу міць, і цьому засобу поки немає заміни.
Танки широко використовуються у цій війні, і не просто так українці вимагають у союзників їх більше і більше, хай навіть старих зразків, а росіяни намагаються розширити виробництво нових та відновлення старих танків. Обом арміям танки вкрай необхідні, і вони докладають усіх зусиль для збільшення їх кількості.
ТТХ
Бойова маса: 61,3 т
Довжина з гарматою: 9,83 м
Ширина: 3,65 м
Висота: 2,89 м
Екіпаж: 4 особи
Броня: багатошарова протиснарядна композитна
Головне озброєння: 120-мм гладкоствольна М256
Другорядне озброєння: 1×12,7-мм крупнокаліберний кулемет M2HB або 2×7,62-мм M240 кулеметів (1 баштовий, 1 спарений)
Запас ходу: 465 км

