Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура скерували до суду обвинувальний акт щодо легалізації частини хабарів, одержаних у 2015-2016 роках колишнім головою Державної фіскальної служби України Романом Насіровим. Справа стосується легалізації понад 21 млн євро хабарів, повідомило НАБУ у п’ятницю, 2 травня.
Роман Насіров є підозрюваним у справі про ймовірне отримання 722 мільйонів гривень хабаря за відшкодування ПДВ компаніям, пов’язаним з агропідприємцем Олегом Бахматюком.
За даними слідства, протягом грудня 2015 – березня 2016 рр. близька особа очільника ДФС допомогла йому отримати частину хабаря на понад 13 млн євро на рахунки підконтрольної компанії-нерезидента (Британські Віргінські Острови). А у травні 2017 – квітні 2018 рр. ця особа легалізувала всю суму хабаря та витратила її на купівлю недобудованого житлово-офісного комплексу з паркінгом, який продовжили будувати та отримувати додаткові доходи, зокрема у 2022-2023 рр.
“Іншу частину неправомірної вигоди у сумі 7,9 млн євро, яка знаходилась на рахунках ще однієї підконтрольної компанії-нерезидента (Британські Віргінські Острови), легалізував радник топпосадовця. 5,5 млн доларів США він відмив шляхом укладення агентського договору у січні 2017 року. А у квітні-серпні 2018 року – ще 2,8 млн євро як оплату за договорами купівлі-продажу”, – йдеться у повідомленні.
У жовтні 2022 року Романа Насірова взяли під варту із можливістю внесення застави у розмірі 523 мільйони гривень. У травні 2023 року слідча суддя Вищого антикорупційного суду Лариса Задорожна намагалася зменшити суму застави до 107 мільйонів гривень, однак апеляційна інстанція це рішення скасувала.
Після кількох продовжень запобіжного заходу Насіров перебував у СІЗО до травня 2024 року, коли вийшов під заставу у 55 мільйонів гривень.
Окрім справи щодо ПДВ, Насіров також фігурує у так званій "газовій справі" нардепа-втікача Олександра Онищенка, у межах якої йдеться про збитки державі на понад 2 мільярди гривень. Сам Бахматюк має підозру у справі про розкрадання 1,2 мільярда гривень кредиту Національного банку для свого "ВіЕйБі Банку".
Кейс Романа Насірова показав, що поки українські воїни боронять державу на фронті, деякі топкорупціонери перетворюють військову службу на інструмент уникнення правосуддя.
Старший юридичний радник Transparency International Ukraine Павло Демчук у статті "Як закрити лазівки для обвинувачених у топкорупції" розмірковує, чому 2025 року обвинувачені високопосадовці все ще користуються "правовими парасольками" і що потрібно змінити, аби мобілізація, строки давності та процесуальні маніпуляції перестали бути індульгенцією, що звільняє від відповідальності.