Олег Бахматюк
  • Дата народження
    14 серпня 1974
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Олег Бахматюк
975

Олег Бахматюк

Олег Бахматюк: аграрний барон і банківський кидала

Олег Бахматюк - Фото 1

Грошовий пилосос, професійний руйнівник, найбагатший українець і найбільший боржник країни – все це Олег Бахматюк. Кажуть, що газ пахне яйцями, у випадку Олега Бахматюка ця думка стає догмою. Олігарх, який побудував свій капітал на енергетиці та фермерстві, продовжує втоптувати в гній простих українців, які живуть біля його підприємств. Разом із ними він затоптує українську економіку. Проти Олега Бахматюка порушено безліч кримінальних справ, але жодна з них не привела олігарха до відповідальності. Хто ж стоїть за його спиною? Як зробити прості яйця золотими?

  1. Біографія
  2. Освіта
  3. Кар'єра
  4. Бізнес
  5. Політика
  6. Сім'я
  7. Компромат і скандали
  8. Статок

Біографія

Бахматюк Олег Романович з'явився на світ 14 серпня 1974 року. Він народився в місті Івано-Франківську. Про батьків Олега у пресі згадується небагато. Відомо, що він народився у сім'ї інженерів, які працювали на ливарному заводі. Олігарх має сестру – Наталію Василюк. Зараз вона є власницею агрохолдингу «Авангард» і членом «Блоку Петра Порошенка» (БПП «Солідарність»).

Серед родичів Олега є Валерій Новіков. Його називали кримінальним авторитетом 90-х рр. Насправді ж це було не зовсім так. Новіков народився у сім'ї чи то військового, чи то КДБ-шника. У будь-якому випадку, він мав дуже міцні зв'язки у високих колах. У 80-х рр. він став кримінальним комерсантом. Говорячи простіше, Валерій Новіков крутив бізнес із бандюками.

Про своє дитинство і юність Бахматюк не любить розповідати.

Освіта

Здобувши середню освіту, Олег Бахматюк подався до Чернівців. Там він вступив до економіко-правового інституту. У ВНЗ хлопець навчався за напрямком "Менеджмент у виробничій сфері".

Подейкують, що насправді юнак не вчився у виші, а тільки числився в ньому. Увесь свій час він присвячував набуттю досвіду в бізнесі Валерія Новікова. До речі, в армії Олег Бахматюк не служив. У радянські часи відкрутитися від примусової військової підготовки допомагали лише хороші зв'язки і дуже великі гроші.

Набагато пізніше Олег Бахматюк отримав другу вищу освіту.

У 2005-му році він закінчив нафтогазовий університет в Івано-Франківську. Там Бахматюк освоїв дві професії – фахівця з менеджменту та інженера-фізика.

Кар'єра

Свою професійну діяльність Олег Бахматюк почав у 1996-му році з посади референта-адміністратора в компанії «КГД». Подейкують, що туди його прилаштував Валерій Новіков. "Кришею" компанії був Михайло Вишиванюк, губернатор Івано-Франківської області. Фірма працювала у газовому бізнесі. Тоді реалізовувати такий енергоресурс за гроші було практично неможливо. Тому свій товар «КГД» збувала за бартерною схемою. Від Олега вимагалося організовувати цей процес.

Саме з цієї позиції стартував його кар'єрний ріст. Пізніше Олег Бахматюк став менеджером, а потім доріс до начальника комерційного відділу в компанії «КГД».

Деякі інсайдери повідомляють, що Олег Бахматюк часто діяв на шкоду компанії, переслідуючи виключно власні інтереси. Ця думка цілком може бути виправданою, оскільки до 2002-го року в Олега Бахматюка накопичився статок, який дозволив йому відкрити власний бізнес і спробувати своє щастя в політиці.

Бізнес

Олег Бахматюк - Фото 2

У 2001-му році Олег Бахматюк перестав працювати за наймом і заснував своє підприємство. Воно отримало назву «Прикарпатська фінансова корпорація».

У 2002-му році його компанія почала набирати обертів. Бізнес-партнером Бахматюка став Ігор Єремеєв.

Значні прибутки Бахматюк і Єремеєв отримали завдяки злочинним схемам, зокрема фіктивній торгівлі газовим конденсатом. Окрім того, вони проводили фіктивні перевезення футболістів клубу «Волинь». Насправді ж ніхто нікуди не їхав. Але бізнесменам-шахраям вдавалося відшкодовувати ПДВ, який вони нібито оплачували при веденні вищеописаних справ. Таким чином Олег Бахматюк та Ігор Єремеєв отримували від держави значні суми.

Втім, деякі джерела повідомляють, що Ігор Єремеєв не причетний до цих афер, оскільки його задовольняли прибутки від нафтового бізнесу.

Схеми відкату ПДВ Бахматюка особливо добре запрацювали, коли на чолі Івано-Франківської обласної адміністрації опинився Віктор Рахміль.

Пізніше Олег Бахматюк, Ігор Єремеєв та Михайло Вишиванюк відкрили для себе ще одне джерело прибутків. Ним стала програма з газифікації населених пунктів Західної України. Відомо, що у 2005-му році на газифікацію цього регіону держава виділила 410 млрд грн. У результаті було проведено всього кілька газопроводів, але не за бюджетні гроші. Кошти на реалізацію були незаконно зібрані у місцевих мешканців.

Паралельно Олег Бахматюк скуповував аграрні активи. Для цього він узяв кредит у банку «Аваль» під реставрацію об'єктів аграрної промисловості. За фактом ніяка реставрація не була проведена.

У 2003-му році він придбав птахофабрику «Авангард», яка стала основою нової однойменної компанії. Цього ж року підприємець заснував «Станіславську торгову компанію», яка дуже скоро заволоділа брендом «Фаворит» – широкою торговельною мережею продуктових магазинів Івано-Франківської області.

У 2004-му році Олег Бахматюк заснував банк, який отримав назву «Фінансова ініціатива».

У 2005-му році Олег Бахматюк обійняв керівну посаду в НАК «Нафтогаз України». Пізніше підприємець став радником голови компанії.

У 2006-му році він отримав посаду заступника голови правління компанії «Нафтогаз України». Через рік Олег Бахматюк позбувся роботи в НАК і був звільнений із держслужби.

У 2006-му році бізнесмен встиг викупити контрольні пакети обласних газорозподільних компаній, що функціонують на Західній Україні. Через рік він продав їх компанії «РосУкрЕнерго», якою заправляв Дмитро Фірташ.

У 2010-му році український підприємець придбав активи американської компанії «Townsends Inc», що займається переробкою курячого м'яса. Її завданням була координація ряду птахівницьких компаній. Олег Бахматюк умовив їх взяти кредити для розширення бізнесу. Потім він вивів гроші закордон і привласнив їх. Як підсумок, американський суд заборонив йому в'їзд у США.

У 2011-му році Олег Бахматюк заснував агрохолдинг «UkrLandFarming». Основними напрямками діяльності компанії стали виробництво зерна і розведення великої рогатої худоби.

У тому ж році він придбав акції «VAB Банку». Цікаво, що його колишній власник Сергій Максимов пішов на угоду після того, як провів день у СІЗО.

Олег Бахматюк також є власником ряду західноукраїнських медіа-компаній.

Політика

Олег Бахматюк - Фото 3

У 2002-му році Олег Бахматюк став депутатом Івано-Франківської міськради.

Пізніше йому вдалося привести в провладний «Блок Петра Порошенка» свою сестру Наталію Василюк.

Варто відзначити, що Бахматюку вдавалося підтримувати гарні стосунки з усіма українськими президентами. Особливо якісної взаємодії він досяг з Олександром Януковичем та його близьким оточенням, які до цього полювали на аграрного кидалу.

Сім'я

Підприємець одружений. Він є батьком чотирьох дітей – трьох доньок і сина.

Компромат і скандали

Олег Бахматюк оповитий поганою славою нечесного підприємця, який обманює своїх партнерів і вкладників.

У 2003-му році Олег Бахматюк створив компанію «Авангард», що займається птахівництвом. Уже на старті її діяльності новий бізнес вляпався у гучний скандал. Причиною слугував сморід.

Мешканці населених пунктів, у яких знаходилися «авангардні» птахофабрики, почали скаржитися на нестерпний сморід від підприємств. Як з'ясувалося, «Авангард» знехтував багатьма санітарними нормами.

За правилами, ферма повинна розташовуватися за 1 км від житлової території. «Авангард» функціонував практично за парканами житлових будинків. Відстань становила близько 400 м. Рівень шкідливих викидів значно перевищував допустиму норму. За словами місцевих жителів, ферма викидала курячі тушки у стічну яму. Виробничі нечистоти підприємство виливало біля їхніх городів.

Вимоги екологічних і природоохоронних служб про припинення роботи ферми оскаржувалися і скасовувалися в суді.

Щоб знайти управу на недбайливого підприємця місцева облрада у 2017-му році створила комісію із запаху. Але і цей жорсткий захід виявився недостатньо ефективним.

Особливий збиток навколишньому середовищу завдала ферма, розташована у Криму. Її нечистоти потрапляли у сімферопольське водосховище. Після скандалу, що виник на цьому ґрунті, курячий послід та інші відходи підприємства стали вивозити на поля і в ліс. Як підсумок, дерева та інша рослинність лісопосадки почали сохнути.

Подейкують, що брудну діяльність Олега Бахматюка прикривають чиновники з Міністерства агрополітики.

Бахматюку своє не смердить.

У 2004-му році Олег Бахматюк привласнив палац Потоцьких в Івано-Франківську. Цей пам'ятник архітектури був побудований у XVII столітті. Майже два сторіччя у ньому розташовувався військовий шпиталь, який пізніше перейшов на баланс Міноборони України.

Олег Бахматюк - Фото 4

Дістати настільки завидну нерухомість Олегу Бахматюку вдалося завдяки бартеру. Підприємець виміняв замок на 76 квартир для військовослужбовців. Палац він отримав, а квартири не дав. Пам'ятник архітектури перейшов на баланс «Карпатської нафтової компанії», що належить Бахматюку. 

Він вирішив побудувати у замку елітний готель, але тут же помітив заковику. Місцева влада передала йому замок, але землю, на якій він розташований, залишила собі. 

Але і в цій заковиці курячий король знайшов свою вигоду. Він став просити гроші на реставрацію не лише у місцевої влади та Кабміну, але також у Польщі. Хтось нарешті виділив йому певну суму, але ремонт так і не був проведений. Досі Палац Потоцьких перебуває у занедбаному стані.

Щоб усунути претензії, які невпинно висувало Міністерство оборони, намагаючись повернути свій шпиталь, Олег Бахматюк придумав нову хитрість. Він задумав подарувати палац громаді міста. Вона створить концесію на користування палацом і землею під ним. За планом концесію повинні розділити між «Карпатською нафтовою компанією» і декількома великими підприємцями. Після цього шпиталь перетвориться на готель.

У 2017-му році стало відомо, що Олег Бахматюк передав палац Потоцьких міській громаді.

Найбільш гарячі скандали, в яких замішаний Олег Бахматюк, були пов'язані з його банками «Фінансова ініціатива» та «VAB Банк». У досить короткі терміни підприємець збанкрутував обидві установи. Таким чином понад 400 тис. вкладників втратили свої гроші, які були розподілені між компаніями Бахматюка.

14-го серпня 2017-го року Олега Бахматюка запросили на допит у НАБУ. До речі, настільки неприємна подія співпала з Днем Народження пташиного олігарха. У НАБУ він прийшов абсолютно нормальним, а вийшов із будівлі п’яний як чіп. 

Вочевидь, допит проходив "суворо". До речі, його поводив Анатолій Новак, заступник директора НАБУ, який трохи пізніше з'явився серед гостей на святкуванні Дня Народження олігарха. 

Як повідомили інсайдери, Бахматюк представив Новака як близького друга. Той у свою чергу привітав іменинника та пообіцяв, що НАБУ більше не потурбує його. Коли гості випили вже не перший келих, настрій Анатолія Новака перестав бути настільки привітним. Він розпочав словесну перепалку з бізнесменом Ігорем Петрашко. Заповзятливий підприємець побажав розв’язати проблему бійкою. Охоронець економічного порядку виявився сучаснішим. Він дістав пістолет і приготувався ввести зброю в дію. Півнячий бій перервали інші гості.

Те, що відбулося шокувало суспільство. Анатолій Новак заявив, що більша частина інформації про нього вигадана. Заступник директора НАБУ повідомив, що не проводив допит і не «шмаляв з пістолета» на застіллі в олігарха. Анатолій Новак зізнався, що з Бахматюком пив, але тоді «не знав, що він мудак».

Заступник директора НАБУ пообіцяв олігархові економічну помсту.

У жовтні того ж року Олег Бахматюк розповів в одному зі своїх інтерв'ю, що суд заарештував його особисте майно. Підприємець повідомив, що не розуміє причин переслідувань із боку держструктур.

Офіційні джерела констатують: Олегом Бахматюком було скоєно розкрадання в особливо великих розмірах. Станом на початок 2017 року його борг перед кредиторами, вкладниками, партнерами та державними структурами становив 37,9 млрд грн.

У 2017-му році розслідування Антимонопольного комітету України дійшло висновку: різке зростання цін на курятину не мало економічних обґрунтувань. Подія була обумовлена виключно прагненням до збагачення агрокомпаній. Серед них фігурують підприємства Олега Бахматюка.

Варто відзначити, що розслідування проти Олега Бахматюка почалися ще у 2015-му році. Подейкують, що олігархові вдасться зберегти свої інтереси й ухилитися від закону, оскільки він гріється у близькому оточенні президента Петра Порошенка. 

Статок

За версією журналу «Фокус», у 2014-му році статок Олега Бахматюка складав 2,676 млрд USD.

Згадки про персону