Президент Чехії Петр Павел заявив, що питання розміщення міжнародного миротворчого контингенту в Україні може бути розглянуте лише після укладення мирної угоди. Про це він повідомив під час спільної пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським у Празі.
За словами Павела, наразі не ведеться жодних конкретних переговорів щодо складу або формату можливих міжнародних сил. Він зазначив, що до цього питання ще далеко, адже передумовою має стати встановлення миру.
Президент Чехії наголосив, що Україна як суверенна держава сама вирішуватиме, чи погоджуватись на присутність іноземних військових формувань після завершення бойових дій. Наразі, підкреслив він, міжнародна підтримка має зосереджуватись на допомозі у відбудові країни та формуванні системи гарантій безпеки.
Павел вважає, що для післявоєнного періоду найбільш ефективними можуть бути комбіновані гарантії – політичні, дипломатичні, економічні та військові. Він додав, що Чехія та її партнери і надалі сприятимуть стабілізації ситуації в Україні.
Крім того, чеський лідер прокоментував пропозицію президента Росії Володимира Путіна щодо короткочасного перемир’я. Павел вказав на беззмістовність одноденних чи триденних пауз, які не створюють умов для справжніх мирних переговорів. Він зазначив, що важливішим є не сам факт оголошення перемир’я, а спроможність його дотримання.
Павел нагадав, що саме Україна раніше виступила з ініціативою встановити 30-денне перемир’я без додаткових умов. Водночас, за його словами, саме Путін володіє реальними важелями для завершення війни.
Нагадаємо, президент Чехії Петр Павел дозволив сорока громадянам брати участь у бойових діях в Україні у 2024 році, що вдвічі більше, ніж у попередньому році. Протягом усієї своєї каденції чеський лідер отримав заявки про дозвіл проходити службу в Збройних силах України від 181 громадянина Чехії, при цьому задовольнив 60 звернень і відхилив 121 запит. Наголошується, що найпоширенішою причиною відмови був негативний висновок одного з трьох міністерств - оборони, внутрішніх справ чи МЗС.
"Порівняно з минулим роком інтерес чехів до участі у збройному захисті України зріс. Загалом від початку повномасштабної війни надійшло 667 таких запитів, більшість із них – 477 – були подані колишньому президенту Мілошу Земану, який дав дозвіл 132 людям.