Заяви Трампа щодо війни в Україні виглядають дедалі більше безсилими — The Hill
Заяви Трампа щодо війни в Україні виглядають дедалі більше безсилими — The Hill

Заяви Трампа щодо війни в Україні виглядають дедалі більше безсилими — The Hill

Заяви Трампа щодо війни в Україні виглядають дедалі більше безсилими — The Hill

Трамп має чимало важелів тиску на Росію — варто лише почати діяти.   

Президент Трамп неодноразово називав своєю перевагою "дуже хороші" стосунки з Владіміром Путіним. Однак ці "дуже хороші" стосунки не призвели до жодних поступок з боку Кремля у врегулюванні війни між Росією та Україною.

Путін не зробив жодних серйозних кроків у відповідь на заклики Трампа зупинити бойові дії. Тому Трампу слід підкріпити свої слова реальними діями, вважає Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні (з 1998 по 2000 рік).

У 2024 році Трамп заявив, що зможе завершити війну за 24 години. А вже 22 січня, через два дні після повернення до президентства, він написав у Truth Social, що "любить російський народ" і має "дуже хороші стосунки з Путіним", однак закликав Росію припинити війну, погрожуючи новими податками, тарифами та санкціями в разі відмови від мирної угоди.

Через кілька днів Путін назвав Трампа "розумним" і "прагматичним", але не дав жодних ознак зміни своєї позиції щодо війни. У відповідь Трамп не зробив жодних реальних кроків.

11 березня адміністрація Трампа погодила з Україною 30-денне припинення вогню. Спеціальний представник Стів Віткофф, який веде переговори з Москвою від імені Трампа, передав пропозицію Путіну, але той відмовився.

Бойові дії тривали. 30 березня, коли Кремль і далі відкидав повноцінне перемир’я, Трамп заявив, що недовіра Путіна до Зеленського його "дуже розлютила", однак знову не зробив жодних дій у відповідь.

У ніч з 23 на 24 квітня російська армія завдала масованого удару балістичними ракетами та дронами по Києву, вбивши 12 мирних жителів і поранивши понад 90. Трамп у відповідь заявив, що він "незадоволений" та закликав Путіна зупинитись й укласти мирну угоду.

Наступної ночі російські дрони знову атакували, забравши життя ще восьми українців. Трамп і цього разу не зробив жодного кроку — навіть не відклав четвертий візит свого представника Віткоффа до Москви.

"Путін маніпулює Трампом. Чи усвідомлює це тепер президент США? 26 квітня Трамп у своєму дописі на Truth Social звинуватив Обаму і Байдена в недостатній підтримці України — при цьому не згадавши, що під час свого першого президентського терміну сам не зробив нічого, аби повернути Крим чи припинити бойові дії на Донбасі", — зазначає Пайфер.

Далі Трамп зазначив, що, враховуючи всі обставини, не бачить жодного виправдання для недавніх російських обстрілів цивільних об’єктів. Він припустив, що Путін, імовірно, не прагне завершити війну, а лише вводить його в оману, тож з ним, можливо, слід діяти іншими методами — наприклад, за допомогою банківських чи вторинних санкцій.

"Чи зважиться Трамп нарешті на конкретні дії? Путін, маючи досвід спілкування з ним, уже звик до порожніх слів і не чекає справжніх кроків з боку американського президента — тим більше, що його заяви дедалі більше виглядають безсилими та слабкими", — вважає колишній посол.

Втім, у разі рішучості, Трамп має достатньо важелів впливу. Санкції Заходу вже завдали шкоди російській економіці, але не тою мірою, як очікувалось, переважно через численні лазівки — і Трамп міг би разом із ЄС та партнерами закрити ці прогалини й значно підвищити для Росії ціну продовження війни.

Трамп міг би звернутися до Конгресу з проханням виділити більше коштів на військову допомогу Україні — навіть сама така ініціатива змусила б Кремль задуматися про наслідки для Росії на полі бою. Крім того, він міг би об’єднатися з країнами G7 та ЄС, щоб конфіскувати заморожені активи Центробанку РФ і створити фонд для озброєння та відновлення України.

"Такі кроки поставили б Путіна перед фактом: якщо він не буде серйозно вести переговори, то військова, економічна та політична ціна для Росії лише зростатиме", — додає Пайфер.

Нагадаємо, що Вашингтон підготував черговий пакет економічних обмежень, спрямованих на посилення тиску на Кремль з метою примусити Росію до припинення війни проти України. Серед потенційних цілей — компанія "Газпром" та великі корпорації, пов’язані з видобутком корисних копалин і фінансами. Тепер рішення за Трампом.

 

Джерело матеріала
loader