Агроспільнота знову просить Зеленського підписати закон про кредитні канікули
Агроспільнота знову просить Зеленського підписати закон про кредитні канікули

Агроспільнота знову просить Зеленського підписати закон про кредитні канікули

Агроспільнота знову просить Зеленського підписати закон про кредитні канікули

Провідні аграрні асоціації звернулись до Президента України з проханням якнайшвидше підписати закон №12148, яким передбачені кредитні канікули для аграріїв прифронтових територій.

Про це повідомляє асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ), яка разом з іншими членами Всеукраїнського аграрного форуму (ВАФ) — ГС «Аграрний союз України», ГС «Всеукраїнська аграрна рада», асоціацією «Союз птахівників України», ВГО «Українська аграрна конфедерація», Асоціацією виробників молока, асоціацією «Свинарі України» та Національною асоціацією цукровиків України  звернулась до глави держави.

У зверненні зазначається, що необхідність введення в дію закону «Про внесення змін до розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України щодо особливостей кредитування та фінансового лізингу у період дії воєнного стану», ухваленого парламентом 27 березня 2025 року, викликана тим, що внаслідок бойових дій на території України величезна кількість аграріїв втратили можливість нормального ведення своєї господарської діяльності.

«Найгіршою є ситуація у тих аграріїв, які до 24 лютого 2022 року здійснювали свою діяльність на територіях, що тепер стали тимчасово окупованими або територіями активних бойових дій. Такі фермери, виїжджаючи з окупації, втрачають свої підприємства та змогу вести господарську діяльність», — йдеться у документі.

Водночас, як зазначають об’єднання, є непоодинокі випадки застосування повною мірою комерційними банками до таких аграріїв механізмів примусового стягнення заборгованості, що виникла за кредитами, які ще брали наразі вже окуповані/втрачені підприємства. Примусове стягнення заборгованості у таких умовах не лише не враховує об’єктивні обставини, а й загрожує остаточним знищенням аграрного бізнесу в цих регіонах.

За результатами опитування, проведеного у квітні 2025 року, кредитний портфель підприємств на тимчасово окупованих територіях складає 362,6 млн грн, а ще 131,9 млн грн припадає на підприємства із зон активних бойових дій. Лише 38% опитаних змогли повністю погасити кредити.

«З огляду на вищезазначене, закон №12148 — реальний порятунок для сотень аграріїв, які відмовилися працювати під окупацією, втратили свої господарства та домівки, але намагаються відродити справу на підконтрольних територіях», — пояснюється у зверненні.

Закон передбачає:

  • заборону нарахування штрафних санкцій (відсотків, пені, неустойки) на період дії воєнного стану та протягом одного року після його завершення;
  • відтермінування виплат за тілом кредиту;
  • заборону примусового стягнення заставного майна аграріїв, які втратили до нього доступ унаслідок бойових дій або окупації.

«Тож, беручи до уваги, що вже четвертий рік поспіль сільгоспвиробники тримають економічний і продовольчий фронт в умовах повномасштабної війни, очікуючи на системне врегулювання питання кредитного навантаження, закликаємо якнайшвидше підписати закон України №12148, котрий допоможе зберегти аграрний потенціал на сході та півдні України», — резюмували в УКАБ.

Джерело матеріала
loader