У Європі впроваджують системи офлайн-платежів за картками для забезпечення резервного способу оплати в разі втрати інтернет-з'єднань, включно з випадками саботажу. Про це повідомив член правління Банку Фінляндії Туомас Валімакі, повідомляє Reuters у середу, 7 травня.
Ці заходи вжито на тлі кількох випадків пошкодження критичної підводної інфраструктури в Балтійському регіоні останніми роками і звинувачень Західних розвідок на адресу Росії в саботажі, які Кремль заперечує.
"Імовірність великих збоїв збільшилася через зміни в геополітичній ситуації. У Європі йде війна, і навколо неї відбувається безліч гібридних атак, включно зі спробами порушити або розірвати зв'язки", - зазначив Валімакі, маючи на увазі російське вторгнення в Україну. Він додав, що платежі можуть стати ціллю через їхню критичну роль у повсякденному житті.
У Фінляндії лише 10% людей використовують готівку як основний спосіб оплати, що робить країну сильно залежною від карт. "Оскільки для карт необхідні міжнародні канали зв'язку, Фінляндія має бути готова до збоїв. Багато інших країн перебувають в аналогічній ситуації", - підкреслив Валімакі. Він зазначив, що Норвегія, Швеція, Данія та Естонія також планують впровадження офлайн-платежів, можливо, приєднаються й інші країни.
Валімакі додав, що розробки тривають, але офлайн-платежі можуть включати термінали, які шифрують і зберігають дані транзакцій до відновлення інтернет-з'єднання. Центральний банк Швеції повідомив, що до 1 липня 2026 року планується створення системи для офлайн-платежів, яка дасть змогу громадянам купувати життєво важливі товари в разі збоїв тривалістю до семи днів. Центральні банки Норвегії та Данії вже впровадили офлайн-платежі, які продовжують розвивати.
Минулого року найбільший банк Північної Європи Nordea зазнав безпрецедентної атаки з відмовою в обслуговуванні, яка тривала кілька тижнів і періодично блокувала доступ до онлайн-рахунків. Валімакі також зазначив, що Європі слід знизити залежність від карток, які наразі контролюються американськими компаніями Visa і Mastercard.
Для забезпечення альтернативи Фінляндія розробить національну систему миттєвих платежів, а офлайн-платежі для споживачів стануть можливими вже наступного року. В окремій заяві очільник сектору оборонного планування НАТО Крістіан-Марк Лілфландер наголосив на необхідності активнішої участі міністрів фінансів в обговоренні безпекових питань для кращої підготовки до загроз у фінансових послугах. Європейський центральний банк планує ввести цифрове євро, яке забезпечить миттєві платежі, але Валімакі зазначив, що на створення системи знадобиться багато років, навіть якщо вона отримає політичну підтримку країн єврозони.
Як додатковий захід Фінляндія також вводить національну систему резервних банківських рахунків, яка дасть змогу громадянам отримати доступ до своїх заощаджень, навіть якщо їхній банк виявиться не в змозі працювати.
Нагадаємо, в Україні готівковий обіг залишається значним, ба більше, операцій з готівкою стало більше. Крім того, населення продовжує скуповувати валюту. За даними НБУ за 2024 рік банками було видано готівки на суму 2 862,6 млрд грн, що на 12,5% більше за показник 2023 року.
Найбільше готівки банки видавали: за операціями клієнтів із використанням платіжних карток - 2 443,8 млрд грн (85,4%); для підкріплення операторів поштового зв'язку - 106,7 млрд грн (3,7%); для придбання іноземної валюти у клієнтів - 93,2 млрд грн (3,3%); на виплати, пов'язані з оплатою праці та стипендій - 65,4 млрд грн (2,3%).