Історична зміна курсу Ватикану: новий Папа відкрито підтримав Україну у війні з Росією
Історична зміна курсу Ватикану: новий Папа відкрито підтримав Україну у війні з Росією

Історична зміна курсу Ватикану: новий Папа відкрито підтримав Україну у війні з Росією

Новообраний Папа Римський Лев XIV здійснив телефонний дзвінок президенту України Володимиру Зеленському, де обговорив долю викрадених Росією українських дітей та західну ініціативу 30-денного перемир'я, що свідчить про відхід від більш нейтральної позиції попереднього понтифіка щодо російської агресії.

За даними Financial Times, ця розмова демонструє зміну курсу Ватикану щодо війни в Україні. Попередній Папа Франциск уникав прямих звинувачень Москви в агресії, натомість натякав, що НАТО спровокувало Росію, і часто ставився до воюючих сторін як до таких, що страждають однаково.

"Говорив із Папою Римським Левом XIV. Це була наша перша розмова, але вже дуже тепла та справді предметна", — написав Зеленський у соціальних мережах у понеділок.

"Дуже цінуємо слова Його Святості про необхідність досягнення справедливого й тривалого миру для нашої країни та звільнення полонених", — додав український президент.

Ватикан підтвердив факт розмови, але відмовився надати додаткові подробиці.

Напередодні, в неділю, Папа Лев XIV заявив: "Я ношу в своєму серці страждання улюбленого українського народу", закликаючи до "автентичного, справедливого та тривалого миру якомога швидше". "Нехай будуть звільнені всі полонені, і нехай діти повернуться до своїх родин", — наголосив понтифік.

Його явна підтримка України в багаторічній війні проти російського вторгнення була зустрінута з вдячністю українцями, особливо католицькою спільнотою країни.

Це різко контрастує з позицією покійного Папи Франциска, який минулого року викликав обурення, запропонувавши Україні "мати мужність здатися", щоб швидко припинити кровопролиття.

"Коли ви бачите, що вас перемогли, що справи йдуть не добре, вам потрібно мати мужність вести переговори", — сказав Франциск в інтерв'ю швейцарському телебаченню минулого року, натякаючи, що Київ повинен "мати мужність підняти білий прапор".

Натомість Лев XIV ще у 2022 році, будучи єпископом у Перу, засудив повномасштабне вторгнення Росії в Україну як "імперіалістичне", заявивши, що "Росія хоче завоювати територію з причин влади" і що вона вчинила злочини проти людяності в цьому конфлікті.

"Ми справді відчуваємо, що Папа Лев XIV буде папою миру для багатостраждальної, спустошеної війною України", — сказав глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук.

За інформацією Зеленського, ключовим пунктом їхньої розмови з Папою стала доля майже 20 000 українських дітей, яких, за даними його офісу, насильно вивезла Росія. Розслідування Financial Times минулого року виявило, що українських дітей, викрадених і переміщених до Росії в перші місяці повномасштабного вторгнення Кремля 2022 року, російська влада віддавала на усиновлення, в одному випадку — під фальшивою російською ідентичністю.

"Україна розраховує на сприяння Ватикану в поверненні їх додому, до своїх родин", — наголосив Зеленський. Він також запросив Папу Лева відвідати Україну, зазначивши, що такий візит "приніс би справжню надію для всіх вірян і для всіх наших людей".

Президент України також підтвердив готовність дотримуватись 30-денного перемир'я, починаючи з понеділка. Однак Росія відхилила цю пропозицію, натомість Путін запропонував зустрітися із Зеленським у Стамбулі у четвер для мирних переговорів. Український лідер заявив про готовність зустрітися з Путіним у Туреччині, але Кремль ще не підтвердив участь російського президента.

Головний дипломат ЄС Кая Каллас у понеділок заявила в Лондоні, що Путін все ще "грає в ігри", і попередила, що блок готує додаткові санкції, якщо Росія не погодиться на місячне перемир'я.

Теги за темою
Володимир Зеленський
Джерело матеріала
loader
loader