/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F69%2Fc51a79235d52f8d54f8442a8900d7a51.png)
Як тип напувалок впливає на продуктивність свиней: дослід компанії “ВАДА”
Вибір поїлок у сучасному тваринництві — справжнє мистецтво, адже неякісна чи незручна система напування може обійтися фермеру в сотні недоотриманих кілограмів м’яса щороку. Щоб свиня добре росла — вона повинна гарно їсти і пити. Від якості води і зручності доступу до неї напряму залежить здоров’я, апетит та щоденний приріст ваги тварин.
Виявляється, тип поїлок відчутно позначається на продуктивності свиней. Як саме? Наприклад, якщо свині не мають постійного та зручного доступу до води, вони споживатимуть менше корму. Бо для нормального перетравлення їм потрібна достатня кількість рідини. А це напряму впливає на приріст живої маси та конверсію корму. Серед різноманіття типів поїльного обладнання чашкові у цьому разі підходять найкраще, бо свині без проблем можуть дістатися до води, не витрачаючи зайвих зусиль.
Якість води і гігієна в пріоритеті. У відкритих або неефективних поїлках вода швидко забруднюється залишками корму, гноєм чи сміттям. Це не лише знижує її споживання, а й підвищує ризики хвороб. Чашкові та ніпельні поїлки значно краще зберігають воду чистою, що зменшує захворюваність і втрати на лікування.
Деякі типи поїлок, наприклад ніпельні, потребують від тварини певних зусиль — натискати язиком чи мордою. Якщо конструкція незручна, або вода погано подається, це призводить до стресу, агресії та зниження споживання рідини. Чашкові поїлки дозволяють свині пити у природній, зручній позі.
Компанія “ВАДА” проводила невелике дослідження на базі своїх клієнтів щодо переходу з неякісних поїлок на добре підібрані чашкові або ніпельні. Результати перевершили всі сподівання: приріст живої маси збільшується на 6-10%, зменшуються витрати води на 20-30% і знижується кількість захворювань на 15-25%.
Заради об’єктивності слід зауважити, що на такі дані можуть впливати різні чинники, і результати відрізнятимуться, залежно від умов утримання, породи, системи годівлі тощо.
Універсальної ідеальної поїлки для усіх свиней немає. Найкращий тип визначається з урахуванням кількох факторів: до уваги береться вікова група тварин, технологія утримання (чи це станкова, чи групова, чи на глибокій підстилці або й взагалі безпідстилкова), якість води, бюджет і цілі ферми.
Одне господарство прагне максимальних приростів у найкоротший час і фінансує усе для цього, дехто через грошові обмеження, навпаки, економить ресурси - і це вже буде зовсім інший результат. Але якщо коротко окреслити, то для поросят після відлучення найкращим варіантом будуть чашкові напувалки - вони комфортні, зрозумілі для молодняку, знижують стрес. Для старших свиней та свиноматок добре обирати чашкові або комбіновані системи (поєднання чаші з ніпелем). В усіх випадках важливо, щоб підлога була сухою. Для свиней на відгодівлі та бетонній або решітчастій підлозі можна встановлювати ніпельні поїлки, але бажано із захисним чашковим уловлювачем води задля уникнення розбризкування. А для утримання на глибокій підстилці або на відкритих майданчиках підійдуть жолобкові напувалки з постійним або порційним наповненням.
Як бачимо, тип поїлок - це не просто деталь, а важливий елемент впливу на продуктивність, здоров’я та економіку господарства. Компанія “ВАДА” має у своєму каталозі різні поїлки для будь-якого віку свиней. А досвідчені спеціалісти допоможуть підібрати потрібну модель для вашого господарства, а також зможуть змонтувати, якщо буде така необхідність.
