Навчаться збивати дрони? Мобілізованим продовжили термін підготовки, експерт пояснив, що зміниться
Навчаться збивати дрони? Мобілізованим продовжили термін підготовки, експерт пояснив, що зміниться

Навчаться збивати дрони? Мобілізованим продовжили термін підготовки, експерт пояснив, що зміниться

Військовослужбовці вже запропонували змінити нову систему базового курсу

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський оголосив про чергові зміни в системі підготовки військовослужбовців. Базовий курс збільшено з 49 до 51 дня — додатковий час піде на опанування протидії ударним БпЛА. Водночас Сирський заборонив скупчення особового складу у наметових містечках навчальних центрів підготовки через загрозу ракетних атак і зобов’язав укріплювати навчальні локації.

Але чи можна за два дні справді навчити знищувати дрони? І що відбувається з якістю бойового злагодження після навчального центру?

Храпчинський: два дні навчання недостатньо

На запитання "Телеграфа" відповів військовослужбовець ЗСУ, офіцер і фахівець з авіації та радіоелектронної боротьби Анатолій Храпчинський. За його словами, середній термін підготовки фахівців з РЕБ становить шість діб — із поєднанням теорії, практики й застосування. Але ситуація з протидією дронам інакша: йдеться радше про механічні навички.

"Я не буду давати оцінку, скільки діб потрібно на це. Але, на мій погляд, два дні для того, щоби навчитися на тачанці носитися з помповою рушницею і збивати дрон — думаю, замало. Зараз ідуть дії з боку створення цього перехоплення саме помповими рушницями", — зазначив Храпчинський.

Анатолій Храпчинський, військовий експерт

Чи буде бойове злагодження після "учебки" — залежить від командира

Серед частини армійського середовища поширюється ідея скоротити саму "учебку" до 30 днів, а решту часу (21 день) дати людині вже в бойовому підрозділі. Цю модель публічно підтримував, зокрема, військовий Станіслав Бунятов, автор Telegram-каналу "Говорить Снайпер". Однак Храпчинський застерігає: усе залежить від того, як саме виглядатиме цей "наступний етап" — чи буде він реальним бойовим злагодженням, чи люди просто одразу потраплятимуть на позиції.

Навчання бійців ЗСУ. Фото: Відділення комунікацій 92 ОШБр ім. кошового отамана Івана Сірка

"Це вже питання до командирів на передку. Якщо ми кажемо про передові підрозділи, як "Ахілес", К2, "Птахи Мадяра" — там є свій рівень підготовки. А якщо мова про можливі залишки радянської номенклатури – генералів та командирів, то там, скоріш за все, буде одразу направлення на позиції без підготовки", — пояснив Храпчинський.

На його думку, ефективна модель — це повноцінна підготовка в навчальному центрі, далі — бойове злагодження у підрозділі, і лише після цього — участь у боях. При цьому командування має зважати не лише на фізичні чи технічні навички, а й на психологічні параметри військового.

"Після навчальної частини ми повинні оцінювати психоматрицю військового, розуміючи, куди, з ким і в який підрозділ його ставити. І тут, і там має бути навчання", — резюмував офіцер.

Бойове злагодження. Фото: Відділення комунікацій 92 ОШБр ім. кошового отамана Івана Сірка

Безпека в навчальних центрах — окреме завдання

На своїй службовій нараді Сирський наголосив також на безумовному дотриманні безпеки у навчальних центрах: заборонено скупчення бійців і техніки, мають зводитися укриття та бліндажі, а також оперативно працювати система оповіщення. Вже реалізуються інженерні рішення з посилення захисту полігонів.

За напрямок підготовки військовослужбовців у Генштабі тепер відповідатиме новий заступник начальника — генерал-майор Ігор Скибюк.

Нагадаємо, 22 червня російська армія обстріляла тренувальний полігон ЗСУ на Херсонщині з РСЗВ "Торнадо". Тоді на цей випадок гнівно відреагував президент України Володимир Зеленський – троє військовослужбовців загинули, чотирнадцять отримали поранення. 1 червня окупанти також вдарили по одному з навчальних підрозділів оперативного командування "Схід", тоді загинули дванадцять осіб, понад шістдесят були поранені. Трохи раніше, 21 травня, РФ обстріляла стрільбище військової частини ЗСУ в Сумській області.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" писав, що Україна вперше за тривалий період, ймовірно, застосувала ракети Storm Shadow для удару по російських силах. Повернення до використання англо-французької зброї фіксується на тлі активізації літнього наступу армії РФ.

Теги за темою
Збройні сили України
Джерело матеріала
loader
loader