З 1 липня 2025 року змінилася напруга в розетках: до чого готуватись українцям
З 1 липня 2025 року змінилася напруга в розетках: до чого готуватись українцям

З 1 липня 2025 року змінилася напруга в розетках: до чого готуватись українцям

З 1 липня 2025 року в Україні набуває чинності оновлений стандарт напруги в електричних мережах — тепер це 230/400 В замість звичних 220/380 В. Нововведення затверджено постановою Національної комісії з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ).

Ця зміна викликає у багатьох питання можливі наслідки для споживачів електроенергії. Метою зміни є приведення українських норм у відповідність до європейських стандартів та подальша інтеграція енергосистеми України з мережею ENTSO-E.

Генератори, електрика / фото: Pixabay

У НКРЕКУ також зазначили, що для нового стандарту допустимі коливання напруги в діапазоні від -10 до +10% від номіналу, тобто від 207 до 253 В. Якщо напруга виходить за ці межі, споживачам радять звертатися до ОСББ, керуючих компаній або постачальника енергії — наприклад, до ДТЕК, де зобов'язуються усунути несправності протягом 15 робочих днів.

Раніше у ДТЕК пояснили, що зміна стандарту на 230 В не потребує заміни електропроводки, проте власникам старих квартир варто її перевірити. Дбати про поломку побутової техніки не варто - більшість пристроїв розраховані на напругу 230 В і вище. Навпаки, нова норма зменшить потребу у використанні стабілізаторів, що дозволить заощадити та знизити втрати електроенергії.

Розетка, електрика / фото: Freepik

Також перехід не позначиться на платежах за електроенергію, оскільки розрахунок здійснюється за спожитим кіловат-годин, а не за величиною напруги. У ДТЕК пояснюють:

"Напруга - це просто рівень "тиску" в системі, а не обсяг спожитої електроенергії. Отже, зміни в квитанціях не з'являться".

Крім того, підвищення стандартної напруги не обмежить звичне використання електроприладів – споживачі зможуть і надалі без проблем експлуатувати необхідні пристрої. Однак у години пік, вранці та ввечері, навантаження на мережу краще знизити, включаючи потужні прилади у різний час доби — наприклад, віддати перевагу денному часу для роботи кількох енерговитратних пристроїв. Це допоможе забезпечити стабільну роботу енергосистеми.

Джерело матеріала
loader
loader