Рашисти розгорнули комплексну кампанію зі зриву мобілізації, яка включає і критику ТЦК, і повітряні удари по них. Зведення з інформаційної війни 28 червня – 4 липня 2025 р
Рашисти розгорнули комплексну кампанію зі зриву мобілізації, яка включає і критику ТЦК, і повітряні удари по них. Зведення з інформаційної війни 28 червня – 4 липня 2025 р

Рашисти розгорнули комплексну кампанію зі зриву мобілізації, яка включає і критику ТЦК, і повітряні удари по них. Зведення з інформаційної війни 28 червня – 4 липня 2025 р

ГО CAT-UA дослідила новини та емоції щодо війни, які панували в українських соцмережах протягом минулого тижня 28 червня – 4 липня 2025 р.

Індекс настроїв соцмереж склав мінус 20 (був мінус 21 пункт). А саме: хороші новини – 26%, погані – 46%, неоднозначні – 28%. 

Тиждень починає День Конституції, який традиційно в проукраїнському сегменті стає флешмобом. Далі настрої формуються масованими обстрілами. У російському середовищі захоплено обговорюють пожежу в Києві, зловтішаються з удару по ТЦК в Полтаві.

Хороші новини – обмін полоненими (В. Зеленський, омбудсман), удари по «Енергії», складу на ТОТ, ліквідація М. Пілавова, М. Гудкова, загибель Р. Горячкіна, угода про оборонне виробництво зі Swift Beat (США) та візит Зеленського до Данії, вибух у Москві, виробництво дронів Францією, знищення гелікоптерів, Панцира та СУ-30 у Криму, підрив залізниці на ТОТ Запоріжжя, удар по Бердянську, успіхи ЗСУ на Сумщині. 

Погані – обстріли (Одещина, Полтава, Київ), рекордна кількість дронів, багато руйнувань, задимлене повітря в столиці, одна з найгірших ночей за весь час війни, призупинення постачань від США (багато обурення), Польща встановила День геноциду УПА, загибель М. Устименка, зняття санкцій з АЕС «Пакш», заклики «пробачити» Росію (МЗС Словаччини), В. Путін посилив погрози після саміту НАТО, РФ посилює інвестиції в ОПК.

Неоднозначні – орієнтація США на Схід, РФ втрачає підтримку Ірану, КНДР отримала технології з виробництва «шахедів», при цьому лишається надмірне навантаження війни на економіку Росії.

Удар по ТЦК в Полтаві: проросійські акаунти зловтішаються зловтішається, не приховують, що зробили ТЦК своїми мішенями. Чимало уваги до Полтави, де прилетіло в будівлю ТЦК, й через це були загиблі. На ситуацію жваво реагують локальні новинні ресурси, дехто поширює коментар Сухопутних військ про наміри РФ таким чином зірвати мобілізацію. Їх не приховує і проросійська спільнота: цитують О. Коца щодо нібито зловтіхи українських користувачів у соцмережах. Декларують удари по ТЦК як цілеспрямовану мету РФ, щоб в Україні припинився набір на фронт і швидше настала криза та капітуляція.

Зупинка постачання зброї викликає тривогу в Україні і зловтіху в Росії. Українці з гнівом і тривогою сприймають призупинення постачання деякої зброї від США: спершу до цієї новини недовіра, пояснення, що іще немає офіційної позиції, пізніше розгортаються великі розпач і гнів, а також тривога через подальшу війну.

Цитують NYT про те, що США виходять з війни, і навіть є сумні жарти про вступ США у війну на боці Росії (російська сторона, до речі, вже офіційно схвалює це рішення).

Також є критика влади з неаргументованими звинуваченнями в тому, що це вона винна в зупинці американської допомоги, прямо вказують на Зеленського, Єрмака або владу загалом.

У цей час у проросійському сегменті – велика радість, насмішки над Україною, над ЗСУ, радісні прогнози, що тепер окупація і поразка України дуже близькі, і США зупинкою постачання зброї дають згоду на повний розгром України.

У російському сегменті антиазербайджанська істерія переплетена з антиукраїнською. Російські автори називають владу І. Алієва «алієвським режимом» на зразок «київського» на тлі «взяття в заручники» російських медійників у Баку. Показовими для них є слова підтримки з боку В. Зеленського, пишуть про «хитру гру» та називають помстою Баку російські удари по його «активах» у Кременчуці й Охтирці (йдеться про НПЗ), також демонізують вбитих членів діаспори за зв’язки з криміналом.

Розгортається наратив про геополітичний розворот Кавказу від РФ. Ситуація в регіоні послідовно фреймується як стратегічний розворот від РФ, адже в Азербайджані затримали російських пропагандистів у відповідь на затримання і вбивства людей у Єкатеринбурзі й збиття літака в Актау, а Вірменія бере курс на зближення з ЄС (в контексті візиту до Єревана К. Каллас). Із Грузії водночас показово немає жодної інформації в межах цього наративу.

Повітряні удари по Україні ставали домінантами своїх діб. 4 липня, з вечора і протягом ночі в соцмережах слідкували за атакою по Києву, повідомляли про вибухи, рух шахедів, пуски ракет, потім – про руйнування, пожежі, задимлені вулиці. Велике обурення, що ця атака сталась одразу після перемовин Трампа і Путіна, обурення тим, що світ спокійно на це дивиться. Дуже багато втоми від війни під кінець атаки і раннім ранком. Люди обурюються і довгій тривалості тривоги та загалом війни, і тим, що треба тепер іти на роботу.

Моніторингові канали попереджають про скорий повтор "перформансу", а Мадяр – про можливість Росії атакувати тисячею дронів на день. Трохи розраджує настрій сподівання на українські перехоплювачі, про використання їх та масштабування виробництва каже В. Зеленський.

У російській частині соцмереж традиційно радість через пожежі в Києві, поширення фото, розповіді про удари «Геранєй» «волна за волной» і звіти про знищення ППО в Жулянах, Борисполі, знищення Академії СБУ.

Влада і далі намагається контролювати тему очікування на довгу війну. Помітні цитування The Telegraph про те, що Путін вестиме війну до останнього, і не піде на переговори, що додає тривоги і гніву. Також цитують заяву керівника ЦПД РНБО Андрія Коваленка про те, що війна перейде на наступний рік, підкріплюють це заявами Макрона після переговорів з Путіним.

Емоції українців

Гнів присутній в 36,3% постів щодо війни – на росіян через обстріли міст, страждання й загибель людей; на Трампа через його прихильну до Путіна позицію, на Фіцо. У критиці влади додається меседж про Конституцію: мовляв, влада знущається з неї. Гнів на зрадників тримається, обурюються, що світ мало робить для підтримки України.

Тривога – 18,1% – обговорюють майбутні російські атаки, пишуть, що шахеди тепер з тепловізорами, і Росія значно наростила їх виробництво, пишуть про просування росіян на фронті.

Радість – 13,8% – удари по ворожих тилах, особливо те, як атака СБУ дронами знищила ЗГРК «Панцир-С1» та 3 гелікоптери у Криму. Радість через відзначення Дня Конституції, через успіхи ЗСУ, обмін полоненими.

Сум – 13,1% – окрім традиційних приводів, сум за загиблим комбригом С. Захаревичем, в Умані прощалися з пілотом F-16 М.Устименком.

Гордість – 9,2% – третя річниця звільнення о.Зміїний, день створення 2-ї Галицької бригади НГУ; у волонтерських звітах; у рекрутингових оголошеннях (92 ОШБр).

Надія – 3,5% – частково у привітаннях із Днем Конституції, також є надія на світову підтримку, на перемогу, та велика надія на те, що економіка Росії занепадає, і вона не зможе з такою економікою воювати.

Вдячність – 2,6% – у вітаннях із Днем зенітних ракетних військ та армійської авіації.

Втома – 2,1% – під час великої атаки на Київ, через те, що пора йти на роботу, того ж дня знову значно зростає перед вечором, з очікуванням на нову атаку, через потребу йти до сховищ, через довге тривання війни.

Сміх – 1,3% – над Трампом через його явно проросійську позицію.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok. 

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Новини
Джерело матеріала
loader
loader