/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F250%2Ff37a98cd8a5be59cb515c43d1ab6e092.jpg)
ЄСПЛ проти РФ. Наслідки визнання провини КремляСюжет
Судді Європейського суду з прав людини у Страсбурзі винесли рішення за чотирма позовами, поданими Україною та Нідерландами проти Росії.
Європейський суд з прав людини вперше офіційно назвав Росію відповідальною за масштабні порушення прав людини під час бойових дій в Україні. У середу визнав відповідальність Росії за порушення міжнародного права в ході конфлікту в Україні — з 2014 року і надалі, а також відповідальність Москви за катастрофу рейсу MH17 у 2014 році, що забрала життя 298 осіб.
Судді Європейського суду з прав людини у Страсбурзі виносять рішення за чотирма позовами, поданими Україною та Нідерландами проти Росії. Ці позови охоплюють широкий спектр передбачуваних порушень прав людини — як під час повномасштабного вторгнення, так і у випадку зі збитим літаком Malaysia Airlines.
Чотири позови об’єднали в одну справу. Йдеться про порушення прав людини під час конфлікту на Донбасі (збиття MH17, тортури, примусову працю та інші дії), викрадення та незаконне переміщення дітей до РФ у 2014 році, обставини та наслідки катастрофи MH17 і порушення прав людини після 24 лютого 2022 року.
Нагадаємо, що літак Boeing 777, який летів з Амстердама до Куала-Лумпура, був збитий 17 липня 2014 року ракетою Бук російського виробництва, випущеною з території на сході України, контрольованої проросійськими формуваннями. Всі 298 пасажирів і членів екіпажу загинули, зокрема 196 громадян Нідерландів.
У травні Міжнародна організація цивільної авіації ООН також визнала Росію відповідальною за катастрофу.
Це рішення ЄСПЛ може виглядати здебільшого символічним, оскільки Росія ігнорує свої обов’язки за Європейською конвенцією про захист прав людини і більше не виконує рішення суду. Однак родини жертв катастрофи MH17 розглядають їх як важливу віху у своїй 11-річній боротьбі за справедливість.
Юрисдикція ЄСПЛ поширюється на країни, що входять до Ради Європи. Росію виключили з Ради Європи після повномасштабного вторгнення в Україну, проте суд продовжує розглядати справи проти Росії, що стосуються періоду до її виключення.
У 2023 році судді стали на бік України та Нідерландів у спорі про юрисдикцію, вирішивши, що є достатні докази того, що території сходу України, контрольовані сепаратистами, знаходилися “під юрисдикцією Російської Федерації”. Серед доказів — постачання зброї, а також політична та економічна підтримка.
Рішення від 9 липня не стане останнім: у Страсбурзі перебувають на розгляді інші позови України проти Росії, а також майже 10 000 справ, поданих приватними особами проти Кремля.
Рішення ЄСПЛ не пов’язані з окремим кримінальним процесом у Нідерландах, під час якого за знищення MH17 були заочно засуджені колишній міністр оборони ДНР Ігор Гіркін (Стрєлков), колишній керівник військової розвідки ДНР Сергій Дубінський та підлеглий Дубінського Леонід Харченко, єдиний із усіх трьох — справді житель Донбасу, який мав українське громадянство.
У 2022 році головний суд ООН — Міжнародний суд — постановив, що Росія має припинити військові дії в Україні до розгляду справи, що може зайняти роки. Росія проігнорувала це рішення.
Минулого місяця президент України Володимир Зеленський офіційно затвердив плани зі створення нового міжнародного суду для переслідування високопосадових російських чиновників за повномасштабне вторгнення в Україну.

