Літо і шкіра: які проблеми підстерігають нас у спеку і як їх уникнути
Літо і шкіра: які проблеми підстерігають нас у спеку і як їх уникнути

Літо і шкіра: які проблеми підстерігають нас у спеку і як їх уникнути

Літня спека – серйозне випробування для шкіри. Висока температура, вологість, активне ультрафіолетове випромінювання та посилене потовиділення створюють умови для загострення як косметологічних, так і дерматологічних проблем. Які складнощі зі шкірою можуть виникнути через спеку і що робити, щоб зберегти здорову шкіру, Коротко про розповіла лікар дерматолог і косметолог Ольга Зінюхіна.

– Коли спека стає нормою, шкіра починає працювати в екстремальних умовах. Часто це призводить до проблем, які можна розділити на дві групи – косметологічні та дерматологічні проблеми шкіри, за яких потрібне звернення до лікаря, – каже експерт.

Косметологічні проблеми, типові для літа

Дерматолог-косметолог Ольга Зінюхіна. Фото: ФБ

Дерматолог-косметолог Ольга Зінюхіна. Фото: ФБ

Загострення акне через посилену роботу сальних залоз і закупорювання пір.
Себорейний дерматит, який спека може спровокувати, особливо в зонах з підвищеним саловиділенням – обличчя та шкіра голови.
Пігментація шкіри - під дією сонця у багатьох стають яскравішими вже наявні плями і цятки, а також з'являються нові.
Фолікуліт (запалення волосяних фолікулів) – нерідко виникає після гоління та епіляції, зустрічається як на обличчі, так і по всьому тілу. Найчастіше страждають чоловіки, але проблема не обходить стороною і жінок.
Попрілості та натирання, особливо в шкірних складках та на внутрішній поверхні стегон. Цією проблемою часто страждають жінки, коли носять сукню чи спідницю.

Важливо розуміти: косметологічні прояви – це не лише естетика, а й сигнал про те, що шкірі потрібна допомога та підтримка.

Дерматологічні проблеми, які не варто ігнорувати

Проблеми зі шкірою, які потребують консультації у лікаря.

Лущення або плями незрозумілого характеру на шкірі та нігтях. Це можливі ознаки грибкової інфекції, потрібна допомога фахівця. Потрібно розуміти, що грибкові інфекції не виникають від спеки, але можуть загостритися, якщо вже мали місце.

Гнійничкові висипання - імпетіго. Можуть бути викликані стафілококами або стрептококами. Часто виникають при мікротравмах та порушенні цілісності шкіри. Запалення, що довго не проходять - навіть дрібні елементи, що зберігаються більше 1-2 тижнів, вимагають консультації лікаря.

Постійна пітливість – чергова неприємність, з якою можна зіткнутися у спеку. При цьому порушується якість життя, особливо якщо йдеться про гіпергідроз (надмірне потовиділення).

Через спеку на шкірі можуть виявитися або посилитися висипання. Фото: pexels.com

Як запобігти шкірним проблемам у спеку

Як можна уникнути низки літніх проблем зі шкірою? На що варто звернути увагу.

Одяг

Залежно від способу життя вибирайте світлий одяг, що дихає, переважно з бавовни, льону або спортивних тканин з повітропроникними властивостями. Це дозволить уникнути перегріву, натирань та попрілостей.

При схильності до натирання стегон можна використовувати спеціальні шортики з тканини, що дихає (вони можуть бути синтетичні, головне, щоб "дихали"). Також натирання можна профілактувати за допомогою шортів та штанів. Головне, щоб вони були легені.

Гігієна

У спеку не зашкодить приймати душ по 2-3 рази на день. При цьому використовувати щоразу мило та гелі не варто. Достатньо обполіскувати шкіру водою, а засоби, що очищають, застосовувати тільки в природних складках (пахви, пах, міжпальцеві зони): там накопичуються бактерії.

Не пересушуйте шкіру частим використанням агресивних гелів і мила: це може спричинити свербіж і подразнення. Так замість користі ми отримаємо проблеми, аж до мікротравм та інфекцій.

Сонцезахист

Не забувайте користуватися сонцезахисними засобами - і в сонячну, і в хмарну погоду. Ультрафіолет активний постійно: він залишає на шкірі не тільки засмагу, але також викликає фотостаріння та здатний провокувати онкологічні процеси.

Якщо не хочеться в спеку наносити на себе крем, хороша альтернатива – закритий, але легкий одяг – довгі штани, широкі сорочки із натуральних тканин. Вони допоможуть захистити шкіру без постійного нанесення крему.

І, звичайно, в спеку, сонячну погоду важливо носити головні убори: капелюхи, кепки, панами – вони не лише захищають нас від сонячного удару, але й допомагають зберегти здоров'я волосся: воно теж страждає від сонця.

Взуття в басейнах та аквапарках - суворо індивідуальне

Не ходіть босоніж у загальних зонах, щоб не підхопити грибок. Якщо ви помітили лущення шкіри чи нігтів, це може бути грибкова інфекція. З нею не можна затягувати, необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря та почати лікування, щоб не заразити своїх близьких.

Якщо ви помітили будь-які дивні шкірні прояви, які не проходять тиждень-другий, не варто займатися самолікуванням, краще звернутися до лікаря. Іноді за невинною проблемою може ховатися інфекція, яка потребує лікування спеціальними мазями, зокрема антибіотиками. Краще лікувати шкіру одразу, ніж потім боротися з ускладненнями.

Влітку сонцезахисний крем потрібно наносити щодня і не тільки для пляжу. Фото: RF._.studio _/pexels.com

Як впоратися з надмірною пітливістю

При виборі дезодоранту намагайтеся уникати антиперспірантів із солями алюмінію, особливо з довгостроковою дією (Dry Dry та аналоги) – вони можуть блокувати виведення токсинів та викликати запалення.

Як м'яка альтернатива антиперспірантам підійдуть натуральні дезодоранти, вологі серветки, освіжаючі спреї або мінеральний кристал (наприклад, тайський алуніт - сольовий камінь у формі конуса). Це, по суті, кристал солі, який ефективно справляється з помірним потовиділенням і не шкодить здоров'ю.

Не у всіх людей влітку розвивається гіпергідроз, але якщо звичайні дезодоранти не справляються, можна використовувати ботулінотерапію. Ін'єкції ботулотоксину блокують потові залози в проблемній зоні (зазвичай це пахви). Це недешева процедура, але навіть одна влітку забезпечує сухість шкіри на 3-6 місяців, залежно від особливостей організму.

А що ще
  • Змінюйте одяг за необхідності 2 рази на день, особливо нижню білизну.
  • Пийте більше води – зневоднена шкіра гірше справляється із навантаженнями.
  • Слідкуйте за своїми відчуттями: якщо щось свербить, лущиться, запалюється і не проходить – краще звернутися до лікаря.
Джерело матеріала
loader
loader