Україна вже понад три роки живе в умовах повномасштабної війни, й це впливає на всіх — незалежно від віку, професії чи місця проживання. Постійна напруга, підвищена тривожність, інформаційне перевантаження, емоційна нестабільність і відчуття небезпеки стали частиною повсякденного життя. У таких умовах особливо загострюється проблема професійного вигорання — коли людина втрачає мотивацію, енергію та здатність радіти навіть тим справам, які колись надихали.
Період відпусток — це можливість бодай частково відновитися, подолати стрес і запобігти емоційним гойдалкам. Гадаю, вже всім відомо, що потрібно добре спати, харчуватися, займатися спортом, можливо, медитувати, й ці звички, безперечно, корисні для розвитку стійкості, тобто здатності долати труднощі та ставати сильнішими.
Але є ще один спосіб виховати стресостійкість (вона ж — стійкість), про який мало говорять, — підвищити нашу креативність. Саме так, творчість вивільняє внутрішні ресурси для боротьби зі стресом, вирішення проблем і насолоди життям. Коли ми творчі, ми винахідливі та знаходимо нові й оригінальні рішення.
Невидимий ресурс: чому творчість — це більше, ніж хобі
Творчість не дорівнює мистецтву. Здатність творити, тобто створювати щось нове, притаманна кожному з нас. Наприклад, досвідчена ґаздиня знає щонайменше 50 рецептів із кабачків та ще більше способів їх позбутися ;).
Креативність — це здатність генерувати нові рішення, тоді як стійкість — спроможність відновлюватися після невдач. На перший погляд, ці два поняття можуть здатися непов’язаними, але насправді обидва вимагають певного рівня розумової гнучкості. Бути креативним означає розглядати різні точки зору, кидати виклик припущенням і генерувати ідеї, які можуть бути не відразу очевидними. Так само, щоби бути стійким, потрібно адаптуватися до нових обставин, переосмислювати виклики як можливості та знаходити нові рішення, коли старі не спрацьовують.
Обидва ці поняття вимагають терпимості до невизначеності. Наприклад, ви опановуєте новий кулінарний рецепт, спосіб наживки в рибалці чи висаджуєте новий сорт томатів. Коли ви тільки-но обдумуєте нову ідею, то почуваєтеся комфортно, не знаючи відповіді / результату відразу. Коли стикаєтеся з невдачею, маєте витерпіти дискомфорт від того, що ще не знаєте, як усе обернеться.
Ключ до креативності та стійкості — в сприйнятті мислення для зростання: варто бачити в невдачах можливість чогось навчитися й використовувати їх як орієнтир для подальших дій. Одне я точно знаю: бути креативним означає бути стійким, і навпаки.
Багато різних досліджень стресостійкості визначають креативність як ключову рису, поведінку чи схильність. І не дивно: творчі процеси дають нам змогу побачити корінь проблеми або ситуацію в іншому світлі, а також встановлювати зв’язки між, здавалося б, непов’язаними явищами й отримувати нові перспективи.
Ще один аргумент на користь творчості: це добре для вашого мозку, оскільки стимулює в ньому альфа-хвилі — сигнали, тісно пов’язані зі станом розслаблення. Вчені виявили: якщо люди розслаблені, в них набагато частіше трапляються моменти, коли, здавалося б, нерозв’язні проблеми вирішуються самі собою. Ось чому, коли ви стикаєтесь із проблемами, найкраще прогулятися, пограти в спортивні ігри або прийняти ванну — ці дії сприяють виникненню альфа-хвиль у вашому мозку.
Отже, коли ви розвиваєте середовище, в якому можна бути творчою людиною, ви опосередковано зміцнюєте стійкість. Можливість мислити творчо (тобто імпровізувати, змінювати, створювати) водночас розвиває мислення й навички, необхідні для стійкості та інновацій.
З іншого боку, розвиток стійкості опосередковано сприяє творчості. Коли ви вмієте відновлюватися після труднощів, то з більшою ймовірністю генеруватимете нові ідеї, і менш імовірно, що їх стримуватиме страх невдачі, який може пригнічувати креативність.
Водночас розвиток креативності та стійкості може допомогти зменшити надмірний стрес, покращити психічне здоров’я та легше адаптуватися до нових умов праці.
Як розвинути креативність у повсякденному житті
Креативність — це не вроджений дар, а навичка, яку можна й варто розвивати. Для цього не обов’язково бути художником чи музикантом — достатньо застосувати творчий підхід до своїх щоденних справ. І тут є кілька порад.
Поглиблена робота: плануйте свою діяльність так, щоб мати для неї час. Концепцію «поглибленої роботи» придумав професор інформатики Кел Ньюпорт. Її суть у тому, що для справжньої продуктивності ми повинні відмовитися від частих перерв та відволікань і працювати безперервно протягом кількох годин, зберігаючи зосередженість. Саме в такому режимі можливе досягнення стану «потоку» — глибокого занурення в завдання, коли час ніби зупиняється. В цьому стані ми відкриті до нових ідей, позбавлені страху й тривоги, а тому краще долаємо стрес.
Стан потоку дає змогу бути відкритим і сприйнятливим до нових можливостей. Коли ви перебуваєте в потоці, ви природно занурені в теперішній момент і вільні від негативних емоцій, таких як страх і тривога, тому це позитивно впливає на ваш рівень стресу.
Розвиток креативності. Коли ви займаєтеся творчою діяльністю, зокрема такими хобі, як малювання, садівництво чи риболовля, ви збільшуєте здатність свого мозку до творчого мислення, розпізнавання образів і розвитку візуально-просторових навичок. Ці навички покращують вашу здатність вирішувати проблеми в реальних ситуаціях. Творчість викликає позитивні емоції, які можуть розблокувати внутрішні ресурси для боротьби зі стресом і невизначеністю.
Натхнення: оточіть себе тим, що дарує вам радість. Рутина дає нам змогу економити енергію. Ніхто не любить постійних змін. Проте саме одноманітні щоденні дії можуть дати відчуття «застою». Сходіть у парк, музей, пройдіться новою стежкою на роботу чи до магазину, відвідайте семінар на абсолютно нову для вас тему.
Синій колір: оточіть себе цією кольоровою гамою. Здатність кольорів упливати на наш стан уже давно використовують у рекламі. Наприклад, зелений — для підкреслення натуральності, жовтий — для радощів, червоний — для активності тощо. Синій колір приносить спокій, глибину та нові ідеї.
Швидкість: креативність її любить. Побачили новий кулінарний рецепт, лайфхак, спала на думку ідея — зробіть це негайно. Інакше ця дія перейде в розділ «мушу», «треба» або «колись» (тобто ніколи) й буде позбавлена легкості та спонтанності.
Взаємодія: шукайте рішення разом із кимось. Конкуренція «вбиває» творчість, адже в ній є елемент програшу. Спільний пошук дає змогу експериментувати й отримувати задоволення від процесу.
Рефреймінг: це інструмент як для творчого вирішення проблем, так і для стійкості. Він не змінить ваших бажань чи потреб, але точно допоможе подивитися на ситуацію під іншим кутом та більш дружелюбно підійти до пошуку рішення. Колеги знову залишили брудні горнятка? Навряд чи вони навмисно ігнорують загальні правила. Можливо, в них був досить напружений день чи щось відволікло від миття посуду? Розмова з колегою на цю тему точно матиме доброзичливіший тон, якщо ґрунтуватиметься не на першій емоційній реакції, а на припущенні про можливі причини їхньої поведінки.
Майндфулнес: практика, яка дозволяє нам бути «тут і зараз». І це не тільки про позитивні відчуття — дотик вітерця, смак їжі в роті чи аромат квітів. Це також про негайне реагування на неприємні події, щоб «шлейф із неприємних почуттів» не тягнувся за вами цілий день. Нахамили в транспорті? Зробіть зауваження відразу або пробачте. Робочий конфлікт із колегою чи інша проблема? Подумайте, що можна зробити для її вирішення, й забудьте на вечір про це. Завтра у вас буде цілий робочий день, аби вдатися до певних кроків. Засмутилися через новини? Зупиніться на мить, побудьте зі своїми емоціями, глибоко вдихніть. Подумайте: хочете побути в цьому стані ще трошки чи переключитися на щось інше, щоб змінити настрій? Якщо друге, то що саме може допомогти?
У часи невизначеності та змін ми всі шукаємо опори. Креативність — це не привілей обраних, а щоденна навичка, ваш друг, здатний поглянути на ситуацію під іншим кутом, знайти радість у самому процесі створення й дійти до кінця, навіть якщо все йде не за планом і результат виявляється іншим. Тож дозвольте собі експериментувати, відпочивати нестандартно, створювати нове — навіть якщо це щось зовсім маленьке. Бо саме з таких дій народжується велика внутрішня стійкість.