/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F79e76f9152d49f700a59d11eb63b1f27.jpg)
Біля ЗАЕС сталася стрілянина: МАГАТЕ попереджає про загрозу ядерній безпеці
Ситуація навколо Запорізької атомної електростанції знову викликає занепокоєння. 12 липня там було чутно сотні пострілів зі стрілецької зброї.
Стрілянина біля ЗАЕС почалася близько 22:00 за місцевим часом і тривала приблизно годину. Така інтенсивність обстрілу є незвичною, повідомив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі.
Під час ранкового обходу території співробітники МАГАТЕ виявили багато гільз від малокаліберної зброї поблизу енергоблоків №5 і №6. Видимих пошкоджень, зокрема розбитих вікон, не зафіксували.
Наразі команда МАГАТЕ намагається з’ясувати більше подробиць про інцидент.
"Будь-яка військова активність на або поблизу великої атомної електростанції є абсолютно неприйнятною", – наголосив Ґроссі.
Стрілянина в суботу сталася на тлі серії нещодавніх атак із використанням дронів поблизу ЗАЕС та інших ядерних об'єктів в Україні. Зокрема, кілька днів тому повідомлялось про удар у місті Енергодар, де проживає більшість персоналу ЗАЕС.
Ґроссі знову висловив глибоку стурбованість через зростання кількості атак дронами біля атомних станцій з початку цього року. За його словами, така зброя становить реальну загрозу для ядерної безпеки.
Будь-який удар дрона по ядерному об'єкту є порушенням як Семи необхідних стовпів ядерної безпеки під час збройного конфлікту, так і П’яти принципів забезпечення безпеки на ЗАЕС, які Ґроссі сформулював у 2022 та 2023 роках.
"Ми спостерігаємо явну ескалацію атак із застосуванням безпілотників у цій війні, і це безпосередньо зачіпає українські атомні станції, піддаючи їх ще більшій небезпеці. Я вже неодноразово заявляв: будь-яка військова атака на ядерний об’єкт – з дронами чи без – має бути негайно припинена", – підсумував голова МАГАТЕ.
Нагадаємо, 4 липня росіяни обстрілом спровокували блекаут на ЗАЕС. В разі повного відключення від енергосистеми на ЗАЕС може статися черговий блекаут, що загрожує радіаційній безпеці.
Фокус також писав у травні 2025, що РФ хоче перезапустити Запорізьку АЕС і будує нові лінії електропередач.

