/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F2a808dd8a6ab88eeb3498ed6df327433.jpg)
Президент підписав закон про розподіл судових витрат
Про це повідомила пресслужба Верховної Ради, передає кореспондент Укрінформу.
Так, Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку розподілу судових витрат та судового збору №4508-IX повернуто до ВРУ з підписом президента, йдеться на сайті ВР.
"Закон спрямований на зміцнення соціального захисту громадян, зокрема осіб з обмеженими фінансовими можливостями, для забезпечення рівного доступу до правосуддя", - йдеться у повідомленні.
Зазначається також, що законом визначено критерії, які мають враховуватися судом під час вирішення питань щодо відстрочення, розстрочення, зменшення та звільнення певних категорій осіб від сплати судового збору.
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада ухвалилав цілому закон, який встановлює нові ставки судового збору для громадян. Законопроєктом передбачається внесення змін до Закону "Про судовий збір".
Автори законопроєкту посилаються на рішення Конституційного Суду, у якому звертається увага на те, що встановлення розміру судового збору без урахування фінансової спроможності особи обмежує її право на доступ до правосуддя, гарантоване Конституцією.
Комітет ВР з правової політики до першого читання проєкту запропонував встановити у законопроєкті загальне правило, відповідно до якого питання про судові витрати після ухвалення рішення у справі вирішується судом у письмовому провадженні без виклику учасників справи.
Згідно з пояснювальною запискою до документа, проєкт розроблений з метою вдосконалення порядку вирішення судами питань щодо судових витрат у господарському, цивільному та адміністративному судочинстві, а також забезпечення права фізичних осіб на судовий захист.
Законопроєктом уточнюються підстави для звільнення, зменшення, відстрочення або розстрочення сплати судового збору з урахуванням індивідуальних обставин кожної справи, що дозволить судам застосовувати більш гнучкий та справедливий підхід у вирішенні питань щодо судового збору.
Передбачається, що відстрочення або розстрочення сплати можуть отримати громадяни, які належать до таких категорій: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї.
Водночас у статті 4 Закону «Про судовий збір» пропонується встановити межу для судового збору для фізичної особи. Зокрема, для апеляційної скарги - на рівні не більше 7 прожиткових мінімумів (₴21 196), у соціальних справах - не більше трьох прожиткових мінімумів (₴9084), для касаційної скарги до ВС - не більше 10 мінімумів (₴30 280), для звернення до ВС у соціальній справі - не більше 6 мінімумів (₴15140).
Раніше повідомлялось, що у 2023 році Кабінет Міністрівуже запропонував внести зміни до законодавства про судовий збір, щоб надати право особам на відстрочення сплати, зменшення його розміру або звільнення від сплати. Відповідний урядовий законопроєкт "Про внесення змін до Закону України «Про судовий збір» щодо сплати судового збору у справах про банкрутство (неплатоспроможність)" було схвалено на засіданні Кабміну. Але проєкт не було розглянуто у ВР.
Фото ілюстративне: Офіс президента

