/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2Fcdd42e8401f3320c64e363ee8a46b6b7.jpg)
Кава як потенційний антидепресант: нове дослідження зв'язку між кишківником та настроєм
В останні роки увагу дослідників привернув кофеїн, відомий своїми бадьорими властивостями. Низка великих досліджень вказує на те, що люди, які регулярно п'ють каву, рідше стикаються з депресією, пише 24 Канал з посилання на European Journal of Pharmacology.
Цей зв'язок пояснюють тим, що кофеїн – натуральний стимулятор, здатний впливати на хімічні процеси в мозку. Однак автори недавньої публікації вирішили подивитися на ситуацію з іншого боку.
Як кишківник пов'язаний з мозком та настроєм?
У центрі їхнього дослідження виявилася так звана вісь "кишківник-мозок" – складна двостороння система взаємодії між травленням та центральною нервовою системою. Вона містить кишкову мікрофлору, імунітет, гормони та блукаючий нерв.
Якщо баланс мікробів у кишківнику порушується, це може негативно впливає і на психіку – через запальні процеси, що впливають на мозок. Цікаво, що кофеїн здатний змінювати склад мікробіоти.
Вчені з Чунцинського медичного університету вирішили перевірити, чи захищає кофеїн від депресії, на прикладі мишей. Для цього тварин піддавали стресу.
Після цього їх поділили на групи: одна отримувала кофеїн, інша – ні. Кофеїн вводили в певний час, щоб коректно оцінити його вплив.
Крім поведінкових тестів, аналізували склад кишкової мікрофлори, рівень білків, що відповідають за міцність кишкового бар'єра, та рівень запальних молекул у крові та гіпокампі – ділянці мозку, пов'язаній з настроєм.
Як кофеїн впливає на настрій?
Миші, які пережили стрес, але не отримували кофеїн, мали класичні ознаки депресії: худнули, втрачали інтерес до солодкого, ставали малорухливими та тривожними. На противагу їм, гризуни, яким давали кофеїн, поводилися як представники контрольної групи.
З'ясувалося, що хронічний стрес послаблює кишковий бар'єр – знижується кількість білків (ZO-1, клаудин-1, MUC2), що відповідають за його цілісність. В результаті шкідливі речовини, такі як ліпополісахариди, легше проникають у кров, викликаючи запалення. У мишей, які отримували кофеїн, цей процес був помітно менший: рівень запалення залишався низьким, як і склад мікробіоти – він майже не відрізнявся від контрольного.
Дослідники дійшли висновку: кофеїн допомагає зберігати здоров'я осі "кишківник-мозок", зміцнюючи бар'єр кишківника та баланс мікрофлори, що, ймовірно, знижує ризик розвитку депресивних станів при хронічному стресі.
Однак у цієї роботи є обмеження. В експерименті брали участь лише самці мишей, використовувалася одна доза кофеїну та один спосіб введення, що не відображає реальних умов для людини. Також кофеїн застосовувався швидше як профілактика, а не лікування депресії, що вже з'явилася.
