/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fc40f7d8b9166879232e9b0cd35351a0d.jpg)
Втрати серед цивільних в Україні за пів року зросли на понад 50% через обстріли Росії - ОБСЄ
Як передає Укрінформ, про це свідчить сьомий звіт з моніторингу порушень Росією міжнародного права в Україні Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ).
"Моніторинг БДІПЛ щодо ведення бойових дій засвідчив, що в період із 1 грудня 2024 року по 31 травня 2025 року РФ продовжувала застосовувати вибухову зброю з широким радіусом ураження в густонаселених районах, грубо порушуючи норми міжнародного гуманітарного права, зокрема принципи розрізнення та пропорційності. Протягом шести місяців до 31 травня 2025 року кількість підтверджених жертв серед цивільного населення на підконтрольних уряду територіях України була більш ніж на 50% вищою, порівняно з аналогічним періодом 2024 року", - йдеться у звіті.
Згідно з ним, просування російських військ й посилення атак на цивільне населення та об’єкти цивільної інфраструктури "ще більше погіршили гуманітарну ситуацію та спричинили масові переміщення людей із прифронтових громад".
БДІПЛ продовжувало опитувати постраждалих і збирати свідчення від родичів та адвокатів осіб, які були або залишаються довільно затриманими чи примусово зниклими з територій України, окупованих Росією.
"Нові докази, зібрані БДІПЛ, підтверджують раніше задокументовані моделі, зокрема категорії осіб, які стали мішенню, відсутність законних підстав для затримання, а також системне позбавлення процесуальних гарантій і зв’язку із зовнішнім світом", - зазначається у документі.
Крім того, нова інформація, отримана БДІПЛ, "підтвердила попередні висновки щодо широкомасштабного і систематичного застосування тортур з боку російської влади до затриманих українських цивільних осіб і військовополонених"
Також Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини отримало нові свідчення сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. При цьому вперше БДІПЛ вдалося зафіксувати точні місця, де були вчинені ці злочини. "Типи сексуального насильства, вчиненого щодо українських цивільних осіб і військовополонених, залишалися подібними до тих, що вже були задокументовані у попередніх проміжних звітах БДІПЛ", - йдеться у документі.
Поруч з цим, БДІПЛ ОБСЄ зібрало додаткову інформацію від свідків щодо "спроб російської влади змінити статус і характер окупованих територій України з порушенням норм міжнародного гуманітарного права, зокрема через створення умов, за яких можливість мешкати на окупованих територіях залежала від набуття російського громадянства". Бюро також продовжувало отримувати свідчення про використання судових механізмів і "депортацій" як інструментів придушення інакодумства серед цивільного населення на територіях України, окупованих Росією.
Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Юрій Вітренко під час представлення звіту на засіданні Комітету людського виміру ОБСЄ подякував БДІПЛ за підготовку цього всебічного звіту та підкреслив, що проміжні звіти БДІПЛ разом із використанням "московського механізму" ОБСЄ є "важливою складовою ширших міжнародних зусиль із забезпечення справедливості та притягнення Росії до відповідальності".
"Ми впевнені, що документування злочинів Росії у ході її загарбницької війни проти України має надзвичайно важливе значення. Звіти БДІПЛ та висновки експертів Московського механізму - це невід’ємна частина міжнародних зусиль у боротьбі за справедливість для України та притягнення Росії до відповідальності. Ми віримо, що всі ініціатори, організатори та виконавці російських воєнних злочинів і злочинів проти людяності обов’язково постануть перед правосуддям", - заявив він.
Як повідомляв Укрінформ, раніше Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні констатувала, що червень 2025 року став місяцем із найбільшою кількістю жертв серед цивільного населення в Україні за три роки війни. Загинули 232 особи, 1343 - поранені.

