/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F9d404f02da238c7cce72d11ce67db2fb.jpg)
У Києві та інших містах пройшли акції проти закону щодо НАБУ і САП
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
У центрі Києва вже другий вечір поспіль збираються громадяни з різних куточків України, які вимагають від влади скасування ухваленого і підписаного главою держави закону щодо «особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних зі зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану», до якого у другому читанні в турборежимі були внесені правки, що зменшують повноваження та фактично позбавляють незалежності НАБУ і САП.
Велика кількість протестувальників скандують: «Ганьба», «(приберіть - ред.) руки від НАБУ і САП», «Повне скасування», «Це просто зрада».
Активісти, з якими кореспонденту агентства вдалося поспілкуватися, зазначають, що вони прагнуть жити у країні, яка має сильні та незалежні державні інституції, які будуть забезпечувати справедливість та невідворотність покарання, а також відповідним зібранням відстоюють євроатлантичний курс України.
До активістів столиці також доєднались: Харків, Львів, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Тернопіль, Житомир, Кропивницкий та інші міста України.
У Харкові на акцію протесту вийшли близько 400 людей, переважно молодь. Серед учасників - харківський поет і військовослужбовець Іван Сенін, відома у місті архітекторка, засновниця благодійного притулку для літніх і маломобільних Ольга Клейтман, художник, культуролог Костянтин Зоркін, а також ветерани російсько-української війни. Люди зібралися у центрі Харкова, поруч із виходом з метро «Університет», аби у разі повітряної тривоги швидко спуститися в укриття.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fe7a005a6de26c877afae1feee80fd89f.jpg)
Учасники скандують: «Геть від НАБУ», «Вето на закон», «Україна не Росія», а також гасла на підтримку ЗСУ.
Долучилася до акції харків’янка Галина Колісниченко, в якої пропав безвісти брат.
«Ми ідемо наче в ЄС, а насправді робимо купу кроків назад. Я переконана, що прийняття цього закону вплине на подальше життя країни «, - сказала журналістам Колісниченко.
Учасниця протесту Анастасія порівнює ситуацію із 2013-2014 рр.
«Якщо зараз закон залишити, це означатиме, що ми рухається до того, проти чого воювали - до Росії», - зазначила дівчина.
Харків'янин Дмитро назвав несправедливими закиди на адресу молоді, буцімто молоде покоління просто не розібралося з законодавчою частиною та може бути використане зацікавленими політичними силами.
«Це геть несправедливо. З початком повномасштабного вторгнення молодь почала цікавитися історією країни та її політичним життям, підтримувати Збройні сили. І рівень знань став набагато більшим. Молодь зараз - це механізм змін. Я тут - за власним бажанням, мною не керую ніяка зовнішня сила», - сказав Дмитро.
Співзасновник громадської організації «Харківський антикорупційний центр» Євген Лісічкін зауважив, що прийшло набагато більше протестувальників, ніж очікувалося.
«Поліція запитувала (коли подавалася інформація про акцію, - ред.), то ми говорили: 50-200 людей. Молодь включилася, бо розуміє, що таким чином доформується справедливість», - сказав Лісічкін.
Через годину акції люди почали рухатися вулицею Сумською та дійшли до оперного театру.
У Миколаєві на знак протесту проти закону №12414 декілька десятків молодих людей пройшлися ходою від проспекту Центрального до Соборної площі. Молодь тримала в руках плакати «Ні корупції при владі», «Вето на закон 12414», «Україну вбивають росіяни і корупція тощо.
Акція пройшло мирно, поскандувавши деякий час біля приміщення міської ради «Ми за демократію!», «Ні корупції!», молоді люди розійшлася.
У Запоріжжі на акцію проти цього закону в центрі міста на бульварі Шевченка вийшло близько двохсот людей.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fbadece4c6f35995535cbffb41c4e1d9f.jpg)
Одна з учасниць Валерія Морозова заявила: «Хочу відстоювати саме демократичні цінності. Мене особисто насторожує те, що закон прийнято дуже швидко без дотримання нормальної процедури Верховною Радою. Люди прийшли відстоювати незалежність НАБУ і САП. Антикорупційні органи не можуть бути залежні від тих, корупцію кого вони розслідують».
Ветеран війни, колишній військовополонений Геннадій Харченко також прийшов на акцію.
«Якщо хто каже, що це розхитування системи, суспільства. Ні. Це очищення. Це обʼєднує суспільство. Шкода, що влада не чує», - сказав Харченко.
За кілька хвилин після початку акції в місті було оголошено повітряну тривогу. Організатори оголосили в гучномовці, що з міркувань безпеки варто пройти в укриття. Проте більшість учасників залишись на місті. Хтось з учасників вигукнув «Нам не страшні ракети, нам страшна корупція». Це підхопили інші. За порядком на заході стежила поліція, працювала також поліція діалогу.
Учасники акції домовились, що завтра зберуться на цьому ж місці. Акція тривала більше години.
У Кропивницькому на акцію проти закону №12414 вийшло близько п’ятдесяти людей. Протестувальники зібралися на площі біля обласної бібліотеки для дітей імені Тараса Шевченка. До заходу долучилися містяни, місцеві активісти, волонтери, представники громадських організацій.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F62e3fad180858e77919522b658752f0f.jpg)
Учасники прийшли з плакатами та гаслами. Акція проходить мирно, в присутності правоохоронців.
В Одесі ввечері 23 липня на Дерибасівській понад 300 людей вийшли на акцію проти закону №12414.
Одесити скандували гасла «Корупція вбиває», «Ганьба» та «Народ проти».
У центрі Житомира на майдані С. П. Корольова зібралося майже 200 людей на акції проти закону про зменшення повноважень антикорупційних органів - НАБУ та САП.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fd949ad30bc8ae8b684574e1a94a334a5.jpg)
«Якщо ухвали такий закон, то є ризик, що завтра для нас закриють доступ до інформації, перестануть відповідати на запити по відкритих даних, заборонять дізнаватися, хто виїжджає за кордон. У нас є ще кілька кроків між свободою і законом, як у Росії, про пошук екстремістських організацій. Я не хочу, щоб моя держава йшла шляхом Росії чи Грузії. Ми демонструємо владі, що з нами так робити не варто», - зазначила учасниця акції, представниця громадської організації «Ендшпіль» Ольга Іванюк.
Учасники акції планують продовжити її в четвер.
У Тернополі близько 200 людей прийшли до будівлі Тернопільської ОВА та обласної ради. Люди протестують проти закону №12414. Тернополяни почали збиратися з 15:00 і залишалися біля будівлі до 20:00.
"Ми прийшли сьогодні на цю акцію, адже виступаємо проти того, щоб інституції, які мають боротися з корупцією, втратили незалежність через прийняття закону 12414. Також не варто забувати, що створення цих антикорупційних органів було однією з умов нашого вступу в ЄС. Сподіваємося українцям вдасться відстояти їх незалежність і вони будуть працювати та виконувати місію, яка на них покладена і працюватимуть для людей", - зазначила учасниця акції, тернопільська волонтерка Ольга Караванська.
Багато людей тримають у руках плакати з написами: "Вето на закон 12414", "Джерелом влади є народ", "Я не хочу назад у 2013", "Україну вбивають росіяни та корупція". "Ні корупції" та багато інших.
Як повідомлялося, 22 липня Верховна Рада ухвалила закон про зменшення повноважень Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (законопроєкт №12414). Того ж дня Президент Володимир Зеленський його підписав.
Народні депутати ініціюювали збір підписів і підготовку подання до Конституційного суду України щодо нового закону.
23 липня стало відомо, що Президент Володимир Зеленський запропонує Верховній Раді законопроєкт, у якому будуть усі норми для незалежності антикорупційних інституцій.

