Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) висловив занепокоєння тим, що за допомогою закону №12414 в Україні скасували незалежність САП та НАБУ. Там наголосили, що незалежність антикорупційних органів – це основна складова верховенства права.
«ЄБРР поділяє занепокоєння, висловлене ЄС, послами країн G7 та міжнародними партнерами щодо подій навколо НАБУ та САП в Україні. Незалежність антикорупційних органів є ключовою складовою верховенства права. Ми продовжуватимемо співпрацювати з владою з цього питання», – зазначили в ЄБРР.
22 липня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №12414 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу, яким по суті ліквідувала незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро України. За нього проголосували 263 депутати.
У ЦПК пояснили, що ліквідація незалежності НАБУ та САП фактично призведе до узурпації генпрокурором Русланом Кравченкомфункціонального контролю над ними. Це повністю зруйнує самостійність відповідних структур і їхню спроможність вести будь-які розслідування. Адже глава ОГП буде мати повний доступ до матеріалів будь-якого кримінального провадження.
У низці українських міст, зокрема й Києві, спалахнули масові протести проти закону про НАБУ та САП. На другий день акцій президентВолодимир Зеленський пообіцяв внести до парламенту законопроєкт, у якому будуть «всі норми для незалежності антикорупційних інституцій». За його словами, це буде відповіддю на занепокоєння суспільства законом №12414.
Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Відповіді на ці питання шукайте у статті Інни Ведернікової «Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму».
Водночас Микола Мягков у статті «Коли держава втрачає гальма: чим небезпечне згортання антикорупційних органів» аналізував, чи залишиться в Україні хоч один орган, здатний без дозволу «згори» вести розслідування щодо міністра, прокурора чи президента.