Чому тісто не піднімається, а розтікається: експерти назвали основні причини і розповіли, як цього уникнути
Чому тісто не піднімається, а розтікається: експерти назвали основні причини і розповіли, як цього уникнути

Чому тісто не піднімається, а розтікається: експерти назвали основні причини і розповіли, як цього уникнути

Чому тісто не піднімається: основні причини / © Pixabay

Зазвичай така проблема виникає через певні помилки на ключових етапах підготовки тіста. Найчастіше тісто не піднімається через неактивні дріжджі. Наприклад, вони можуть бути протермінованими, або ви можете використати для їхньої активації надто гарячу (понад 45 градусів) чи надто холодну (нижче 25 градусів) рідину.

Щоб перевірити життєздатність дріжджів, необхідно змішати їх з теплою рідиною і 1 ч. ложкою цукру. Якщо ви помітили, що за 5-10 хвилин не з’являється піниста “шапка”, це означає, що тісто з таких дріжджів не підніметься.

Ще однією поширеною помилкою є невідповідна температура в приміщенні, де вистоюється тісто. Йому подобається, щоб було від 25 до 35 градусів, без протягів. Через холод активність дріжджів уповільнюється або й зовсім зупиняється.

Якщо ви розмістите миску з тістом у вимкненій, але злегка нагрітій духовці, і помістите додатково всередину ємність з кип’ятком, то там утвориться ідеальний мікроклімат. Проте, слідкуйте, щоб вода не охолонула повністю.

Через надмірну кількість цукру чи солі дріжджі також можуть бути пригніченими. Через високу концентрацію солі, наприклад, дріжджові клітини пригнічуються, а через велику кількість цукру формується осмотичний тиск, через який вони не будуть працювати.

Тому дуже важливо дотримуватися всіх пропорцій солі та цукру, що є в рецепті. Якщо ви хочете, щоб випічка вийшла більш солодкою, додайте цукрову пудру до крему або вже готового тіста.

Якщо ви будете надто інтенсивно чи недостатньо вимішувати тісто, то це вплине на формування клейковини. Надто слабка клейковина не втримає в собі бульбашки газу, а через надмірне старання вже сформована структура може бути пошкоджена.

Коли ви правильно замісили тісто, то воно стає еластичним, гладким, злегка відстає від стінок миски чи рук. Під час розтягування ідеального тіста, повиннен утворюватися тонкий, майже прозорий шар без розривання.

Вже підняте тісто може просідати через різку зміну температури або протяг в кімнаті. Тому слід переміщувати миску або відкривати дверцята духовки вкрай обережно і повільно. За умови вистоювання тіста в прохолодному приміщенні або з меншою кількістю дріжджів може знадобитися більше часу.

Слабке піднімання може відбуватися, якщо використовувати борошно з низьким вмістом клейковини (наприклад, якщо ви берете більшу частину цільнозернового). Пам’ятайте, що для утримування газу необхідний “каркас” з глютену.

Джерело матеріала
loader
loader