«Люди попросили змін — ми відреагували»: Зеленський прокоментував новий законопроєкт про НАБУ і САП
Законопроєкт № 13533, який ініціював президент України Володимир Зеленський, базується на принципах незалежності антикорупційних органів, враховує запит суспільства і не несе ризиків для євроінтеграції. Про це глава держави повідомив під час зустрічі з журналістами 24 липня.
Президент повідомив, що антикорупційні органи не будуть підпорядковуватися Генеральному прокурору. Крім того, в цьому законопроєкті є нові норми про захист від впливу Росії, викликані кейсами з деякими представниками НАБУ. Зокрема, всі співробітники антикорупційних та правоохоронних органів, які мають родичів з Росії або в Росії, будуть зобов'язані раз на два роки проходити детектор брехні.
Також Володимир Зеленський висловився щодо обшуків без ухвали суду: «Там є дуже важливий момент — бізнес дуже хотів, щоб були обшуки тільки через судову систему. Це норма про невідкладні обшуки. Як ідея — хороша. Але ця норма зупинила всю правоохоронну систему — не тільки НАБУ, САП, це стосувалося всіх органів. Це прибрали».
На питання журналістів, чому попередній антикорупційний закон не обговорили до підписання, Зеленський відповів, що напевно, треба було робити діалог.
«Завжди треба комунікувати. Я зосереджений на питання війни, тому що зараз в Україні найголовніша проблема — війна, — пояснив президент. — Найголовніше в цій війні — це єдність нашої держави. Повинні бути дійсно незалежні антикорупційні органи. Але при цьому вони мають відповідати запиту сусупільства на справедливість. Мають діяти ефективно і контролювати, що відбувається в самій структурі. Якщо через деякі зміни, які були визначені законодавцями, є ризик втратити незалежність антикорупційних органів, то треба цих ризиків позбавитися».
Водночас Зеленський зазначив, що для євроінтеграції наразі жодних ризиків немає: «Я не спілкувався з Урсулою фон дер Ляєн в останні дні. Все, що про це писали, все, що вона мені ніби то говорила — це фейк. Ми не мали розмови.
Сьогодні я говорив зі Стармером, Прем'єр-міністром Британії. І він сказав, що якщо тобі потрібно, ми всі будемо підтримувати; точно ми розуміємо, що у вас є там питання — вони внутрішні. Точно не знизиться допомога. Всі все розуміють. Ми ж в одній інфраструктурі з Європою, ми хочемо бути частиною Європи. Ніхто не хоче нічим ризикувати. Я запевнив всіх наших партнерів, які зі мною спілкувалися про війну, про Туреччину. Сьогодні, наприклад, ми обговорюємо Рамштайн, ми обговорюємо багато питань. Що стосується НАБУ і САП, то я їм сказав, що я знайду вихід. Я запропоную своє бачення, базуючись на тому, що потрібно антикорупціонерам, і чого хоче суспільство».
Зеленський додав, що люди мають право казати, що вони думають: «Для мене було дуже важливо, щоб ми адекватно почули, відреагували. Люди попросили змін — ми відреагували».
Відповідаючи на питання, що робити, якщо Верховна Рада не проголосує за новий законопроєкт, Володимир Зеленський відповів, що найважливіше зараз – це те, що законопроєкт є: «Я думаю, що за нього проголосують. Я хочу, щоб це відбулося».
Проти ухваленого Радою законопроєкту 22 липня пройшли акції протесту в Києві, Одесі, Львові, Ужгороді, Дніпрі, Сумах та інших містах. Коаліція РПР закликала президента ветувати закон.
Однак увечері того ж дня Володимир Зеленський таки підписав закон про підпорядкування САП і НАБУ генпрокурору.
Представники українського громадянського суспільства оприлюднили заяву, в якій закликали Зеленського і Верховну Раду скасувати закон щодо НАБУ і САП. Автори заяви розцінюють нинішні події як зрив курсу на європейську інтеграцію.
23 липня протести продовжилися. Українці вийшли на мітинги в Києві, Львові, Кривому Розі, Івано-Франківську, Тернополі, Харкові, Ужгороді, Одесі, Луцьку, Миколаєві, Чернігові, Кременчуці, Чернівцях, Дніпрі та Запоріжжі.
Того ж дня під час вечірнього звернення президент Володимир Зеленський сказав, що подасть до Верховної Ради законопроєкт, який «забезпечить силу системі правопорядку», але водночас матиме «всі норми для незалежності антикорупційних інституцій».
24 липня група народних депутатів подала на реєстрацію альтернативний законопроєкт, який передбачає скасування усіх норм щодо НАБУ і САП у законі №12414.
Законопроєкт Зеленського з'явився на сайті Верховної Ради ввечері того ж дня під номером 13533. Згідно з новим проєктом закону, генпрокурор не зможе давати вказівки детективам НАБУ та прокурорам САП та здійснювати інші дії, які прямо стосуються реалізації їх повноважень. Документ передбачає заборону на виїзд працівників НАБУ за кордон під час воєнного стану, окрім відряджень, а також працівники НАБУ, які мають доступ до держтаємниці, впродовж шести місяців будуть зобов’язані пройти поліграф.
Фото: Офіс президента
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

