The Times опубліковало статтю про тиск з боку влади на «УП» та її власника
Британське видання The Times опублікувало статтю, присвячену бажанню президентської вертикалі влади контролювати медійний простір в Україні. Зокрема, йдеться про тиск на видання «Українська правда». А також нібито плани щодо введення санкції проти компанії Dragon Capital власника «УП» Томаша Фіали.
В коментарі The Times головна редакторка Севгіль Мусаєва звинуватила Офіс президента України в тому, що той тиснув на рекламодавців, аби ті припинили співпрацювати з медіа, а також заборонив чиновникам спілкуватися з журналістами видання. В статті зазначено, що Офіс президента ці звинувачення відкидає. При цьому в статті не повідомляється, коли «УП» заявила про тиск влади на рекламодавців видання, і скільки він триває.
За словами Мусаєвої, доходи «Української правди» від реклами різко впали, оскільки, мовляв, Офіс президента зателефонував компаніям і попросив їх відмовитися від підтримки заходів, які проводить видання. Редакторка «УП» каже, що через це в жовтні редакції доведеться ввести платний доступ до матеріалів на сайті.
Шість найбільших українських компаній відмовилися від довгострокових спонсорських угод, пояснивши, що їх попередив Офіс президента, стверджує Мусаєва.
«Наприклад, ми втратили двох-трьох спонсорів одного щомісячного заходу, це 20 тисяч доларів на місяць протягом року. Загалом лише від цих компаній ми втратили 240 тисяч доларів», — сказала головна редакторка видання.
Вона також повідомила, що Офіс президента, начебто, заборонив чиновникам спілкуватися з журналістами «Української правди». Коли вони це робили, їх, нібито, викликав і критикував радник президента з комунікацій Дмитро Литвин, який заперечив ці звинувачення.
Також The Times, посилаючись на джерела в дипломатичних колах, повідомило, що Офіс президента України розробив план санкцій проти компанії Dragon Capital, яка є власником «Української правди». Це може змусити компанію піти на «вороже поглинання союзниками президента» через брак коштів.
«Це питання зараз дуже актуальне — його обговорюють усі, воно буквально на очах у кожного», — сказав дипломат з одного з посольств країн G7 у Києві. «Переговори [щодо попередження про намір України запровадити санкції проти Dragon Capital] наразі тривають за зачиненими дверима».
Виконавчий директор Dragon Capital Томаш Фіала повідомив, що команда Зеленського протягом багатьох років негативно реагувала на критичні матеріали «Української правди», але не став коментувати інформацію щодо можливих санкцій проти нього.
Видання також цитує медіаекспертку, голову ГО «Детектор медіа» Наталію Лигачову, яка вважає, що уряд не зможе контролювати «Українську правду», оскільки її журналісти віддані захисту свободи слова. Однак вона додає, що «уряд намагається контролювати ключові голоси, де це можливо.(...) Є бажання контролювати. Але їм бракує засобів, щоб реалізувати це повною мірою».
В статті також наведені слова Дмитра Литвина, який заперечив, що існує план накласти санкції на Dragon Capital, та додав: «Я не цікавлюся діяльністю медіа, що належать цій людині».
Після виходу матеріалу Литвин в соцмережі X написав, що автор матеріалу про «УП» дещо скоротив його коментар, забравши з нього таку частину: «Я поважаю свободу слова настільки, що не звертаю увагу навіть на наклепи. Мене не цікавить діяльність медіа, які належать цій особі, та не цікавлять його спроби виставити себе начебто жертвою. Він хижак, а не жертва».
Вже наступного дня «Українська правда» оприлюднила матеріал, у якому стверджується, що представником Офісу президента, який забороняє чиновникам спілкуватися з «УП» та викреслює редакцію зі списків запрошених на зустріч з президентом, є радник президента Дмитро Литвин.
Українські журналісти та медійні організації, які є учасниками Медіаруху, висловили рішучий протест проти все більш системних спроб тиску на незалежні медіа з боку представників державної влади. Вони закликали президента негайно припинити тиск на медіа з боку держслужбовців, гарантувати прозорість і відкритість держорганів і надавати медіа безперешкодний доступ до інформації.
Голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин скерував депутатське звернення до Офісу генпрокурора та Нацполіції через заяву «УП» про системний тиск з боку Офісу президента.
Натомість Дмитро Литвин в інтерв'ю Liga.net сказав, що не блокував спікерів для спілкування з журналістами «Української правди» й участі в заходах. Він також назвав звинувачення редакції «дуже неконкретними».
Читайте також:
- Севгіль Мусаєва: «Тиск на "УП" носить системний характер. Останнім часом він посилився»
- «Президент об’єктивно став головним медіа країни», — Дмитро Литвин, радник Зеленського з комунікацій
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
