/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2F13e2648719cfe95f62e6f566ecd8e97f.jpg)
Шевченківська премія-2025: Зеленський змінив правила і додав нові номінації
Шевченківська премія / © УНІАН
До 65-річчя Національної премії Україниімені Тараса Шевченка президент Володимир Зеленський затвердив масштабні зміни в порядку її присудження. Відтепер лауреатів відзначатимуть у 13 номінаціях, серед яких уперше з’явилися фотомистецтво, дизайн та творче кураторство.
Про це йдеться в указі президента №552/2025 і №553/2025.
Зміни торкнулися як кількості номінацій, так і критеріїв участі. До традиційних категорій, таких як поезія, проза, публіцистика, музика та кіномистецтво, додано нові напрямки, що відображають сучасні тенденції української культури. Зокрема, вперше Шевченківський комітет оцінюватиме роботи у сфері графічного дизайну, фотомистецтва та кураторства мистецьких проєктів.
«Це важливий крок у підтримці українських митців, зокрема фотографів і дизайнерів. Премія повинна відповідати часові», — зазначив радник президента Дмитро Литвин.
На здобуття премії претендуватимуть лише нові твори, створені впродовж останніх п’яти років, а кураторські проєкти оцінюватимуться лише за наявності творчого й суттєвого внеску куратора. Монографії, підручники та альбоми-каталоги номінуватись не будуть.
Паралельно з реформою премії Зеленський доручив уряду розробити план заходів до її 65-річчя. Серед них — проведення урочистої церемонії, виставки, випуск ювілейної монети й поштових марок, а також видання довідника лауреатів.
«Сьогодні ж я підписав указ щодо Шевченківської премії. Це крок на розширення премії. Багато було обговорень з експертами, з культурною спільнотою. Комітет премії дуже добре попрацював, тож вже наступного року Шевченківською премією можна буде відзначати також, окрім звичних номінацій, українську фотографію зараз в умовах війни», — наголосив президент у вечірньому звернені.
Що таке Шевченківська премія
Національна премія України імені Тараса Шевченка — найвища державна нагорода в галузі культури. Вона присуджується за видатний внесок у розвиток літератури, мистецтва, публіцистики та журналістики, що сприяє зміцненню української ідентичності та гуманістичних цінностей.
У 2025 році премія святкує 65 років, і зміни, запропоновані президентом, стали найбільшими за її історію.

