Олег Прохоренко: як отримувати найбільшу зарплату та все одно красти
Олег Прохоренко отримує найбільшу зарплату в Україні. За місяць він заробляє мільйон гривень. Однак навіть такі значні гроші не втримують українського топ-менеджера від участі в корупційних схемах, отримання “відкатів” за тендери і “відступних” від фірм-партнерів “Укргазвидобування”. На цю посаду він був запрошений як управлінець, не пов'язаний з політичною елітою. Однак на попередньому місці роботи він працював разом з невісткою президента.
Біографія
Олег Прохоренко родом із Чернігова.
Освіта
Майбутній керівник отримав дуже престижну американську освіту.
Він навчався в Дартмутському коледжі та у Гарвардській школі управління ім. Джона Ф. Кеннеді.
Кар'єра
Після закінчення Гарварду Олег Прохоренко вісім років був співробітником однієї з найбільших консалтингових компаній у світі - McKinsey & Company.
Фірма співпрацює зі світовими компаніями та державними організаціями.
За словами самого Прохоренка, у McKinsey & Company він консультував здебільшого підприємства державного сектору.
У 2015 році Олег Прохоренко став на чолі найбільшої газовидобувної компанії України - ВАТ “Укргазвидобування”.
Сім'я
В офіційній біографії топ-менеджера написано, що він одружений. Однак дружину свою він вважає за краще тримати в тіні.
Припускають, що її звуть Оксана, і вона родом із Чернігова, як і Олег Прохоренко.
Компромат
Прихід топ-менеджера в “Укргазвидобування” позиціонувався як призначення незаангажованої і віддаленої від політики людини. Насправді ж, все не так просто.
У McKinsey & Company працювала людина, з якою був у дружніх стосунках Олег Прохоренко. Дружина Андрія Порошенка, сина президента, завдяки щасливому випадку також була співробітником американської консалтингової фірми.
Інформацію про те, скільки отримує нинішній керівник “Укргазвидобування”, розсекретив один із його колишніх заступників. Також стала відома зарплата команди Прохоренка.
Його заступники отримують по півмільйона гривень на місяць.
Олег Прохоренко, зарплата якого становить мільйон гривень, заявив, що не бере її повністю, а залишає собі “тільки” 400 тисяч гривень.
До речі, за керівництва Олега Прохоренка компанія скоротила видобуток вугілля, а приватні видобувачі, навпаки, збільшили.
Такі гігантські зарплати топ-менеджер пояснює боротьбою з корупцією, яка раніше процвітала в “Укргазвидобуванні”. На його думку, з такими зарплатами ні він, ні його підлеглі не будуть зацікавлені в корупційних схемах.
Виходить шантаж держави: “Якщо не дасте велику зарплату, то я буду красти”.
Ще однією причиною “мільйонного заробітку” Олег Прохоренко називає виплату своїх кредитів за навчання за кордоном. Управлінець заявив, що на навчання в Гарварді він узяв кредит розміром майже півмільйона доларів.
Правда, “висококласний фахівець” на своїй попередній роботі в американській консалтинговій компанії отримував приблизно в шість разів менше. І якось сплачував свої кредити.
Цікавий факт: диплом Гарварду він дотепер нікому не показав.
Ідею таких високих окладів Олег Прохоренко міг перейняти у компанії “Роснефть”. Адже саме з неї прийшла його “команда”.
До речі, “Роснефть” контролюється особисто президентом Росії Володимиром Путіним.
Таким чином, однією з найважливіших компаній країни керують менеджери з російським паспортом. Саме завдяки цим “ефективним менеджерам” російським банкам “Сбербанк”, “Альфа-банк” і “Промінвестбанк” були повернуті 366 мільйонів гривень кредитів і виплат відсотків за ними.
Слідчі СБУ підозрюють, що голова правління “Укргазвидобування” за це отримав 10-20% від цієї суми як “відкат”.
Мабуть, мільйон гривень на місяць виявився для молодого керівника невеликими грошима. Незважаючи на задекларовану відкритість участі у тендерах, проходять кваліфікацію і перемагають у них тільки “свої”.
Так, фірма-посередник ТОВ “Інтернет-Системи”, яка знаходиться в рідному для Олега Прохоренка Чернігові, перемогла в тендері на поставку компресорних установок із газопоршневим двигуном для “Укргазвидобування”.
А ось “General Electric”, який виробляє це саме обладнання, не зміг пройти навіть кваліфікацію. Для американської корпорації вимоги українського тендеру виявилися важкими.
До речі, в чернігівській компанії “Інтернет-Системи” працює офіційно тільки два співробітники. Звичайно, ніякого обладнання ця фірма виробляти не може.
Щось схоже сталося з американо-французькою компанією “Schlumberger”, якій належить технологія гідравлічного розриву пласта. Ця нафто-сервісна компанія відмовилися брати участь в українському тендері, назвавши торги “репродуктивною онлайн грою”.
Тендер проходив за закритими дверима. На торги охорона не пустила не тільки активістів та екологів, які виступали проти гідророзриву пласта, а й народних депутатів, які виступали за відкритий тендер.
Тільки після того, як парламентаріями була викликана поліція, усіх бажаючих пустили до актової зали. Правда, на той час торги були завершені, а сам зал був уже порожній.
Із вимогою розібратися з непрозорими тендерами в “Укргазвидобуванні” до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана неодноразово зверталися і потенційні учасники тендерів. Вони заявляли, що компанія витрачає сотні мільйонів на контракти з сумнівними фірмами.
До того ж, деякі з них, такі як Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання, мають незаперечні докази того, що “Укргазвидобування” проводило тендери з порушенням законодавства і шкодило економічним інтересам України.
На нові бухгалтерські програми для "Укргазвидобування" було витрачено ще 150 мільйонів. Ще більше (180 мільйонів) компанія заплатила за те, щоб навчити персонал користуватися новим програмним забезпеченням.
Часом Олег Прохоренко взагалі ігнорував необхідність проведення тендерів. Американська компанія “Deloitte” отримала право на консалтинг без перемоги в обов'язковому тендері.
До речі, навіщо знадобилися американські консультанти, управлінець так і не зміг відповісти. Таких послуг він замовив на суму тридцять мільйонів гривень. Фахівці ж упевнені, що красти гроші з консалтингу простіше, ніж із закупівель обладнання.
Іноді в торгах перемагала компанія, яка пропонувала ціну, нижчу від встановленого правилами мінімуму. Так, відразу чотири лоти в тендері на проведення сейсмологічних робіт за технологією 3D у трьох областях виграло ТОВ “Інтерсейс”.
Ця компанія ніколи не займалася сейсмологічними роботами. Та й у тендерах брала участь лише раз, але невдало. Фірма повинна була поставити в зоопарк міста Київ дошки на суму, меншу, ніж вісім тисяч гривень. Але впоратися з цим не змогла. Зате в тендері “Укргазвидобування” обіцяла за 600 мільйонів гривень провести сейсмологічні роботи за технологією 3D.
Ця сума виявилася на 150 мільйонів нижчою від мінімуму, який встановили в самому “Укргазвидобуванні”. Інші учасники торгів відмовилися від участі, і ТОВ “Інтерсейс” дістався тендер повністю.
Крім махінацій з тендерами, Олег Прохоренко підозрюється і в зборі “відступних” із фірм-партнерів “Укргазвидобування”. За подальшу співпрацю потрібно було платити “данину”. Із тими, хто не хотів давати гроші, просто розірвали контракти.
До речі, своє місце в кріслі голови компанії Олег Прохоренко зайняв також без участі в конкурсі. Його кандидатура була єдиною і беззаперечною. Просто прем'єр-міністр Арсеній Яценюк уважав, що восьми років аудиторства цілком достатньо для того, щоб зайняти таку відповідальну посаду.
Для того, щоб громадяни змогли оформити субсидії, в Україні збільшили втричі ренту для компаній, які займаються видобутком газу. Але для “Укргазвидобування” було зроблено виняток. Компанії відстрочили виплату ренти. До 2016 року ця сума становила 4 мільярди гривень.
За час керівництва Олега Прохоренка в “Укргазвидобуванні” правоохоронні органи порушили більше десятка кримінальних справ стосовно здобувача природних ресурсів. Сам Олег Прохоренко стверджує, що у всьому винні попередні керівники компанії.
Через свою зайву вагу молодий управлінець у ділових колах отримав прізвисько “Пончик”.
Топ-менеджер полюбляє відпочивати за вищим класом і не платити за це. Так, у відомчому пансіонаті в Київській області він на цілих два місяці зупинявся в “люксовому” номері з однією із своїх підлеглих.
Однак, коли прийшов час розплачуватися, Олег Прохоренко вніс тільки дві тисячі гривень замість ста тридцяти тисяч. І це при тому, що в місяць отримує більше мільйона гривень.
Статки
Олег Прохоренко отримує найбільшу в Україні зарплату.
Щомісяця посада голови ВАТ “Укргазвидобування” приносить йому мільйон гривень. Із них сам оклад становить лише третю частину (322 тисячі гривень).
Ще дві третини - це надбавка за інтенсивність праці, премії, доплата за допуск до державної таємниці та інші виплати.